Özkal, 2013’te yeni tesisine taşınacak

Bölge Ekleri - - DUDULLU OSB -

Özkal CNC Otomat Sanayi Genel Müdürü Kemal Öz, 50 metrekare alanda başladıkları faaliyetlerinin büyüdüğünü ve 2013 yılında 600 metrekarelik alanda üretim gerçekleştireceklerini söyledi. Şu anda 400 metrekarelik alanda üretime devam ettiklerini belirten Öz, DES Sanayi Sitesi’ndeki yeni tesislerinin yapımı için 1 milyon TL’lik bütçe ayırdıklarını dile getirdi. Otomotiv, doğalgaz ve elektrik sektörlerine kaliteli mamul malzeme üretimi gerçekleştirdiklerini belirten Öz, yılda 1.5 milyon adet üretim gerçekleştirdiklerini ve 1.5 milyon TL’lik cirolarının olduğunu açıkladı. Makine parklarının ve istihdamlarının yatırımlarına doğru orantılı olarak artacağını ifade eden Öz, “Yeni tesisimize geçtiğimiz zaman üretimimiz 1.5 kat artacak ve yılda yaklaşık 2.25 milyon adet üreteceğiz. Bugünkü istihdam rakamımız 18, yeni tesisimizde 25 ile 30 arasında olmasını planlıyoruz” diye konuştu.

“Ciromuzun yüzde 10’u Ar-Ge’ye ayrılıyor”

Ürünleri genellikle ihtiyaçlar doğrultusunda özel isteğe yönelik ürettiklerini belirten Öz, bu yüzden Ar-Ge çalışmalarının önemli olduğunu söyledi. Cirolarının yaklaşık yüzde 10’unu Ar-Ge çalışmalarına ayırdıklarına değinen Öz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yeni tesisimizde, teknolojisi yeni makinelerle çalışmaya başlayacağız. Şu anda mekanik tezgahlarda üretim yapıyoruz. Ürünleri bir makineden yarı mamul alıyoruz ve tam mamul olabilmesi için başka makinede tekrar işliyoruz. Yeni makinelerimizde ise C eksenli CNC kayar otomatlarla çalışacağımız için ürün tam mamul olarak makineden çıkacak. Firma olarak 2012 yılına yönelik hedeflerimizi yakaladık. ISO 9001 kalite belgesini alarak, üretimlerine yeni test sistemi uygulamasını getirdik. Bu sistemle daha düzenli ve verimli çalışmaya başladık. Ayrıca kaynak makinesi yatırımı ile istediğimiz kalitede kaynak yapabiliyoruz. Yaptığımız yatırımlarla hem kalitemizi hem de istihdamımızı artırdık. Artık yurtdışından gelen ürünleri Türkiye’de üretiyoruz. Bu güveni yakaladık ve satışlarımızı da artırdık.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.