PORSCHE PANAMERA SPORT TURISMO Porsche’nin ilk aile otomobili

Uzunluğu 5 m, ağırlığı 2,2 ton, hibrid motor ve büyük bir bagaj kapağı: Panamera Sport Turismo’dan daha az Porsche olan ikinci bir model yoktur herhalde. En azından yola çıkana kadar biz öyle sanıyorduk…

Auto Show - - EDİTÖR -

Söylentilere göre Porsche, çalışanlarına Station gibi kelimeleri kullanmamaları konusunda uyarılar yapılmış. Çünkü yeni Panamera’nın ikinci versiyonu bir Sport Turismo olacak, yani asla sıradan bir aile stationı değil. Sevgili Porsche yönetimi, üzgünüz ama biz buna katılmıyoruz. Neticede bu pratik Panamera’nın yaratılma sürecinde kullanışlılık, başka hiçbir Porsche modelinde olmadığı kadar ön planda tutulmuş. Ayrıca basın bülteni de ilk kez olarak 3 kişilik bir arka koltuk sırası kullandıkları için gururlu olduklarını söylüyor. Bunun dışında bagaj hacmi de (520-1390 lt) standart Panamera’dan 50 lt daha büyük.

Bu hacim bir Mercedes E Serisi T Model’in (640-1820 lt) hala çok gerisinde olsa da, bir şey kesin: Bugüne kadar hiçbir Porsche sporcusu Sport Turismo kadar pratik bir otomobil olmamıştı. Aslında safkan Porsche tutkunlarını çileden çıkarabilecek birkaç başka teknik veri daha var: 2190 kg’lık boş ağırlık, 5.05 m uzunluk ve sessiz bir hibrid motor. Bir Porsche’nin sadece bir Porsche olduğu, çıkıntılı çamurlukların top namluları gibi göründüğü, arka kapağın altında elektrikli testere sesleriyle çalışan 6 si- lindirli boxer motorların görev yaptığı ve iç mekanda sadece 2 kişi ve azıcık bagajları için yer olduğu zamanlar artık geride kaldı.

Bu kadar kötümserlik yeter! Olmamız gerektiği gibi bu otomobile de tarafsız bir şekilde yaklaşalım. Hem de Porsche’nin ilk stationı olduğuna hala inanmamıza rağmen!

İlk karşılaşma şaşkınlığa neden oluyor. Teste başlamadan önce kendisine baktığımızda kesinlikle heybetli göründüğünü söyleyebiliriz. Hangi açıdan bakarsanız bakın her şeyiyle tutarlı bir otomobil: Kambur şeklinde bir arka kısma sahip olan ilk Panamera’da veya aşırı iri SUV Cayenne’de durum kesinlikle böyle değildi. Neticede bu ikili piyasaya çıktığında trafik manzarasında birer “yabancı cisim” izlenimi uyandırmıştı.

Aşırılık, Porsche’nin bu ilk stationı için kesinlikle yabancı bir kelime. Çünkü aslında olduğundan çok daha narin bir etki bırakıyor. Ayrıca bir Mercedes CLS Shooting Brake gibi göze de batmıyor.

Tasarım Şefi Michael Mauer’e göre Spor Turismo çok sayıda Porsche genine sahip: Önde yükseltilmiş çamurluk çıkıntıları, geri çekilmiş kabin veya alçalan tavan çizgisi... Neticede bunların tamamı klasik 911’den alınarak uyarlanmış unsurlar. Tek fark, iç mekanının çok daha geniş olması.

Bizzat kontrol etme zamanı! Bagaj kapağı elektrikli bir sistemle açılıyor. Ardındaki bagaj alanı abartılı görünmese de standart Panamera’dan kesinlikle daha kullanışlı. Valizlerimizi ve diğer eşyaları,

Porsche’de alışmadığımız kadar rahat bir şekilde yerleştiriyoruz. Sert dolgulu koltuklarla alçak oturma pozisyonu ise, arka koltuklarda bile bunun hızlı bir araç olduğunu hissettiriyor. Tamam, bu sadece bir his ama aracın en heyecan verici yeri hala sol ön koltuk.

Sıra yola çıkmakta. Kontak anahtarını (tabi ki direksiyonun solunda) çeviriyoruz ve Porsche’den beklenmeyecek bir sessizlikle karşılaşıyoruz. Aracın harekete hazır olduğunu gösteren tek şey spor direksiyondaki bir ışık. Vites kolunu D’ye alıp harekete geçiyoruz ve araç neredeyse hiç ses çıkarmadan hareket etmeye başlıyor. Bu sırada sadece elektromotorun vızıltıları duyuluyor. Şehir hızına ulaşmamız 5.8 sn sürerken, hızlanma 140 km/s’ye kadar

benzinli moto- run devreye girmesine gerek olmadan aynı rahatlıkla devam ediyor. Ancak Sylt Adası’ndaki trafik kuralları bu kadar hızlanmamıza izin vermiyor. Diğer taraftan bu performans, Porsche’nin 462 HP’lik sistem gücünü hissetmemize engel oluyor. Sürücü gaz pedalına sonuna kadar bastığında ise iki motor birlikte çalışmaya başlıyor. İşte bu andan itibaren Panamera’nın sesi tipik bir Porsche’ye dönüşüyor, 0’dan 100 km/s’ye 4.6 sn’de ulaşıyor ve 275 km/s hız yapabiliyor. Tabi ki adadan ayrılıp Almanya otoyollarından birine çıkabilseydik! Audi tarafından geliştirilen 2.9 lt’lik V6’nın sesi kesinlikle olağanüstü: 3000 d/d’ye kadar bas ağırlıklı ve boğuk olan ses, bu devrin üzerinde –özellikle de devir kesiciye yaklaşıldığında- tüylerinizi diken diken edecek bir hale dönüşüyor. Buna, bir taraftan yeterli konforu sunan, diğer taraftan da Porsche’nin araçlarını Nürburgring standartlarında ayarlarla donattığını hissettiren bir süspansiyon ekleniyor. Araç o kadar uzun bir süre nötr kalıyor ki, bir sonraki her virajda bir öncekinden daha hızlı oluyorsunuz. Eğer aşırı genişliği olmasaydı, ardınızda bir koltuk sırası ve büyük bir station bagajı taşıdığınızı unutmanız işten bile olmazdı. Bu haliyle Panamera Sport Turismo, yüksek oturma pozisyonuyla Porsche hissinin oluşmasını neredeyse tamamen engelleyen büyük SUV Cayenne’den ayrılıyor. Porsche hissi mi? En azından fiyat listesine baktığınız anda içinizde hissedeceksiniz: 97 bin 600 Euro’luk Almanya baz fiyatı 6 hane sınırının çok az altında! Ancak test aracımız 112 bin 100 Euro fiyat etiketine sahip. Turbo içinse 158 bin 600 Euro’yu gözden çıkarmanız gerekecek.

Bunun çok yüksek bir bedel olduğunu söyleyebiliriz. Hem de harika bir Porsche olmasına rağmen…

Ada turu: Porsche’nin ilk stationının test sürüşleri Sylt Adası’nda gerçekleştirildi.

911 ile birçok ortak noktası olsa da iç mekanı çok daha büyük.

Aslında olduğundan daha narin görünüyor: Genişliği aynalarla 2.17 m, uzunluğu ise 5.05 m. Yine de sürüşü tam bir Porsche gibi.

Tipik Porsche: Devir sayacı ortada. Sonunda işçilik birinci sınıf olurken, modern bir navigasyona da kavuşmuş.

SONUÇ STEFAN VOSWINKEL Porsche’nin bu kadar cesur bir konseptle karşımıza çıkması çok ender rastlanan bir durum. Burada bir şeyden eminim: Stuttgartlı üreticinin ilk aile otomobili başarılı olacak. Bir Cayenne’den çok daha iyi görünüyor ve bir 911 kadar kıvrak sürüş özellikleri sunuyor. Paralı aile babalarını rahatça baştan çıkaracaktır.

Tavan spoyleri 70 km/ s’den itibaren yükselerek araca fazladan yere bastırma kuvveti kazandırıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.