KALICILIK

Auto Show - - EDİTÖR - Yayın Yönetmeni HIRANT KASAPOĞLU hkasapoglu@doganburda.com

Ülkemizde işletmelerin en önemli sorunlarından biri sanıyorum süreklilik, kalıcılık ve istikrar. Ayrıca ekonomideki gelgitlerden dolayı projeksiyon yapmak da, iş yapmak da, karlılığı sürekli hale getirmek de zor. Otomotiv sektörü ise en kırılgan alanlardan biri. Hele de bu sektöre özel bir yayıncılık alanında faaliyet gösteriyorsanız.

Auto SHOW, siz değerleri okurlarının verdiği destekle, 25 yıldır, ilk günkü çizgisini koruyarak yayınına devam ediyor. 25 yıl önce bu yayına hayat veren Hakan Özenen ve ekibi, kendilerini sürücü koltuğuna koyup, kullanıcının ihtiyaçlarını anlamaya çalışıp o ihtiyaçlara cevap verecek içerik sunarak işe başladı. O dönemde tork nedir, enjeksiyon nedir şeklindeki okur sorularına cevap verirken, biz de otomobili daha iyi öğrendik. Bugün devir değişse, dijital çağı gelse, otomobiller gelişse de, şimdilik bir sürücüye ve bir direksiyona, ayrıca pedal setine ihtiyaç var. Ve bugün biz de kendimizi hala sürücü koltuğuna koyup okurun beklentilerini karşılamaya çalışıyoruz. Bugün artık tork nedir sorusunu almıyoruz, bunun yerine hibrit gibi yeni teknolojiler merak ediliyor, bizlere soruluyor.

25 yıl şöyle bir düşündüğünüzde uzun bir zaman dilimi. Çeyrek yüzyıla denk geliyor. Benim için ise 1992 yılı sonunda, genç bir mühendislik öğrencisiyken atıldığım bu serüvende yaşamımın yarısını Auto SHOW’a adadığım anlamına geliyor. Dikiz aynasına şöyle bir baktığımda 25 yılda o kadar çok şey olmuş ki, Auto SHOW ve okurları tüm bu olaylara tanıklık etmişler. Bu süre zarfında Türkiye 2, dünya ise 3 büyük ekonomik kriz atlatmış. Otomotiv sektöründe ise inişli çıkışlı dönemler yaşanmış, Auto SHOW da pazarın coştuğu dönemlerin yanı sıra dibe vurduğu dönemleri de görmüş, Toyota, Hyundai ve Honda fabrikalarının ilk üretime başladıkları döneme tanıklık etmiş. Örneğin 1992’de 7’nci nesil Corolla tanıtılmışken, aradan geçen 25 yıl içerisinde 11’nci nesil Corolla’nın son dönemlerine ulaşılmış durumda.

Otomobile, bilgiye, kaliteli ve tarafsız içeriğe olan ihtiyacın gelecekte de devam edeceğine inanıyoruz. Kalıcılığımızı sürdürmeyi hedefliyoruz, en azından bir 25 yıl daha bu böyle olmalı. Bu nedenle bu özel 25. Yıl sayımıza özel konular da hazırladık. Otomobil tasarımcılarına gelecek 25 yıldaki otomobil vizyonlarını sorduk. Buradan gördük ki gelecekte, sürücü de sürüş keyfi de var olmaya devam edecek. Bu nedenle Auto SHOW’un 50. Yıl kapağını da şimdiden tasarladık. Elimizde hazırda bulunsun!

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.