Akdağ, sentetik çuvalda iddialı

Bölge Ekleri - - ELAZIĞ -

Akdağ Sentetik Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Akdağ, sentetik çuval imalatıyla un, yem, bakliyat, tarım ürünleri, tekstil ve kömür ambalajına destek veren firmalarının bu alanın iddialı oyuncuları arasında gösterildiğini söyledi. İsmail Akdağ, Elazığ Organize Sanayi Bölgesi’nde 1988 yılında polipropilen sentetik çuval imalatı ile faaliyete başlayan firmalarının bugün itibarıyla 7 bini kapalı 16 bin metrekarelik bir alanda faaliyetlerini sürdürdüğünü bildirdi. Akdağ Sentetik’in kurulduğu günden beri 10 kat büyüdüğünü anlatan İsmail Akdağ, kurumsallaşma yönünde de çalışmalarının bulunduğunu anlattı. İsmail Akdağ, “Tesisimiz yıllık ortalama 2 bin ton polipropilen işleme kapasitesine sahip. Burada un, yem, bakliyat, tarım ürünleri, tekstil ve kömür ambalajında kullanılan sentetik çuval imalatını gerçekleştiriyoruz. Sürekli yeniliğe açık olarak, üretimde son teknolojiyi kullanıyoruz” şeklinde bilgi verdi. Ürünlerinin yüzde 90’ını iç ve yüzde 10’unu da dış pazara gönderdiklerini belirten İsmail Akdağ, “İhracat yaptığımız ülkeler arasında Irak, Gürcistan, Azerbaycan, Ukrayna, Özbekistan ve Burkina Faso bulunuyor” dedi. İsmail Akdağ, Akdağ ailesi olarak imalat sektörünün vermiş olduğu tecrübe ile üretim yaptıkları sektörden tamamen farklı bir sektöre giriş için 2000 yılından itibaren sürekli fizibilite ve etüt çalışmaları yaptıklarını ve nihayetinde mermer ve madencilik sektörüne yatırım yapma kararı aldıklarını açıkladı. İsmali Akdağ, mermer sektörüne yatırım yapmalarında ilde bulunan hammadde rezervinin yüksek olmasının önemli bir etkisinin bulunduğunu anlattı. Ayrıca lojistik altyapısının uzun yıllardan beri var olması ve plastik sektöründen tamamen farklı bir alanda riski dağıtmak adına bu alana girdiklerini aktaran İsmail Akdağ, “2005 yılında, 17 bin metrekare alan üzeride kurulan Akdağ Granit Mermer ve Maden Sanayi, bugün itibarıyla 8 bin metrekarelik kapalı alanında son teknolojiyi kullanarak faaliyet gösteriyor” şeklinde konuştu. Plaka ve ebatlı mermer imalatını gerçekleştirdiklerini vurgulayan İsmail Akdağ, “Mermer ürünlerimizi kendi bünyemizde bulunan ocaklarımızdan temin ediyoruz. Bünyemizdeki dört ocaktan yılda 100 bin metreküp mermer üretiyoruz. Ürünlerimizin yüzde 80’ini ihraç ederek, 25 ülkeye mal gönderiyoruz. Aynı zamanda Ar-Ge çalışmalarına da ağırlık vererek, sektöre yenilik getirmek için de çabalıyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Sürpriz ürün yolda

Firmalarının 2013 yılının başında sürpriz bir ürün ile piyasaya girmek istediğini anlatan İsmail Akdağ, ürünü 2013 yılının Mart ayında düzenlenecek olan Xiamen ve İzmir Fuarları’nda sergileyeceklerini söyledi. Akdağ, “Bu ürüne ek olarak markalarımız Akdağ Bej, Creamsa, Akdağ ONYX ve Sultan Kahve ürünlerini de her yıl katıldığımız ihtisas fuarlarında görücüye çıkaracağız” ifadesini kullandı. Mermer sektöründe yeni olmalarına rağmen bu alanın saygın markaları arasında gösterildiklerine işaret eden İsmail Akdağ, uzun vade de dünya genelinde anılan bir marka olma hedeflerinin bulunduğunu bildirdi. Son olarak 2013’te proje firmalarıyla ortak çalışmalara imza atacaklarının altını çizen İsmail Akdağ, Elazığ mermerinin kalitesini bu çalışmalarda göstereceklerini vurguladı.

MERMER İMALATI DA YAPIYOR

Mermer imalatı da yaptıklarını anlatan İsmail Akdağ, “Mermer ürünlerimizi kendi bünyemizde bulunan ocaklarımızdan temin ediyoruz. Bünyemizdeki dört ocaktan yılda 100 bin metreküp mermer üretiyoruz. Ürünlerimizin yüzde 80’ini ihraç ederek, 25 ülkeye mal...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.