Murat FIRAT

Bölge Ekleri - - ANASAYFA - İstanbul Dudullu Organize Sanayi Bölgesi Müdürü

Eksiksiz altyapısı, örnek projeleri ile Dudullu OSB; 30 bini bulan istihdamı, kreşi ve spor-kongrekonaklama kompleksi ile sanayileşmede kendini farklı bir yerde buluyor.

Eksiksiz altyapısı, örnek üstyapı projeleri ile Dudullu OSB; DES, İMES ve KADOSAN sanayi siteleri ve Fabrikalar Bölümü, 30 bini bulan istihdamı, kreşi ve yürütülen spor-kongre-konaklama kompleksi projesiyle, sanayileşmede kendini farklı bir yerde buluyor

Dudullu OSB, eksiksiz altyapısı ve örnek üstyapı projeleriyle İstanbul özelinde yaşayan bir şehre dönüşerek, modern, çağdaş, yaşanabilir, çevreye duyarlı, insana saygılı altyapısıyla örnek bir alan, tüm artılarıyla üretimin ve ticaretin parçası olup, sanayileşmede farklı bir yerdedir.

Yüzde 100 doluluğa sahip Dudullu OSB; DES, İMES ve KADOSAN sanayi siteleri ve Fabrikalar Bölümü, 30 bini bulan istihdamı, kreşi ve yürütülen spor-kongrekonaklama kompleksi projesiyle, sanayileşmede kendini farklı bir yerde buluyor. Üretim ve ticaretin iç içe olduğu, üreticilerin tedarikçileriyle beraber büyüdüğü Dudullu OSB, eksiksiz altyapısı ve örnek üstyapı projeleriyle İstanbul özelinde yaşayan bir şehre dönüştü. Büyükşehir Belediyesi’nin 1/100 binlik planında Dudullu OSB’yi yok sayması nedeniyle, planın Dudullu OSB ile ilgili kısmının iptali için açılan davada, Ankara’dan gelen bilirkişi hocaların bölgemizdeki incelemelerinden çıkardıkları sonuç bizi oldukça memnun etmişti. Hocalar, ‘Sanki bir sanayi bölgesinde değiliz’ dediler. Çünkü Dudullu OSB; modern, çağdaş, yaşanabilir, çevreye duyarlı, insana saygılı altyapısıyla örnek bir alandır. Dudullu OSB, tüm artılarıyla üretimin ve ticaretin parçasıdır. Geçmiş yıllardan bu yana Dudullu OSB’nin hayata geçirdiği projeleri sıralamak gerekirse; önce AB kaynaklı İŞKUR destekli, hayata geçirdiğimiz 100 CNC operatörü ve 100 kaynakçı yetiştirme projemizi başarı ile bitirdik.170 öğrenciye sertifika verildi. Hatta bunlardan 40 kişiyi dışarıdan ODTÜ’de uluslararası geçerliliği olan belgeye kavuşturduk. Ardından KOSGEB ve İŞKUR’un İşbirliğiyle yaklaşık bin kişiye girişimcilik eğitimi verdik. Bir diğer projemiz, İstanbul Kalkındırma Ajansı’na başvurumuz sonrası Dudullu OSB’de yer alan özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeleri sanal pazara taşıyıp, onları uluslararası rekabet ortamına sokmak oldu. Bu anlamda da ticaret portalı geliştireceğiz. Projelerin web sayfalarını yapacağız. Web sayfalarına ürün koyulmasını öğreteceğiz. Bu sayede KOBİ’lerin de sayfa üzerinde değiştirme yapmalarını sağlayacak şekilde kullanıma açacağız. Bölgemiz DES Sanayi Sitesi sınırları içinde yer alan, mülkiyeti OSB tüzel kişiliğine ait sosyal tesis alanına inşa edilen proje, bölgenin ihtiyaçları neticesinde oluşturuldu.

Spor tesisleri önemli bir farkındalık yaratacak

Bu yılın sonunda faaliyete geçecek olan spor tesisleri ve gelecek yıl devreye alacağımız en az dört yıldızlı otel projesi ile de önemli bir farkındalık yaratılacaktır. Spor kompleksinde, açık ve kapalı yüzme havuzu, basket ve voleybol sahaları, 600 metrekare alan üzerine kurulu fitness salonu, 7 bin metrekare alanda oluşturulan otopark ile 3 bin 500 metrekareden oluşan iki adet tenis kortu, bölge sanayicisi ve çalışanlarının soluk alacağı tesisler olacak. Dudullu OSB’nin örnek projelerinden birisi de kreş projemiz. Kreşimiz, profesyonel bir anlayışla işletilerek, 5 bin metrekare kapalı kullanım alanı, 300 çocuk kapasitesi ile ülkemizin en büyük kreşi olma vasfını taşımakta. Modern yapı içinde, teknoloji ve günümüz dünyasının çocukları ile ilgili aranılan her şeyi burada bir araya getirdik. Bölge çalışanları ile çevremizin hizmetinde bulunmaktadır.

Ayrıca bölgemizde yaşanabilir bir ortam yaratmaya çalışıyoruz. İstanbul’un ortasında kalmamıza ve çevremizin konutlarla çevrilmesine rağmen insanlar tüm alt yapısı otomatik sulama sistemleriyle donatılarak yılın 12 ayı yemyeşil olan bölgemize geldiklerinde, derin bir nefes alıyorlar. Yine projelerimizden, hayata geçirdiğimiz Balkanlar ve Ortadoğu’nun en modern itfaiye binası. Binayı yaptıktan sonra içindeki bütün demirbaş ile birlikte, büyükşehir belediyesinin kullanımına sunduk. İçinde çok yeni araçlar var. Anadolu yakasının kimyasal yangınlarına yönelik özel tasarlanmış araç da mevcut. Yaklaşık olarak 3 milyon TL’ye mal olan itfaiye binamız içinde, kimyasal yangın söndürücü araçla birlikte altı araç var. Eğitim merkezimiz, 112 acil servis, yine acil müdahaleler için sürekli hazır olan ortak sağlık ve güvenlik birimimiz, bölge kalitesini artıran unsurlarımız arasında yer alıyor.

Döner kavşak kavramını geliştirdik

Kavşaklar ve yeşil alanlar projemizde, döner kavşak kavramını geliştirdik. Döner kavşaklar ile mevcut trafik sıkıntısını azalttık. Döner kavşakları gerekli görülen her yerde hayata geçirmeye devam edeceğiz. Kooperatiflerle olan ilişkiler açısından, bilindiği gibi Dudullu OSB’de üç kooperatif ve bir de fabrikalar bölümü yer alıyor. Üç kooperatifin, kendi içlerinde bağımsız yönetim anlayışları var. Fabrikalar bölümü yönetimi ise, OSB müdürlüğümüz tarafından yürütülüyor. Ancak kooperatifteki iş yerleri yasal mevzuat açısından bize bağlılar. Yapı kullanma izin belgesi, çalışma belgesinin alınması bizden geçmektedir. Ortak alanlardaki düzenlemeler de yine OSB tarafından yapılıyor. Onlara herhangi bir ekonomik külfet çıkarmıyoruz. Çalışma ruhsatını biz veriyoruz. Ancak ruhsatların verilmesi işyerinin denetlenmesi bizde güçlükle yürüyor. Çünkü kooperatifler içindeki iş yerlerinde, 100 metrekare ve üzeri atölyeler yer almakta ve bu yerlerde iş değişikliği ve işyeri değişikliği sirkülasyonu çok hızlı. Bu nedenle bizim onları denetleyip belge verme işimiz uzun sürüyor. Bu anlamda işyeri açma ruhsat büromuzun altyapısını güçlendirdik. Ayrıca işyeri kazalarını azaltacak önlemler ile ilgili yazılar yazıyoruz. İş yerlerinin, iş sağlığı ve iş güvenliğini oluşturacak azami önlemleri almasını, aldığı önlemleri tekrar gözden geçirmesini söylüyoruz. Dudullu Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü, iş sağlığı ve güvenliği ile çevre koruma önlemlerine uyarak kaliteli hizmet vermeyi hedefleyen yönetim sistemlerini entegre ederek, sürekli gelişimi ve sürdürülebilir kalkınmayı ilke edinerek, bölgemizdeki firmaların rekabet gücünü artıracak kalitede hizmet vermeyi amaçlamaktadır. Topluma ve çevreye karşı duyarlılık ve sorumluluklarımızın bilinciyle, sanayicilerimiz, çalışanlarımız ve tedarikçilerimize güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamı sunmayı hedefliyoruz. Yasal mevzuata uyulması temelinde kurulan entegre yönetim sistemimiz; güvenli çalışma ortamı ve çevreyi etkileyen tehlikeli faktörlerin kaldırılması, risklerin azaltılması ve kirliliğin önlenmesi esasları üzerinde işlemektedir. Sanayicimizin, mümkün olan en az bürokrasi ile üretimine huzur içinde yoğunlaşarak çalışabilmesine katkıda bulunuyoruz. Elektrik kullanımlarında şartların mümkün kıldığı en ucuz tarifeleri uygulayarak, daha düşük üretim maliyeti sayesinde sanayicinin rekabet gücüne katkı sağlıyor, OSB alanı içinde hava, su ve ortam temizliğinin sürekliliğini sağlayarak hem yollarda hem de sanayi parsellerinin bahçelerinde çiçek ve ağaç varlığını teşvikle çevresel kaliteyi yükseltiyoruz. Çağın tüm gelişmelerini yakından takip ederek, sanayicilerimize en yüksek kalitede hizmeti hem uygun şartlarda sunarak bir güç birliği oluşturuyor hem de dünya, ülke ve bölge ekonomisine süreklilik arz eden katkılarda bulunuyoruz.

Dudullu Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü, iş sağlığı ve güvenliği ile çevre koruma önlemlerine uyarak kaliteli hizmet vermeyi hedefleyen yönetim sistemlerini entegre ederek, sürekli gelişimi ve sürdürülebilir kalkınmayı ilke edinerek, bölgemizdeki...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.