Makro Teknik, 2015’te üretiminin yüzde 75’ini ihraç etme hedefinde

Bölge Ekleri - - DUDULLU OSB -

Havalandırma kanalları, havalandırma aksesuarları ve malzemeleri ile yalıtım malzemeleri üretimi ile faaliyetlerini sürdüren Makro Teknik, ihracat hedeflerini büyüttü. Halen üretimlerinin yüzde 40’ını ihracata aktardıklarını dile getiren Makro Teknik Genel Müdürü Nurettin Özdemir, 2015’te bu oranı yüzde 75’e çıkarma hedefinde olduklarını açıkladı. 2011 ve 2012’nin büyüme hedeflerine ulaştıkları yıllar olduğunu aktaran Özdemir, aynı zamanda üretim alanında yaşadıkları sıkıntıları yeniden yapılandırma yolu ile iyileştirdiklerini kaydetti. Özdemir, 2013 ve 2014’ün firma olarak büyümelerinin ve üretimdeki yapılandırmalarının geri dönüşümlerini görecekleri yıllar olacakları öngörüsünde bulundu.

Bu yıl personellerine zamanı ve operasyonu iyi yönetebilmeleri ve kadrolarının daha dinamik olabilmesi için eğitimler verdiklerine değinen Özdemir, “Diğer taraftan üretimdeki sıkışmaları önlemek için, daha prograsif sistemler inşa ederek oradaki yapıyı az zamanda daha fazla iş yapabilecek hale getirmeye çalıştık” dedi. 2013 yılındaki en önemli yatırımlarının pazarlama yönlerini geliştirmek olacağını ileten Özdemir, buna bağlı esas hedeflerini ise 2015’te üretimlerinin yüzde 75’ini ihraç etmek olarak belirlediklerini dile getirdi.

55 ülkede marka tescili yaptıklarını ve marka bilinirliğini artırmayı planladıklarını dile getiren Nurettin Özdemir, “Halen İngiltere üzerinde yoğun çalışıyoruz. Sektörün envanterini çıkarmaya çalışıyoruz. Sektörde kimler var, nasıl çalışırlar, nasıl değer yaratırlar diyerek oradaki sektörü anlamaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu. Bu çalışmaları diğer ülkelere de uyarlayarak çalışmalarına devam ettiklerini söyleyen Özdemir, ihracat yaptık- ları ülkeler arasında Romanya, İngiltere, Yunanistan, Azerbaycan, Gürcistan, Irak, Moldova ve Sırbistan’ın bulunduğunu ifade etti. Özdemir, ihracat için büyük kadrolar kurmaktan çok transit ticarete önem verdiklerini söyledi. Makro Teknik’in havalandırma tesisatı uygulamacılığı yapan bir firma olarak fiilen 1998’de kurulduğunu aktaran Özdemir, 2004’te üretici firma konumuna ulaştıklarını ifade etti. Özdemir, “Bu dönemde üretici olmayı bilmediğimiz için bunu pahalı öğrendik. 2005’in sonuna geldiğimizde çok büyük sıkıntılar yaşadık. Fakat bu arada, ihracat yapmaya başladığımız için piyasada önemli bir paya sahip konuma ulaştık” dedi. 2006 yılında sadece üretici olmanın yeterli gelmemesi ile şirketin pazarlama departmanını geliştirdiklerini açıklayan Özdemir, zor rekabet şartlarına uyum sağlayabilmek için sektörün ihtiyaç duyduğu diğer ürünleri de satış programlarına eklediklerini dile getirdi. Bu gelişmenin Makro Teknik’e bir ivmelenme kazandırdığını aktaran Özdemir, “2006 öncesi üretim sistemimizin içindeki arızalı olan, tıkanan taraflarımızı da keşfettik ve bunları da teker teker yapılandırdık. Bu konuda çok ciddi profesyonel destekler de aldık. Makro Teknik biraz daha sistemli olmaya, yapısını organize etmeye ve birilerinin önerdiği şekilde değil de şirketin gerçek koşullarına, gerçek gündemine ve gerçek bileşenlerine ve sektörün koşullarına uygun bir yapıya kavuştu” diye konuştu. Özdemir, toplamda 35 kişi ile faaliyetlerine 2 bin 500 metrekarelik alanda devam ettiklerini açıkladı.

55 ÜLKEDE MARKA TESCİLİ YAPTIRDI

55 ülkede marka tescili yaptıklarını ve marka bilinirliğini artırmayı planladıklarını dile getiren Nurettin Özdemir, “Halen İngiltere üzerinde yoğun çalışıyoruz. Sektörün envanterini çıkarmaya çalışıyoruz. Sektörde kimler var, nasıl çalışırlar, nasıl...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.