30 bin kişiye istihdam sağlayan bölge, yaşam merkezi olma yolunda

Bölge Ekleri - - DUDULLU OSB - Dünya Gazetesi Ümraniye Bölge Temsilcisi

Eksiksiz altyapısı ve örnek üstyapı projeleri ile yaşayan bir şehre dönüşen Dudullu Organize Sanayi Bölgesi (OSB), üreticileri ve tedarikçileri ile büyümeye devam ediyor. Yüzde 100 doluluğu, fabrikalar bölgesi, DES, İMES ve KADOSAN gibi küçük sanayi siteleri, 30 bini bulan istihdamı ve yürütülen kreş, spor-kongre-konaklama kompleksi projeleriyle Dudullu OSB, sanayileşmede üretimin ve ticaretin, sosyal tesisleri ile de yaşamın merkezi haline geldi.

Kuruluş sırasına göre İMES Sanayi Sitesi, DES Sanayi Sitesi, KADOSAN Sanayi Sitesi ve fabrikalar bölgesinden oluşan Dudullu OSB, 2 bin 500’e yakın küçük atölye ve fabrikalar bölümünde yer alan 146 işletmede, 30 binin üzerinde çalışana istihdam sağlayarak, İstanbul’un en önemli organize sanayi alanlarından biri konumunda bulunuyor. Modern, çağdaş, yaşanabilir, çevreye duyarlı, insana saygılı altyapısıyla Dudullu OSB, tüm bu artılarıyla üretimin ve ticaretin önemli bir parçası konumunda. Dudullu OSB’nin, Türkiye ekonomisine sağladığı katma değerin 2 milyar doları bulduğunu söyleyen İstanbul Dudullu OSB Bölge Müdürü Murat Fırat, İstanbul Sanayi Odası’nın hazırladığı Türkiye’nin İlk 500 Sanayi Kuruluşu sıralamasında Dudullu OSB’den 13 firmanın yer aldığını kaydetti.

Kreş faaliyete geçti

DES sınırları içinde yer alan, mülkiyeti OSB tüzel kişiliğine ait sosyal tesis alanına inşa edilen spor konaklama ve kongre merkezi kompleksi projesi, bölgenin ihtiyaçları neticesinde oluşturuldu. Proje içinde yer alan spor tesislerinin 2012 sonunda; 4 yıldızlı otel projesinin ise gelecek yıl faaliyete geçmesi planlanıyor. Bölge çalışanlarına yönelik hazırlanan kompleksin, toplam 40 milyon TL’ye mal olması planlandı. Şimdiye kadar harcanan tutar ise 12 milyon lira. Otel çalışmasına yoğunlaştıklarını ve 120 odalı kongre oteli inşa etmeyi planladıklarını anlatan Murat Fırat, oteli, franchise veya işletici eliyle çalıştırmayı düşündüklerini söyledi. Spor kompleksinde; açık ve kapalı yüzme havuzu, basket ve voleybol sahaları, 600 metrekare alan üzerine kurulu fitnes salonu, 7 bin metrekare alan üzerine kurulu otopark ile 3 bin 500 metrekareden oluşan iki tane tenis kortu yer alıyor. Ayrıca Dudullu OSB’nin etrafında bulunan okullar, spor karşılaşmalarında yüzme, basketbol ve voleybol alanlarını kullanabilecek.

Dudullu OSB’nin örnek projelerinden olan kreş ise, bölgedeki hizmetlerine başlamış durumda. 5 bin metrekare kapalı alanı olan kreşin yatırım bütçesi 4 milyon TL’yi buluyor. 0-5 yaş arası 300 çocuk kapasiteli olan kreş, OSB ve çevresine hizmet verecek. Kreşin işletmesini, OSB olarak kendilerinin yürüteceği bilgisini veren Fırat, giderlerin OSB tarafından karşılanacağını ve çevreye uygun fiyat politikası oluşturacaklarını ifade etti.

OSB, tarifede ‘yeşil alan’ı talep ediyor

Dudullu OSB’nin çalışmalarında çevrenin ayrı bir yeri var. Tüm alanlarda otomatik sulama sistemini devreye alan OSB, İSKİ’nin konut tarifesinden ise rahatsız. OSB’nin yıllık su tüketimi 500 bin TL’yi buluyor. Bölge, kuyu suyu anlamında fakir, var olan su ise tuzlu. İSKİ’nin geçmiş yıllarda uyguladığı ‘yeşil alan’ tarifesinin, yeniden oluşturulmasını talep eden OSB yönetimi, konut tarifesinin içeriğini oluşturan ‘kullanılmış suyu uzaklaştırma bedeli’nin kendilerinden alınmaması gerektiğini düşünüyor. Bu noktada da yeşil alan tarifesinin kendileri için yeniden hayata geçirilmesini talep ediyor.

Dudullu OSB’de yürütülen altyapı projelerinden birini de asfaltlama çalışması oluşturuyor. Yaklaşık 2 milyon TL’yi bulacak yatırımla Dudullu OSB Fabrikalar Bölgesi’nin asfalt çalışması yürütülecek. İGDAŞ ile de görüşmeleri süren OSB,

Türkiye ekonomisine 2 milyar dolar katma değer sağlayan Dudullu OSB, sosyal tesis alanları, kreşi, yıl sonunda yapımı tamamlanacak spor alanları ve 2013’te hizmete girecek 4 yıldızlı oteli ile üretim merkezi olmasının yanı sıra bir yaşam merkezi de olma yolunda

doğalgazın işletme hakkını alabilmek için çalışmalarına devam ediyor. İşyerlerinin, işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı hizmetini tek bir yerden alarak, işyerlerinde çalışanlar için yapılacak çalışmaların uyum içinde sürdürülmesini sağlamak amacıyla, bölgede, DES Sanayi Sitesi içinde, Organize Sanayi Bölgesi Ortak Sağlık Birimi, İMES Sanayi Sitesi içinde İMES Ortak Sağlık Birimi ve Sağlık Bakanlığı onaylı İMES Sağlık Ocağı yer alıyor. Haftanın altı günü açık olan sağlık birimlerinde, bölge çalışanlarına yönelik günlük vizite uygulamaları, periyodik muayeneler, küçük cerrahi müdahaleler, koruyucu sağlık hizmetleri, aşılama uygulamaları ve işçi sağlığı, iş güvenliği konusunda danışmanlık hizmetleri veriliyor. Bölge ve çevresine 24 saat ambulans hizmeti verilmesi amacıyla, Sağlık Bakanlığı ve Dudullu OSB yönetimi işbirliğiyle, 112 Acil Sağlık Birimi de bölge içinde yer alıyor.

Bu arada güvenlik biriminin, 24 saat kesintisiz hizmet verdiği Dudullu OSB’de, tüm bölge kameralarla sürekli izleniyor.

Hedef KOBİ’lerin uluslararası rekabet şansını artırmak

İstanbul Kalkınma Ajansı’na, “KOBİ’ler Küresel Pazara Taşınıyor” adlı projeyi sunduklarını söyleyen Murat Fırat, KOBİ’leri ticari portal üzerinde buluşturarak, uluslararası alanda rekabet şanslarını artırmayı hedeflediklerini söyledi. Projeye ilk etapta 150 KOBİ ile başlayacaklarını anlatan Fırat, proje bedelinin 1 milyon 180 bin 500 TL olduğunu ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın projeyi onaylaması halinde, bölge firmalarının önemli bir avantaj elde edeceğini öngördüklerini ifade etti. Buna göre kayıt edilen KOBİ’lerin tüm özellikleri portala eklenecek ve firma sayısı, projenin sürdürülebilir olması açısından zamanla artırılacak. Dudullu OSB’nin ‘Girişimcilik Eğitimleri’ projeleri de dikkat çekiyor. KOSGEB’ten destek alan kursiyerler, bu kapsamda projelerini hayata geçirebilecek.

DES sınırları içinde yer alan, mülkiyeti OSB tüzel kişiliğine ait sosyal tesis alanına inşa edilen spor konaklama ve kongre merkezi kompleksi projesi, bölgenin ihtiyaçları neticesinde oluşturuldu. Proje içinde yer alan spor tesislerinin 2012 sonunda; 4...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.