Kütahya, turizm ve sanayiyle büyüyor

Bölge Ekleri - - KÜTAHYA - Kütahya Belediye Başkanı

Kütahya’da sanayi ve turizm geçmiş yıllara nazaran her geçen gün biraz daha gelişiyor. Turizm noktasında tarih ve termal turizm potansiyeliyle yerli ve yabancı turistlere kapısını açan ilimiz sanayi konusunda da cazip fırsatlarıyla yatırımcı ilgisini çekiyor

Kütahya, 7 bin yıllık tarihi geçmişi ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, kuruluşun ve kurtuluşun şehri olarak tarihi zenginliği ile bir açık hava müzesi olan tarih ve kültür kentidir.

İlimiz, yüzde 55‘i ormanlarla kaplı, Gediz ve Porsuk Nehirleri’nin çıktığı, yeraltı-yerüstü suları ve pınarlarıyla ünlü, yaylaları ile doğal cazibe merkezi olmasının yanı sıra Türkiye’deki 65 termal bölgeden dokuzuna sahip olan, her ilçesinde veya yakınında değişik sıcaklıkta, değişik özelliklerde termal kaynaklara sahip. Kütahya için ‘termal il’ ya da ‘madenciliğin cenneti’ demek yerinde bir tabirdir. Zira Kütahya; farklı sıcaklıklara sahip termal bölgelerinin yanı sıra bordan, kömüre; seramik hammaddelerinden gümüşe; refrakter hammaddesi manyezitten, yarı kıymetli süs taşlarına kadar 35 çeşit yeraltı zenginliğe sahiptir. Aynı zamanda önemle vurgulamak isterim ki Kütahya, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2023 Vizyonu içinde ilan etmiş olduğu “15 Marka Kent” arasında da yer alıyor. Ayrıca, 22 Nisan 2011 Tarihinde temeli atılan ve 29 Ekim 2012 tarihinde faaliyete geçen Zafer Havalimanı yanında yer alan Ekonomik Gelişim Bölgesi; Eskişehir, Afyon, Uşak ve Kütahya illerinin olduğu kadar yerli ve yabancı yatırımcılar için de cazibe noktası olacaktır. Bu yönüyle kentimiz çoklu gelişim potansiyeline sahip diyebilirim.

Termal, turizmin gözdesi

Kütahya şehri doğal güzellikleri, sosyo-kültürel ve tarihi zenginlikleri ile önemli bir turizm potansiyeline sahiptir. Zengin termal kaynakları sayesinde termal turizm, bugünlerde gözde bir turizm türüdür. Altı termal turizm merkezi ile Türkiye’nin en zengin termal kaynaklarına sahip bölgelerinden biri olan Kütahya, romatizma, kadın hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları, felç gibi birçok hastalığa çare olmaya çalışıyor. Yerli ve yabancı birçok turist hastalıklarına çare aramak ve rahatlamak için bu termal tesisleri ziyaret ediyor. Kütahya’daki termal tesislerin iyileştirici özelliğini sadece efsaneler değil, laboratuvar testleri de onaylıyor. Jeotermal kaynaklar ayrıca modern tarımda seraları ısıtmak için kullanılır. Şehir merkezi yakınında bulunan Ilıca ve Yoncalı kaplıcaları en ünlü kaplıcalardır. Termal hamamları ve havuzları ile ünlü Ilıca’da faaliyet gösteren Termal Otel Harlek, özelleştirilerek 280 yatak kapasitesine çıkarılmıştır. Yoncalı kaplıcalarında da modern otel ve tesisler turizme hizmet vermektedir. Ayrıca Emet Yeşil ve Kaynarca kaplıcaları, Gediz Ilıcasu ve Murat Dağı kaplıcaları, Simav Eynal kaplıcaları, Tavşanlı Göbel kaplıcaları ile 32 bölgede yer alan termal turizm tesisleriyle hizmet vermektedir.

El sanatları çok yaygın

El sanatları şehirde oldukça yaygındır. Avrupa Birliği yakın zamanda meslek edindirme amaçlı el sanatları eğitimi projesine destek verdi. El yapımı gümüş takılar, çiniler, kök boyası halılar ve porselen parçalar bölgenin kültürel zenginliğini gözler önüne sermektedir. Şehirdeki entelektüel hayatı yönlendiren Dumlupınar Üniversitesi ilin en büyük eğitim kurumudur. Dumlu- pınar Üniversitesi beş fakülte, on yedi yüksekokul, iki enstitü ve 24 bin öğrencisiyle hizmet vermeye devam etmektedir. Kütahya eşsiz kültürel, tarihi ve folklorik değerleriyle Türkiye’nin en otantik bölgelerinden biridir. Bugün, Kütahya’nın sahip olduğu etkileyici tarihi ve kültürel zenginlik Hitit, Frig, Roma, Bizans, Selçuklu, Germiyan, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinin miraslarının bir toplamıdır.

Kütahya, turizmdeki çeşitli olanakları ile dünyanın farklı yerlerinden birçok insanı kendine çekmektedir. Etkileyici Aizanoi Antik Kenti, Kütahya’nın antik dönemlere açılan kapısıdır.

Bugün hala var olan en sağlam Zeus Tapınağı’nı içinde bulunduran antik şehir Tanrı Zeus’un adına yaptırılmıştır. Antik şehir Kütahya yakınlarındaki Çavdarhisar yakınlarındadır. Aizanoi’yi diğer antik şehirlerden farklı kılan bazı özellikler vardır. Örneğin, dünyada bilinen ilk borsa Aizanoi Antik Kenti içindedir. Ayrıca kent içindeki stadyum ve amfi tiyatronun dünyada bir benzeri yoktur. Antik kent içindeki Zeus Tapınağı, Roma mimarisinin olağanüstü örneklerinden birisidir.

Çini ve seramiğin başkentiyiz

Kütahya’nın sembolü olan çinicilik bölgenin en önemli sanatsal etkinliği olmasının yanı sıra Kütahya insanı için önemli bir geçim kaynağıdır. Bundan 5 bin yıl önce başlayan seramik yapımı Osmanlı dönemi sonlarına kadar gelişim göstermiştir. Seramik sanatı ve 15’inci yüzyıl çiniciliği mavi-beyaz çinileriyle ilgi çekmektedir. Renk ve tasarım açısından zenginlik kazanan ve ihraç malları arasında yer alan çini, bugünlerde önemli bir gelişim gösteriyor. Beş yüzden fazla küçük ve büyük atölyede üretilen çiniler yurtiçi ve yurtdışında birçok yapıyı süslüyor. Çinicilikte kullanılan hammaddeler Kütahya ve çevre bölgelerden temin edilmektedir. Kütahya Ulucami arkasında bulunan Çini Müzesi sahip olduğu pek çok değerli çini eserin yanında, girişinde bulunan dünyanın ilk toplu iş sözleşmesi olan “Fincancılar Antlaşması” kitabesi ile de ilgi çeker.

Yatırımcıları bekliyoruz

Kentte yıllardan beri ekonomik yapı ağırlıklı olarak tarım yolu ile desteklenmekte ise de bugün Kütahya sanayi gelişiminin ciddi ivme kazandığı bir bölgedir. Son yıllarda şehir birçok yatırımı çekmiştir ve yenileri de yoldadır. Sanayi yıllarca tarım ve madenciliğin gölgesinde kalsa da aslında Kütahya’daki sanayi geleneği çok eskiye dayanır. Dünyada bilinen ilk toplu sözleşme Kütahya’da imzalanmıştır. Yine kentteki sanayinin gücünü görmek adına özelleştirilen gübre ve şeker fabrikasının yanında iki linyit işletmesi, termik santral ve kolemanit işletmesinin içinde yer aldığı kamu işletmeleri ilimizde bulunuyor. Bunlara ilave iki adet organize sanayi bölgesi de il sınırları içinde yer alıyor. Her iki OSB’de kaliteli altyapı olanakları ve boş arsalarıyla yeni yatırımcılarını bekliyor. Son olarak Kütahya 2005 yılında, hükümet tarafından kalkınmada öncelikli bölge ilan edildi. Hükümetin bu tasarrufu Kütahya’nın kapılarını yatırıma iyice açtı. Ayrıca, yerel yönetim olarak Kütahya Belediye Başkanlığı yatırımcılara her konuda destek oluyor. Bu sağlam temellerden hareketle biz yeni yatırımcıları Kütahya’ya bekliyoruz.

Yıllarca tarım ve madenciliğin gölgesinde kalsa da aslında Kütahya’daki sanayi geleneği çok eskiye dayanır. Dünyada bilinen ilk toplu iş sözleşmesi olan “Fincancılar Antlaşması” Kütahya’da imzalanmıştır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.