Ahmet UZUNKAYA

Bölge Ekleri - - ANASAYFA - İstanbul Dudullu OSB Başkanvekili

Dudullu OSB, İstanbul’un üretim merkezi haline gelerek, yakınındaki sanayi alanlarıyla beraber yaklaşık 50 bin kişiye istihdam sağlıyor. Ülke ekonomisine sağladığı katma değer yaklaşık 2 milyar dolar.

Dudullu OSB, İstanbul’un üretim merkezi haline gelerek, yakınındaki sanayi alanlarıyla beraber yaklaşık 50 bin kişiye istihdam sağlıyor. Ülke ekonomisine sağladığı katma değer ise yaklaşık 2 milyar dolar. Doluluk oranı, sağlanan katma değer ve istihdamla, Türkiye’nin ilk 10 OSB’si arasında bulunuyor

İstanbul’da sanayinin gelişimi, 1960’lı yıllarda iki ana arter üzerine kuruldu. Bir tanesi Anadolu yakasında Ankara asfaltı, diğeri de Avrupa yakasında Londra asfaltı üzerine. Ama Ankara asfaltının çevresinde oluşan fabrikamsı yerler, genelde montaj sanayi denilen adla adlandırılırdı. Bir de enteresan bir yerimiz daha vardır, orası da Haliç’tir. Haliç’in özellikle kuzey tarafı yani tersanelerin bulunduğu yerde, Kasımpaşa ve Hasköy tarafında tersanelerden beslenen, küçüklü büyüklü torna ve dökümhaneler gibi yan sanayi bulunmaktaydı. 1960’lardan 80’lere gelinceye kadar onlar da gelişme içine girdiler. 1980’li yıllarda, Haliç’in iki yakası için düzenleme çalışmaları başladı. Hasköy ve Kasımpaşa tarafındaki atölyeler için, Dudullu yer olarak gösterildi. 1980’li yıllarda daha çok Hasköy ve Kasımpaşa’da yer alan küçüklü büyüklü atölyelerin, daha düzgün bir biçimde yapılanması için İMES Sanayi Sitesi organize edildi. Perşembe Pazarı ise, DES Sanayi Sitesi’ne yerleşti. Kadıköy Söğütlüçeşme tarafında olan otomotiv tamircileri ise, Kadosan Sanayi Sitesi’ne yerleşti. Kooperatif ve sanayicilere Arsa Ofisi tarafından pazarlanan bölge de 1 milyon 500 bin metrekarelik Fabrikalar Bölgesi Organize Sanayi Bölgesi adını taşıyor olmakla birlikte, gerçek anlamda 1995 yılında yasal olarak tescil edilmiş, İMES, DES ve KADOSAN Kooperatiflerinin de dâhil olduğu bölge, ortak bir yönetime kavuşmuştur. Ucuz ve kaliteli enerji, kolay ulaşım, yiyecek, içecek ve hava, su, gaz sorunları, katılımcıların destekleri ile çözüme ulaştı. 2000’li yıllarda sanayi bölgesi çevresinde planlı bir gecekondulaşma başladı. “Şehir içinde sanayi olur mu?” söylemlerine karşın, 2010 yılından sonra başlayan hızlı kentleşme yapısı, bölgeyi iyi görünümlü hale getirdi. Dudullu OSB’ye ulaşımın kolay oluşu, bu bölgeyi cazip hale getirerek arazi fiyatlarının artması- na yol açtı. Üç farklı kooperatif sanayi yapısı ve Fabrikalar Bölümü ile toplam dört bölgeden oluşan Dudullu Organize Sanayi Bölgesi (OSB), İstanbul’un üretim merkezi haline gelerek, yakınındaki sanayi alanlarıyla beraber yaklaşık 50 bin kişiye istihdam sağlayarak ülke ekonomisine yaklaşık 2 milyar dolarlık katma değer sağlıyor ve Türkiye’nin toplam ihracat hacminin yaklaşık yüzde 2’sini gerçekleştiriyor. Doluluk oranı, sağlanan katma değer ve istihdamla, Türkiye’nin ilk 10 organize sanayi bölgesi arasında bulunuyor. Ayrıca Dudullu OSB, Türkiye’nin en büyük kreşi, Spor, Konaklama ve Kongre Kompleksi gibi önemli yatırımlarının yanı sıra düzenlediği eğitim, seminer, organizasyon, yarışma, sosyal sorumluluk çalışmaları gibi faaliyetleriyle de çok farklı bir yere oturuyor.

Kreşimiz faaliyetlerine başladı

Bölgenin spesifik bir sanayii sektörü olmamakla birlikte, başta metal sanayi, elektronik mobilyacılar, havalandırmacılar, gıda sanayi, bilgi işlem merkezi yoğun bir istihdam sağlıyor. Bölgemizde tüm katılımcıların ortak olduğu alanlar bulunuyor. Bu alanlardan birinde geçen yıllarda bir itfaiye birimi oluşturduk ve bu binanın itfaiye birimi, Türkiye’nin en iyi binası olarak gösteriliyor. Faaliyet alanı bölgenin çevresi ve Anadolu yakası olduğu gibi, büyük yangınlarda İzmit’e kadar uzanabiliyor.

Bu arada 20 dönüm civarında bir alana kurmayı planladığımız spor tesisi de bulunuyor. Bu tesisin inşaatına başladık ve bir hayli yol kat ettik. Tesisin arkasına konaklama tesisi yapmayı planlıyorduk fakat bölgenin ihtiyacı olan meslek yüksekokulunun bu bölge için daha verimli olacağını gördüğümüz için, planlarımızı bu seçenek doğrultusunda revize ettik. Bölgede çalışanların çocukları için planladığımız kreş projemizi hayata geçirdik. Kreşimizde, organize sanayi bölgemizde çalışan ailelerinin çocukları öncelikli olmak üzere, dışarıya da hizmet veriyoruz. Kreşimiz 300 çocuk kapasiteli. Toplam harcama tutarı ise 4 milyon TL. Önümüzdeki sene İMES Sanayi Sitesi’nde inşasına devam edilen otelimizin faaliyete geçeceğini düşünüyoruz. Meslek yüksekokulu için ise, biraz daha zamana ihtiyacımız var, çünkü okul için uygulanması gereken bürokratik işlemler ve okulun iç ihtiyaçları ile ilgili işlemler daha uzun sürmekte. Organize sanayi içindeki yollar ile ilgili çalışmalarımız oldu. Daha önceki senelerde bölgeye giriş yolu üzerinde bir kavşak vardı ve trafik lambaları ile geçişler sağlanıyordu. Yoğunluğun en üst düzeyde olduğu iş giriş ve çıkış saatlerinde, organize sanayi bölgesine girebilmek için yarım saatten fazla beklediğimiz oluyordu. Bu durumu düzenlemek adına döner kavşak uygulaması yaptık ve son derece başarılı olduğunu gördük. Bölgemizin diğer giriş çıkışlarında da benzer uygulamalar yaptık. İki tane daha döner kavşak yaptık. Biri kreşe giren yolun güvenliğini sağlamak adına yapıldı. Diğeri de yine giriş çıkışların hızlanması adına yapıldı.

Yenilenen dağıtım şebekesi gelecek yıl kullanıma açılacak

Dağıtım şebekemiz, hava hatları ile yapılanmıştı. Hem enerji güvenliği açısından çok iyi değildi hem de görünüş kötüydü. Çok pahalı bir yatırım olduğu için, bu işi parça parça yapmaya çalışıyoruz ve toplamda 20 milyon euro civarında bir bütçeye sahip bir proje. Bu yatırımda ring sistemi bulunuyor ve bir yerde elektrik kesilirse, ters taraftan beslenerek çalışmasına devam ediyor. Bu yatırım için katılımcılarımızdan da destek alıyoruz ve bu işin çok maliyetli olmasını engellemek için çalışıyoruz. Şu anda çok az bir alan kaldı ve biz bu yatırımı dörtte birinden daha az bir maliyetle tamamladık. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) elirleyeceği bir izinle, son kalan bölümleri de tamamlayarak enerji hattımızı 2013 yılında kullanıma açacağız.

Dağıtım şebekemiz, hava hatları ile yapılanmıştı. Hem enerji güvenliği açısından çok iyi değildi hem de görünüş kötüydü. Halen yürüttüğümüz yatırımda ise, ring sistemi bulunuyor ve bir yerde elektrik kesilirse, ters taraftan beslenerek çalışmasına...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.