Eskişehir, en önemli lojistik merkezlerden biri olmaya aday

Bölge Ekleri - - ESKİŞEHİR - Eskişehir Valisi

Konum itibarıyla yakın gelecekte ülkemizin en önemli lojistik merkezlerinden birisi olmaya adayız. Sahip olduğumuz işgücü, sosyal ortam ve donatılarımızla birlikte, yatırımcı açısından öngörülebilir kamu yönetimi, en büyük avantajlarımızdan biri

2013 yılına girmemize sayılı gün kaldı. Eskişehir olarak yeni yılda, iki farklı ve özel unvanı aynı anda taşıyacak olmanın heyecanı içindeyiz.

Bir tarafta yaklaşık 200 milyon insanı ifade eden Türk Dünyası Kültür Başkentliği, diğer tarafta UNESCO Somut Olmayan Kültür Mirası Başkentliği ile sadece Türkiye’nin değil, dünyanın gündeminde yer bulacağız. Bu nedenle önümüzdeki yılın, Türk devlet ve toplulukları ile aramızdaki gönül birlikteliğini daha ileri götürmek, mevcut kültür köprülerini daha da güçlendirmek için önemli fırsat olduğunu düşünüyoruz.

İş dünyası, kültür ve sanatın oldukça uzağında durur, ticaret ile kültür arasında bağıntı kurmayı düşünmezdi. O günlerden bugünlere dünya, büyük çapta ve hızlı bir gelişim, değişim içine girdi. Uluslararası ilişkilerden siyasete, ticaretten sosyalleşmeye, yazılı ve ya- zılı olmayan pek çok kural adeta yeniden yazıldı. Bilgi, her alanda dünyanın en değerli, en pahalı kavramı olarak ön plana çıktı. Sosyal belleğe kültür potasında biçimlenerek kaydedilen bilgi ise, değerine değer kattı.

Bugün Türkiye’nin en büyük holdinglerine, şirketlerine baktığımızda, hepsinin ticari faaliyetlerinin yanında önemli kültür ve sanat etkinliklerine kalıcı imzalar attıklarını, sosyal sorumluluk projelerinde aktif rol aldıklarını görüyoruz.

Deneyimler de, ülkeler arasında kurulan kültürel köprülerin karşılıklı ticarette başarıyı hızlandırdığını ve pekiştirdiğini ortaya koyuyor.

Ekonomik köprüler kuracağız

Bu görüş ve düşüncelerden yola çıkarak, özellikle Türk Dünyası Kültür Başkentliği kapsamında yurtdışına gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerde, iş adamlarımızın da yanımızda yer almasına gayret ve özen gösterdik. Gittiğimiz ülkelerde bir araya geldiğimiz devlet adam- larında, kültürel bağlarımızın sağlamlaştırılması ile birlikte, ekonomik ilişkilerin de daha ileri götürülmesi için arayış ve heyecan gözlemledik.

2013 Türk Dünyası Kültür Başkentliği sürecinde yola çıkarken, Eskişehir halkının, olayın seyircisi değil rol alanı, senaristi olacağını dile getirmiştik.

Eskişehir iş dünyasının bugüne kadar hep yanımızda olduğunu, olayın seyircisi olmadığını memnuniyetle gördük.

Kamu yöneticisi olarak bizlere düşen görev, şehrimizin zengin kültürel altyapısı ile birlikte her açıdan sahip olduğu sayısız avantajı, sadece Türkiye’ye değil tüm dünyaya anlatmak, aktarmaktır. Konum itibarıyla yakın gelecekte ülkemizin en önemli lojistik merkezlerinden birisi olmaya aday olduğumuz gibi, ekonomik faaliyetler açısından ihtiyaç duyulacak altyapı konusunda da ön sıralarda yer alıyoruz.

Sahip olduğumuz verimli ve disiplinli işgücü, sosyal ortam ve donatılarımızla birlikte, yatırımcı ve girişimci açısından öngörülebilir kamu yönetimi, her şehrimize nasip olmayan en büyük avantajlarımızdan birisidir.

Başarılarımız tesadüf değil

Eskişehir’in havacılık, raylı sistemler, savunma sanayi ve elektronik gibi katma değeri son derece yüksek alanlarda gün geçtikçe daha çok parlayan bir yıldız olması tesadüf değildir. Güven zemininde, istikrarlı bir kalkınma hamlesi içinde olan şehir hangisidir diye sorulduğunda, ilk akla gelen şehirlerden birisi Eskişehir’dir. Sosyal yaşamdan sanayimize, kültür dokusundan kamu yönetimine, üniversitelerimizden sivil toplum kuruluşlarına kadar pek çok bileşenin ortaya koyduğu görevdeşlik sayesinde, geleceğe ümitle bakıyoruz.

Yunus Emre’nin evrensel felsefesinin özeti sayılabilecek dörtlüğünü, gittiğimiz her yerde, bulduğumuz her fırsatta dile getiriyoruz. Gelin tanış olalım, İşi kolay kılalım, Sevelim sevilelim, Dünya kimseye kalmaz. Yunus’un bu nasihati, memleketi olan Eskişehir’de hak ettiği değeri görmüş, lâyıkıyla hayata geçirilmiştir. Bugün bizler aynı nasihatten yola çıkarak şehrimizi Türk dünyası ile tanıştırmak, kalkınma sürecimizde girişimci ve yatırımcıların işini kolay kılmak, sevgimizi soydaşlarımızla paylaşıp çoğaltmak için var gücümüzle çalışıyoruz.

Sahip olduğumuz verimli ve disiplinli işgücü, sosyal ortam ve donatılarımızla birlikte, yatırımcı ve girişimci açısından öngörülebilir kamu yönetimi, her şehrimize nasip olmayan en büyük avantajlarımızdan birisidir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.