Akyüzlü Dövme, Gebze İMES OSB’deki fabrika yatırımlarını sürdürüyor

Bölge Ekleri - - DUDULLU OSB -

Gebze İMES OSB’de yatırımına başladıkları fabrikanın birinci etap şantiyesini bitirdiklerini belirten Kadir Akyüzlü, 2013’te yeni hatlar ile birlikte Dilovası fabrikasında faaliyetlerine devam edeceklerini söyledi

Akyüzlü Dövme olarak, proje ve kaldırma ekipmanları ürünleri üretiminde iki ayrı branşta faaliyet gösterdiklerini anlatan Akyüzlü Dövme ve Kaldırma Ekipmanları Genel Müdürü Kadir Akyüzlü, firma olarak vinç kancaları, kanca traversleri, eyebolt ve eyenut, kancalı ve gözlü fırdöndü, top fırdöndü gibi ürünlerin uluslararası normlara uygun olarak üretimini gerçekleştirdiklerini kaydetti. Bu yıl, geçen yıla oranla kontrollü bir büyüme gerçekleştirdiklerini belirten Akyüzlü, “Merkez bankasının büyüme üzerindeki frenleyici ve aşırı ihtiyatlı para politikalarını, ülke olarak komşularımız ile yaşadığımız bölgesel sorunların, iç talep üzerinde olumsuz etki bıraktığı bir yılı geride bırakıyoruz. Bunun mali açıdan etkisi bu yıl özellik ile çok hissedildi. Likidite daralması yaşandı. Bir de yeni çek yasasını eklediğinizde ülke ekonomisi için gerçekten zor bir yılı geride bırakıyoruz” şeklinde konuştu. Gebze İMES OSB’de yatırımına başladıkları fabrika binasının birinci etap şantiyesini bitirdiklerini söyleyen Akyüzlü, 2013 yılı Ocak ayında, dövmehane bölümünde kurulan yeni hatlar ile birlikte Dilovası fabrikasında faaliyetlerine devam edeceklerini dile getirdi. Akyüzlü, yeni fabrikada, mevcut hatlarına ek olarak 13 bin kilogram/m karşıt vuruşlu çekiç ve 5 bin kilogram/m lasco çekicin de faaliyete başlayacağının bilgisini verdi. Fabrika binasına ilave olarak talaşlı imalat ve depolama için ikinci etap şantiyenin yapımına, 2014 yılında başlamayı planladıklarını anlatan Akyüzlü, yatırımın yaklaşık olarak 1 milyon euro’ya mal olacağını söyledi.

“Sektör olarak Uzakdoğu’dan daha iyiyiz”

Firma bünyesinde kaldırma ekipmanları üretimi ve proje hizmetlerinin aynı anda yürütülmekte olduğunu söyleyen Akyüzlü, Ar-Ge çalışmaları üzerine odaklanmanın üretime nasıl bakıldığıyla doğru orantılı olduğunu belirtti. Sektöre ivme kazandıracak ürünler geliştirdiklerini açıklayan Akyüzlü, zamanla piyasaya sunacaklarının haberini verdi. Gelecekte nitelikli ve avantaj sağlayan, katma değeri yüksek ürünlerin üretiminin ülkemizde yapılacağı düşüncesinde olduğunu söyleyen Akyüzlü, “Sektörümüzde ithalat yoğun ve Uzakdoğu ürünü çok fazla. Genel olarak fiyat cazibesi nedeniyle bu ürünler tercih ediliyor. Sektör olarak yerli üreticilerin ürünleri Çin ile kıyaslanmayacak kadar kaliteli. Yerli üretici olarak kendi ürünlerimizin veya rakibimizin ürünlerinin Çin menşeli ürünler ile kalite ve fiyat kıyaslamasına asla müsaade etmiyo- rum. Kısacası sektör olarak Uzakdoğu’dan çok daha kaliteli ürünler üretiyoruz, ancak Avrupa’yı yakalamak için daha fazla çalışmalıyız” dedi.

Özellikle tüketicilerin yerli ürünleri kullanma noktasında bilinçlenmesi gerektiğine dikkat çeken Akyüzlü, hangi sektörde olursa olsun, yerli ürün kullanıldığında ülke ekonomisine direkt katkı sağladığını vurguladı.

Fiyat cazibesinden dolayı Uzakdoğu ürünlerinin tercih edildiğini belirten Kadir Akyüzlü, “Sektör olarak Uzakdoğu’dan çok daha kaliteli ürünler üretiyoruz, ancak Avrupa’yı yakalamak için daha fazla çalışmalıyız” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.