Eskişehir sanayisi, ihtisas OSB’ler ile rekabette üstünlük hedefliyor

Bölge Ekleri - - ESKİŞEHİR -

İhtisas OSB’ler Eskişehir sanayisine rekabette üstünlük kazandıracak. Kentte otomotiv, raylı sistemler, lojistik ihtisas OSB’leri ile Savunma ve Havacılık Sanayi Endüstri Bölgesi kurulacak

Türkiye sanayiinde olduğu gibi Eskişehir sanayii içinde büyük paya sahip olan ve sanayinin can damarı KOBİ’ler için Türkiye’de ilk kez “KOBİOSB” projesini hayata geçiren Eskişehir Sanayi Odası (ESO), yeni bölgeler kurmaya hazırlanıyor.

Eskişehir Sanayi Odası Eskişehir Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü (ESO EOSB), otomotiv, raylı sistemler, lojistik ihtisas OSB’leri ile Savunma ve Havacılık Sanayi Endüstri Bölgesi’ni ülke ekonomisine kazandırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Yaptığı stratejik çalışmalar sonrasında şehrin sanayisini ileriye taşıyacak iş kümelerinin kurulmasına öncülük eden ESO, yeni bölgelerle kümelerin gelişimine de destek vermiş olacak. Ayrıca, bu sayede aynı iş kolunda üretim yapanlar bir araya getirilerek, mesafe kat edilip rekabette üstünlük sağlanması hedefleniyor. Kurulacak olan dört bölgenin Eskişehir sanayisi için ciddi bir avantaj sağlaması da bekleniyor.

Havacılık sektörü bir arada

Şu anki mevcut ESO EOSB’nin dışında Eskişehir-Ankara Karayolu üzerinde bulunan İmişehir-Kalkanlı sınırları içinde yer alacak bölgenin bir tanesinin otomotiv, diğeri ise havacılık ve savunma sanayii sektörlerine ayrılmış bulunuyor. Eskişehir OSB’ye 6 kilometre uzaklıkta ve toplamda 10 milyon metrekare üzerinde olan böl- genin 4.8 milyon metrekarelik bölümü otomotiv sanayiine tahsis edilecek ve Otomotiv Sanayii İhtisas OSB olarak hizmet verecek.

İmar çalışmaları halen devam eden bölge, Eskişehir OSB’de uzun zamandır var olan ve gelişme gösteren otomotiv sanayiinin daha da gelişmesini sağlayacak, sektöre yönelik büyük ölçekli üretim gerçekleştiren firma ya da firmalar gelmesi halinde de diğer yan sanayi firmalarının konuşlanmasına fırsat sunacak. Otomotiv sektörüne yönelik bölgenin hemen karşısında yer alan 5.1 milyon metrekarelik alan ise ‘Havacılık ve Savunma Sanayi Endüstri Bölgesi’ olarak belirlenmiş durumda. Bu konuda da çalışmalar bakanlık nezdinde sürdürülüyor.

ESO tarafından belirlenen diğer bölgeler ise raylı sistemler ve lojistik sektörlerine yönelik. Bu bölgeler ise Eskişehir-Ankara demiryolu hattı üzerinde yer alıyor. Söz konusu yeni iki bölge ülkemizdeki 11 lojistik köyden biri olan Hasanbey Lojistik Köyü’nün hemen yanında bulunuyor. TCDD şu anda şehrin içinde bulunan ve kendisi tarafından işletilen lojistik merkezini yani Tren Yolu Elle İşleme İstasyonu’nu Lojistik Köy’e taşıyacak. ESO EOSB, hem savunma ve havacılık, hem otomotiv hem de mevcut OSB’deki yüklerin taşınabilmesi için bölgenin hemen yanına Lojistik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ku- ruyor. Yeni kurulacak bölgede demiryolu ve karayolu bağlantılarının yanı sıra depo alanları ve demiryollarının vagon ve konteyner bakımı gibi işler de olacak.

Lojistik OSB’nin hemen karşısında da Raylı Sistemler İhtisas OSB kurulacak. 2 milyon metrekareye yakın bir alanda raylı sistemler sektörü için hizmet verecek olan bölge, ESO’nun kurulmasına öncülük ettiği ve EOSB’nin de içinde olduğu Raylı Sistemler Kümesi’nin fiziki alt yapısını gerçekleştirecek. Bölgelerin altyapısı da mevcut EOSB tarafından yapılacak. Burada da amaç demiryolundan da yararlanarak bu tür sektörlerin gelişmesini, büyümesini sağlamak.

KÜMELERİN GELİŞİMİ DESTEKLENMİŞ OLACAK

Yaptığı stratejik çalışmalar sonrasında şehrin sanayisini ileriye taşıyacak iş kümelerinin kurulmasına öncülük eden ESO, yeni bölgelerle kümelerin gelişimine de destek vermiş olacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.