Muammer EROL

Bölge Ekleri - - ANASAYFA - Elazığ Valisi

Kentimizin tarihi Harput’a dayanmakla birlikte binlerce yıl öncesine aittir. Ancak her yıl gelişiminin üstüne çıkan Elazığ, modern hayatın gereklerini bir bir yerine getiriyor.

Kentimizin tarihi Harput’a dayanmakla birlikte binlerce yıl öncesine aittir. Ancak her yıl gelişiminin üstüne çıkan Elazığ, modern hayatın gereklerini bir bir yerine getiriyor. Kentimiz sosyal, kültürel ve ekonomik potansiyeliyle yatırımcılarını bölgeye bekliyor

Elazığ, tarihi Harput kentinin devamıdır. Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Yukarı Fırat Havzası’nda bulunan Elazığ, üç tarafı sularla çevrili, 9 bin 313 kilometrekare yüz ölçüme, 558 bin 556 nüfusa sahip ülkemizin doğusu ile batısını biri birine bağlayan ana yollar üzerinde kara, hava, demiryolları ağına sahip bölgesinin hızlı gelişen kentlerinden biridir. Kentimizin tarihi binlerce yıl öncesine aittir. Ancak her yıl gelişiminin üstüne çıkan Elazığ, modern hayatın gereklerini bir bir yerine getiriyor. Elazığ, 2012 yılında tamamlanan Güney Çevre Yolu ile gelişmiş bir karayolu ağına kavuşturuldu. Elazığ’da havaalanı pisti uzatılarak, her türlü uçağın inip kalkabildiği bir duruma getirilmiş ve ardından da yapımı tamamlanan yeni terminal binaları ile havaalanı havalimanı statüsüne alındı. Bu gelişme ile Elazığ’a uluslararası uçuşlar da yapılmaya başlamıştır.

Tarihi varlıklarımızı koruyoruz

Üç tarafı sularla çevrili olmasına rağmen yeterince istifade edemediği Keban Baraj Gölü ve Havzası’nı Elazığ’ın ve bölgenin turizmine kazandırmak amacıyla önemli çalışmalar gerçekleştirildi. Bu çalışmalar sonucunda havza Bakanlar Kurulu Kararı ile “ElazığTunceli-Fırat Havzası Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi” ilan edildi. 1834 yılından itibaren bugünkü Elazığ’a taşınmaya başlayan Harput, günümüze kadar terk edilmişliğin acısını ve amansız bir yıkımı yaşarken yaptığımız çalışmalarla bu terk edilmişliğe son verilmiş ve 4 bin yıllık tarihi olan Harput’ta bulunan ecdat ema- neti tarihi varlıkları geleceğe taşımak amacıyla önemli çalışmaları başlatmış olduk. Yaptırdığımız Koruma Amaçlı İmar Planı’nın onaylanması ile birlikte öncelikle Harput Kalesi içinde yürüttüğümüz bilimsel kazılar ve kale surlarının restorasyonunun yanı sıra inanç turizmi adına büyük önem arz eden türbelerimizin restorasyonu da önemli ölçüde tamamlandı. Sağladığımız önemli miktarda maddi kaynaklar ile Elazığ Belediyesi’nin gerçekleştirdiği sivil mimari eserlerin başında gelen meskenlerin restorasyonu, Harput’un tarihi ve geleneksel dokusuna uygun olarak hazırladığımız ve Koruma Kurulu’nun onayı ile gerçekleştirdiğimiz altyapı ve sokak sağlıklaştırma çalışmalarımız ile de Harput’un hem altyapısı hem de üst yapısının iyileştirilmesinde çok önemli mesafeler aldık. Tarihte “Şarkın efsanevi şehri” olarak nitelendirilen Harput’u kültür ve inanç turizmine kazandırmanın gayreti içindeyiz.

Müze hizmete geçti

Elazığ’ın önemli turizm değerlerini içinde barındıran Arkeoloji ve Etnografya Müzesi çok önemli bir restorasyonla hizmete sunuldu. Yine bir kültür şehri olan Elazığ’da eksikliği hissedilen modern bir kültür merkezi yapılarak, hizmete açılma aşamasına getirildi. Turizm için paha biçilmez bir potansiyel oluşturan Hazar Gölü’nün turizme kazandırılması için bir dizi önemli çalışmayı yürütmekteyiz. Hazar Gölü’nün temiz kalması için gerçekleştirdiğimiz atıksu projesi tamamlanmak üzere. Dağ sporlarına çok elverişli olan Hazarbaba Dağı ve üzerinde bulunan kayak merkezi turizm açısından çok önemli bir gelecek vaat ediyor. Hazarbaba Dağı tüm potansiyeli ile tanıtmak amacıyla önemli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Hazar Gölü Spor Şenlikleri, Bal- kan Triatlon Yarışması, Hazar Şiir Akşamları gibi uluslararası organizasyonlarla tanıtılıyor. Elazığ’da 20 yıldır devam eden, dünyanın dört bir yanından şair ve yazarların katılımı ile gerçekleştirilen Uluslararası Hazar Şiir Akşamları, ülkemizin ve Elazığ’ın en önemli kültürel markalarından biri olmuştur. 2011-2012 sezonunda Süper Lig’e çıkan Elazığspor’un sportif faaliyetlere ve Elazığ’ın tanıtımına çok önemli katkısı olmaktadır.

Kentin sanayi yüzüne baktığımızda ise Elazığ’da biri ihtisaslaşmış iki adet Organize Sanayi Bölgesi (OSB) bulunuyor. OSB’de ağırlıklı sektörler arasında gıda, içecek, madencilik, mermer ve tekstil dikkat çekiyor. 488 fabrika ve üretim tesisinin bulunduğu Elazığ’da OSB dışındaki tesis sayısı 387’dir. OSB’deki tesislerde toplam 2 bin 300 kişi çalışmaktadır. Elazığ mermercilik başta olmak üzere sanayide, tarımda, ulaşımda, sağlıkta önemli gelişmeler kaydetmektedir. Özellikle “Elazığ Vişnesi” olarak ün yapan mermeri tüm dünyada alıcı bulmaktadır. Türkiye’nin en büyük krom cevheri ve ferrokrom üreticisi Eti Krom da Elazığ’da faaliyetlerini sürdürüyor. Bu firmamız, başta paslanmaz çelik olmak üzere dünya çapında büyüyen krom cevheri ve ferrokrom talebini karşılamakta, aynı zamanda ilin ihracat rakamlarına da büyük katkı sağlamaktadır.

Hayvan Ürünleri OSB faaliyete geçti

Tarım ve hayvancılıkta da önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinin yetersizliğini ve dağınıklığını gidermek, çevre sağlığına duyarlı entegre tesisler meydana getirmek amacıyla Türkiye’de ihtisaslaşma açısından ilk uygulama olan Elazığ Hayvan Ürünleri OSB faaliyete geçti. Ayrıca Keban Baraj Gölü’nde yapılan alabalık üretimi 30 bin tona ulaşmış ve yeni yapılan entegre tesislerle işlenmiş balık ürünleri de ihraç edilmeye başlamıştır. Ulaştırmaya baktığımızda ise kentin havacılık faaliyetleri hızla gelişiyor. 20 Ekim 2012 tarihinde hizmete açılan yeni havalimanı terminal binası, 16 bin metrekare kulanım alanı, 150 bin yolcu kapasitesiyle yılda 2 milyon yolcuya hizmet vermeyi planlıyor. Elazığ Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları, Pegasus, Anadolu Jet, Sunexpress, Corendon ve Onur Air sefer yapıyor. Elazığ Havalimanı’ndan Ankara’ya günde iki, İstanbul’a beş ve İzmir’e bir karşılıklı sefer bulunuyor.

Elazığ’ın GSYİH’sının sektörel dağılımı incelendiğinde, sıralı olarak hizmet, sanayi ve tarım sektörünün yer aldığı görülmektedir. Elazığ’da halen faal olarak bir holding, 241 adet anonim şirket, 2 bin 581adet limitet şirket, 35 adet kollektif ortaklık bulunmaktadır. Ülkemizin köklü üniversitelerinden bir olan Fırat Üniversitesi 27 bin 124 öğrenciye eğitim vermektedir. Elazığ; sosyal, kültürel ve ekonomik potansiyeli, teşvik kapsamında 4’üncü Bölge’de oluşu, gelişmiş altyapısı ile her türlü yatırım imkanına sahiptir. Biz sunduğumuz avantajlarla yatırımcıyı ilimize bekliyoruz. Bu yazı vesilesiyle Elazığ’da yatırım yapmak isteyen, Elazığ’ın ve çevresinin doğal güzelliklerini keşfetmek isteyen yerli ve yabancı yatırımcılar ile işadamlarına kapımızı sonuna kadar açtığımızı ve Elazığ’a yatırım yapmaları için her türlü ortamın hazır olduğunu belirtmek istiyorum.

Elazığ mermercilik başta olmak üzere sanayide, tarımda, ulaşımda, sağlıkta önemli gelişmeler kaydetmektedir. Özellikle “Elazığ Vişnesi” olarak ün yapan mermeri tüm dünyada alıcı bulmaktadır. Türkiye’nin en büyük krom cevheri ve ferrokrom üreticisi Eti Krom da Elazığ’da faaliyetlerini sürdürüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.