Hazır Et, 2013’te ihracata yönelecek

Bölge Ekleri - - ELAZIĞ -

Et ürünleri imal eden firmalarının sakatat ürün grubuna yurtdışından talep geldiğini söyleyen Halil Gül, bu gruptaki malları 2013 yılında Çin, Tayland ve Avusturya’ya gönderme hedeflerinin bulunduğunu dile getirdi

Elazığ’da 30 çeşit kırmızı et ürünü ile tüketicinin et ürünleri ihtiyacını karşılayan Hazır Et ve Et Ürünleri Sanayi, 2013 yılında, özellikle sakatat ürün grubuyla ihracata başlamayı hedefliyor. Firma ayrıca 2013 yılında, ürünleri ile ulusal zincir marketlerdeki raflarda da yerini alacak. Sakatat ürünlerine Çin, Tayland ve Avusturya gibi ülkelerden talep geldiğine vurgu yapan Hazır Et Genel Müdürü Halil Gül, “Bu ürünlerin ihracatı için hazırlık yapıyoruz. 2013 yılında ilk ihracatımızı gerçekleştirip, devamını getirmeyi planlıyoruz. Ayrıca Kuzey Irak’ın sucuk talebini karşılamak için de fizibilite çalışmaları yapıyoruz” diye konuştu.

Halil Gül, her geçen gün büyüme trendi içinde olduklarını belirterek, “1989 yılında askerden döndükten sonra kapalı çarşıda kasap dükkânı açarak, ticaret hayatına başladım. 1993 yılında ise kasaplığı bırakıp, soğuk hava deposu kurarak sakatat işine girdim. 2004 yılında 500 metrekaresi kapalı 3 bin 500 metrekare alana sahip Hazır Et firmasını kurdum” şeklinde bilgi verdi. Bu tarihten sonra firmalarının kapalı alanı- nı 4 bin 500 metrekareye çıkardıklarına işaret eden Halil Gül, toplamda 12 bin metrekarelik bir alanda hizmet verdiklerinin altını çizdi. Bugüne kadar tesislerine yaklaşık 7 milyon TL tutarında yatırım yaptıklarını kaydeden Halil Gül, şu anda sucuk, salam, sosis, kavurma, pastırma ve füme dil gibi kırmızı et ürünlerini imal ettiklerini söyledi.

“Zincir marketlerde yer almayı hedefliyoruz”

İç piyasadan yoğun talep aldıklarını anlatan Halil Gül, “Başta Doğu ve Güneydoğu Anadolu illeri olmak üzere Türkiye’nin birçok iline ürünlerimizi gönderiyoruz. Hazır et üretime başladığımız günden itibaren kaliteli ve hesaplı üretim gerçekleştirmemiz bizim piyasada tutunmamızı sağlıyor” değerlendirmesini yaptı. Yeni dönemde ulusal zincir marketlerde yer alarak, daha hızlı bir büyüme trendi yakalayacaklarını anlatan Halil Gül, “2013 yılında iç piyasada ise ürünlerimiz ulusal marketlerdeki yerini alacak. Bu projeyi desteklemek adına tesisimize 2 bin 500 metrekarelik ek tesis yatırımı gerçekleştirerek, ürün çeşidimizi ve kapasitemizi artırdık. Günlük üretim kapasitemiz şu anda 20 tona yaklaştı” ifadelerini kullandı. Son olarak firmalarında 55 kişiyi istihdam ettiklerini söyleyen Halil Gül, yeni dönemde bu rakamı 80’e çıkarmak istediklerini sözlerine ekledi.

“KAPASİTEYİ ARTIRDIK”

Ulusal marketlerin raflarında yer almak için kapasite artışına gittiklerini anlatan Halil Gül, “Ek tesis yatırımıyla kapasiteyi artırdık” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.