Alacakaya, 15 ürünüyle, 40 ülkede

Bölge Ekleri - - ELAZIĞ -

Mermercilik sektörünün saygın markaları arasında gösterilen Alacakaya Mermer, 10 ocakta ürettiği 15 çeşit ürünle 40 ülkeye ihracat yapıyor. Firma, 2013 yılında ocak ve tesislerine 3.5 milyon euro’luk yatırım yaparak, sektördeki konumunu güçlendirmek istiyor. Alacakaya’nın 1969 yılında faaliyetlerine başladığını anlatan Alacakaya Mermer Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oğuzhan Arslan, “Dedem Mehmet Arslan o yıllarda Guleman bölgesinde şimdiki adı ile Alacakaya, Gölalan mevkiinde krom cevheri üretirken, Elazığ vişnesi dediğimiz taşı buluyor. Daha sonra bu bölgeye taş ocağı ruhsatı alıyor. O dönemde renkli mermercilik çok yaygın olmadığı için bu girişim eleştiriliyor” diye konuştu. Firmanın gelişim sürecinde Elazığ İzzet Paşa Camii’nin önemli bir yeri olduğunu anlatan Arslan, “1975 yılında Elazığ İzzet Paşa Camii yapıldığında dedem Elazığ vişnesini Kayseri de işletip, ilk olarak burada kullanıyor. Böylece büyümemiz başlıyor” aktarımını yaptı.

“Beyaz Saray’a taş gönderdik”

Fabrikalarının 1988 yılında üretime geçtiğini anlatan Arslan “Makine ve teknoloji yatırımlarımız bugün olduğu gibi o dönemde de hiç durmadı. Beyaz Saray’a İtalya üzerinden gönderdiğimiz taşlar, hem taşımızın hem de firmamızın prestijini artırdı” dedi. Ayrıca Çin ve Hindistan pazarına doğrudan sa- tış yapmaları sayesinde hem ocak sayısında hem de ihracatta ciddi bir oranda artış yakaladıklarını anlatan Arslan, şöyle devam etti: “Bej taşların Çin’e satışı ile birlikte, Diyarbakır’da Hazarbej, Malatya’da Bestkrem ile bej rengi taşları da pazara sunmaya başladık. Daha sonraki yılarda Adıyaman’da Emperador, Karaman’da Krem Karaman ve günümüzün en popüler taşlarından Ağrı’da Onyx, Adana’da Konglemera ile toplam 10 ocakta 15 değişik taş ile skalası en geniş firma olarak pazarda yer aldık.”

Proje bazlı üretimde başarılarının arttığını vurgulayan Oğuzhan Arslan, “Yurtiçi ve yurtdışında yapmış olduğumuz otel, lüks konut, rezidans ve iş merkezi projeleri ile proje bazlı üretim yapabilme kapasite ve teknik altyapımızla içeride ve dışarıda önemli projelerin aranılan markası olduk” diye konuştu. Bu projelerden bazılarını sıralayan Arslan, “Suudi Arabistan’da Kabe ARC oteller zinciri, Atlanta’da Four Seasons, Orlando’da Contemparry Resort, Ritz Carlton Hotel, Bodrum’da Mandarin Residence, Şangay’da Hilton, Adana’da Sheraton ve daha bir çok başarılı projelere imza attık. Şu anda ise İstanbul Güneşlide Wyndham, Kudüs’te World Of Astoria, Maçka’da Armani Residans gibi devam eden önemli projelerimiz bulunuyor” aktarımını yaptı.

Firmalarına 2013 yılında, 3.5 milyon tutarında yatırım yapacaklarının da bilgisini veren Arslan, ilk etapta tesislerine 1.7 milyon euro harcayacaklarını söyledi. Arslan, “1988 yılında iki tane blok kesme makinesiyle faaliyete geçirdiğimiz tesisimiz, bugün 8 bin metrekare kapalı alanda modern ve teknolojik olarak donatılmış olup, proje hassasiyeti ile kesim yapabilen modern ve kaliteli üretim yapabilmektedir. Önümüzdeki yıl su jeti, kenar işleme ve profil makineleri, kabuk kesim ve cilalama makinesiyle projelere farklılık katmak için yatırım yapacağız. Ayrıca kapasite artırımı için mevcuda ek olarak çok katlı plaka sağlamlaşma fırını ve katrak yatırımımız olacak. Bu yatırımların bize maliyeti yaklaşık 1.7 milyon euro’yu bulacak” açıklamasını yaptı.

YATIRIMA 3.5 MİLYON EURO AYRILACAK

Firmalarına 2013 yılında, 3.5 milyon tutarında yatırım yapacaklarının bilgisini veren Arslan, ilk etapta

tesislerine 1.7 milyon euro harcayacaklarını söyledi. Arslan, ocaklara ise 1.8 milyon tutarında yatırım

yapacaklarını bildirdi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.