Kentteki gelişim rüzgarı marka yatırımları getirdi

Bölge Ekleri - - ELAZIĞ - Dünya Gazetesi Diyarbakır Bölge Temsilcisi

Sanayi alanında başlattığı hamleye turizm, madencilik ve hizmetler sektörünü de ekleyerek, hızlı bir büyüme yakalayan Elazığ’da gelişim rüzgarı marka yatırımları da beraberinde getirdi. Son yıllarda önemli bir değişim yaşayan Elazığ; Coca Cola, Sanika Boru, Harput Tekstil, Banvit, Form ve Arvato gibi marka firmaların yatırım yeri olarak tercih edilmeye başlandı

Son

10 yılda sanayi alanında başlattığı hamleye turizm, madencilik ve hizmetler sektörünü de ekleyerek, hızlı bir büyüme yakalayan Elazığ’da gelişim rüzgarı marka yatırımları da beraberinde getirdi. Son yıllarda önemli bir değişim yaşayan Elazığ; Coca Cola, Sanika Boru, Harput Tekstil, Banvit, Form ve Arvato gibi marka firmaların yatırım yeri olarak tercih edilmeye başlandı. Ayrıca ilin madencilik alanında zengin yer altı kaynakları, turizm potansiyeli, tarım ve hayvancılıkta sunduğu fırsatlar, su ürünleri alanındaki potansiyeli, hizmetler sektörü ve imalat sanayi yatırımcılarının ilgisini çekiyor.

Elazığ’da 2012 yılında kurulan ve 2013 yılının ilk yarısında teklif çağrısına çıkacak olan Kırsal Kalkınma Ajansı da kentteki gelişim rüzgarını destekleyecek nitelikte. Kent yönetimi, ajans desteğiyle özellikle tarım, hayvancılık, su ürünleri, kırsal turizm gibi ilin önemli potansiyel kaynaklarının değerlendirilebileceği fikrinde birleşiyor. Yine 2013 yılının Nisan ayında sonuçlanacak olan Fırat Kalkınma Ajansı destek çağrıları ile birlikte Elazığ KOBİ statüsünde yaklaşık 20 yeni yatırım daha kazanacak. Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın finansman desteği ile ikinci İŞGEM kurma hakkı elde eden Elazığ, 2013 yılında gıda sektöründe imalat yapacak olan 30 yeni işletmeye, İŞGEM destekleriyle fırsat sunacak ve böylelikle il gıda sektöründe 30 yeni işletme kazanmış olacak. Elazığ, havaalanının havalimanına dönüştürülmesi ve bölgenin tek sivil havalimanına sahip olması nedeniyle ulaşım anlamında da önemli bir avantaj sunuyor. Bu uygulamanın ardından kente il dışından da yeni yatırımların gelmesi bekleniyor.

Hedef alt metropol olmak

Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından yapılan bir çalışma ile 2007 yılında ilan edilen Türkiye’nin 12 cazibe kenti arasında sayılan Elazığ, bu dönemden sonra yaptığı hamlelerle Türkiye’nin gelişmiş iller statüsüne kavuşmayı hedefliyor. Yapılan yatırımların bu çerçevede düşünülmesini bekleyen kent yönetimi, DPT tarafından yapılan bu çalışma- nın temel amacının cazibe merkezi olarak belirlenen illerin önümüzdeki yedi yıl içinde Ankara, İstanbul ve İzmir’in alt metropolleri olması ve göçü düzenleyici kent niteliğine kavuşturulması olduğunu hatırlatıyor. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılan ilin SWOT analizinde ise ilin bölgenin çekim merkezi olmasını belgeleyen çok sayıda değeri olduğu görülüyor. Bununla birlikte, bölgedeki beş üniversite, TSO’lar, yerel yönetimler ve DPT uzmanlarınca üzerinde uzun ve titiz bir şekilde çalışılan Doğu Anadolu Projesi (DAP) kapsamında ilerin kalkınma alternatifleri değerlendirildi. Buna göre, ilin mevcut potansiyel kaynakları ulusal ve uluslararası marka firmalarında dikkatini çekti ve Elazığ özellikle son yıllarda önemli yatırımlar almaya başladı. Bunlardan, Coca Cola, Sanika Boru, Harputlu Tekstil ile birlikte Hazine Müsteşarlığı Teşvik Uygulama Genel Müdürlüğü istatistiklerinde 2012 yılı içinde 30 adet yeni yatırım teşvik belgesi alındığı belirtiliyor. Kent, yönetimi söz konusu yatırımların orta vadede Elazığ’da hayata geçirilmesini bekliyor. Yine 2012 yılının ilk yarısında yayınlanan Yeni Teşvik Yasası kapsamında 4’üncü Bölge’de yer alan Elazığ’ın birçok avantaja sahip olacağı fikrinde birleşen kent yönetimi, yatırımların OSB’de yapılması halinde 5’inci Bölge desteklerinden istifade edileceğini de hatırlatıyor. Ayrıca bölgenin tek sivil havalimanına da sahip olduklarını aktaran kent yönetimi, yatırım anlamında önemli bir potansiyele sahip olduklarının altını çiziyor.

Turizmde alternatifler bulunuyor

Kentin turizm anlamındaki yatırım fırsatlarını ele aldığımızda ise ortaya alternatif fırsatlar çıkıyor. İlde halen yıldızlı beş ayrı otel faaliyet gösterirken, yatak kapasitesi 500’ü buluyor. 2012 yılı itibarıyla kente gelen turist sayısı ise yaklaşık 100 bini buluyor. İlde yapılabilecek turizm çeşitliliği oldukça fazla. Bu alternatifler arasında tarih, kış, sağlık, su altı dalış, inanç, av, mağaracılık, kongre ve doğal gıda ürünleri turizmi önemli fırsatlar sunuyor. Açık hava müzesi konumunda bulunan Harput, dünyanın en büyük batık kentlerinden birini bünyesinde barındıran Hazar Gölü, Hazar Baba Kayak Merkezi, yöresel mutfak ve musikisi, buzluk mağaraları, Keban Barajı ve gölü ilin bazı önemli değerleri arasında sayılıyor. Kentin eğitim kanadında ise 555 okulda, toplam 165 bin öğrenci eğitim görüyor. Ayrıca Fırat Üniversitesi 10 fakülte, meslek yüksek okulu, konservatuar, araştırma enstitüleri ile toplam 23 bin 200 öğrenciye eğitim veriyor. Uzaktan eğitim projesi ile 2010 yılında öğrenci sayısının 45 bine çıkarılması hedefleniyor.

Tarımda ihracat dönemi başlayacak

Tarım alanında da önemli projeleri hayata geçiren Elazığ, yeni havalimanıyla ihracata hazırlanıyor. İl Tarım müdürlüğü kayıtlarında; 2011 yılında, 16 bin hektarda 120 bin ton üzüm rekoltesine ulaşıldığı belirtiliyor. Yine bu dönemde 154 bin ton buğday, 120 bin ton arpa ve 240 bin ton tarla bitkisi, meyve ve sebze üretimi yapıldı. Her geçen gün büyüyen modern bağ alanları ile birlikte, turunçgiller hariç tüm meyvelerin yetiştiği Elazığ’da havalimanıyla birlikte yaş sebze ve meyve ihracatının başlayacağı vurgulanıyor. Hayvancılık konusunda ise kentte 2011 yılı itibarıyla 101 bin 197 büyükbaş, 321 bin 531 küçükbaş hayvan ve 6 milyon 500 bin kümes hayvanı yetiştirildi. 2012 yılında; bin 150 besi ahırında; 170 milyon ton süt, 62 milyon ton et, 57 bin 228 adet kovanda 642 bin ton bal, 63 su ürünleri üretim tesisinde; 37 bin ton balık ve 38 milyon adet yumurta üretimi yapıldı. DAP kapsamında sağlanan desteklerle 40’a yakın işletme yatırım teşvik belgesi aldı. Yine su ürünlerinde kent Türkiye’nin iç sularda en fazla alabalık yetiştiren ili konumunda bulunuyor. 2011 yılında yaklaşık 24 bin ton ile yurt genelinde birinci sırada yer alan Elazığ’da halen 75 üretim çiftliği bulunuyor.

Elazığ’ın ihracatına bakıldığında halen 52 firma; AB ülkeleri, ABD, Uzakdoğu, Kafkaslar, Asya ve Afrika ülkelerine ihracat yapıyor. Kentin 2011 yılı itibarıyla ihracatı yaklaşık 126 milyon doları buldu. İhraç ürünleri arasında ilk sırayı krom alırken bunu mermer, çimento, PVC, gıda ürünleri, tekstil, ısıtma sistemleri, güneş enerji sistemleri, döküm ve şarap izliyor. 2012 yılı ilk 10 ayı itibarı ile ilden yapılan doğrudan ihracat yaklaşık 150 milyon doları buldu.

Su ürünlerinde Elazığ, Türkiye’nin iç sularda en fazla alabalık yetiştiren ili konumunda bulunuyor. 2011 yılında yaklaşık 24 bin ton ile yurt genelinde birinci sırada yer alan Elazığ’da halen 75 üretim çiftliği bulunuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.