Ford Otosan’ın, Ford Cargo 1846T çekicisi gelecek ay piyasada olacak

Bölge Ekleri - - ESKİŞEHİR -

Ford Otosan’ın yeni ürünü Ford Cargo1846T çekicinin Ocak ayında piyasaya çıkacağını söyleyen Ford Otosan İnönü Fabrikası Müdürü Mustafa Menkü, “Yeni nesil 1846T çekicimiz, uluslararası ve yurtiçi nakliye sektörünü hedefleyecek” diye konuştu

Ford Otosan’ın, uluslararası ve yurtiçi nakliye sektörünü hedefleyen yeni ürünü Ford Cargo1846T çekici gelecek ay piyasaya çıkacak.

Eskişehir’in İnönü ilçesinde 2003 yılından bu yana üretim yapan Ford Otosan İnönü Fabrikası, 2012 yılında geliştirilen yeni ürün Ford Cargo1846T çekiciyi önümüzdeki ay piyasaya sunacak. Hem yurtiçinde hem yurtdışında aynı anda satışa sunulacak olan yeni ürünüyle Ford Otosan ihracatını artırmayı hedefliyor. Yeni ürünleri 1846T çekici ile ilgili tüm hazırlıkların tamamlandığını ve geçtiğimiz Kasım ayı içerisinde ürünü Logitrans fuarında müşterilerin beğenisine sunduklarını anlatan Mustafa Menkü, çok olumlu tepkiler aldıklarını ve şu anda ön talepleri topladıklarını açıkladı. Menkü, “İhracat pazarları da merakla yeni çekicimizin lansmanını bekliyor. Özellikle IToY (Yılın Kamyonu) yarışmasında elde ettiğimiz 3’üncülük ve bunun yurt dışı basında çok ciddi yer bulması ile Avrupa'nın birçok ülkesinden bayilik talepleri almaya başladık” diye konuştu. Ford Otosan İnönü Fabrikası’nın 2012 yı- lındaki öncelikli çalışmasının, Ford'un "One Ford" stratejisinin ağır ticari araç sınıfındaki uygulaması olan Yeni Ford Cargo Çekici projesi olduğunu açıklayan Ford Otosan İnönü Fabrika Müdürü Mustafa Menkü, yeni ürünleri hakkında şu bilgileri verdi: “Bu üründe yurtiçi ve uluslararası taşımacılık yapan müşterilerin beklentilerini karşılamak üzere Ford Cargo’nun DNA’sında yer alan güç, konfor, verimlilik ve dayanıklılık ön plana çıkıyor. Ford Otosan olarak yeni nesil Ford Cargo 1846T çekici ile birlikte çekici segmentinde iki ürün ile rekabet edeceğiz. Başarılı bir satış grafiği yakalayan ve yurtiçi nakliyeciler ile hafriyatçılar tarafından yoğun talep gören mevcut 1838T çekicimizin üretimine devam edeceğiz ve yeni nesil 1846T çekicimiz ise uluslararası ve yurtiçi nakliye sektörünü hedefleyecek.”

Arka aks üretiminde Amerika ve Çin dışında tek üretici

Ford Yalın Üretim Sistemleri değerlendirmesinde İnönü fabrikasının, Ford’un en iyi mo- tor ve aktarma organları fabrikası olduğunu savunan Menkü, “Orta ticari araçlarımız Transit Custom, Toruneo Custom ve Transit modellerimiz için Duratorq dizel motorlar ve arka akslar üretiyoruz. Bu motorların kalibrasyonu ve ileri teknolojiye entegrasyonu da yine tarafımızdan gerçekleştiriliyor. 100PS, 125PS ve 155PS’lik güç versiyonlarıyla sunulan bu yüksek torklu ve iyi tepki veren motor, Euro 5 normunu karşılayan araçlarda standart olarak Otomatik Start/Stop sistemi ile donatılıyor ve ortalama 6.6 litre/100 kilometre yakıt tüketiminin yanı sıra 174 gram/kiometrelik karbonmonoksit salımı verileri sunuyor. Bu veriler, mevcut Transit'e göre yüzde 8'e varan bir düşüş anlamına geliyor. Transit için üretilen arka aksta ise, Amerika kıtası ve Çin dışında tek üretici oluyoruz” diye konuştu.

Yeni ürünlerinin Ocak ayında pazara sunulmasıyla hem yurtiçi pazar paylarını hem de ihracatlarını artırarak 2013 yılında işleri büyütme planları yaptıklarını söyleyen Menkü, sözlerini şöyle sürdürdü: “2013’ün en iddialı ve başarılı ürünü yeni 1846T çekicimiz olacak. Bu araçla, uluslararası nakliye sektörüne gireceğiz. 1846T pazardaki standartlarını yeniden tarifleyecek, müşterinin beklentisinden daha fazlasını verecek. Segmentinin en güçlü motorunu sunacağız. ESP ve klimayı, kamyonda ilkleri gerçekleştiren bir marka olarak standart sunacağız. Çok iddialı olduğumuz bir diğer segment olan inşaat segmenti için ise, hafif mikser opsiyonu olarak 3532M 6x4 mikser aracımızı piyasaya vereceğiz. 3536P ve 4136P beton pompası araçlarımızın testlerini sonlandırıp inşaat ürün gamımıza beton pompalarını da ekliyor olacağız. Tüm bunların yanı sıra mevcut ürünlerimizde de birçok yenilik ile zenginleştireceğiz.”

Bu yılın ilk 10 ayında 16 ton üzeri ağır ticari araç pazarının 23 bin 700 adet seviyelerine ulaştığını ifade eden Menkü, “Pazar, önceki yıla göre yüzde 20 daraldı. Sene sonu itibarıyla pazarın toplam 30 bin adet civarında kapanacağını öngörüyoruz. Özellikle Avrupa ekonomisinin sıkıntılı durumu, ihracatı, üretimi ve dolayısıyla da mal taşımasını bu yıl kötü yönde etkiledi. Suriye'de yaşanan olaylar da bu ülke ile yapılan ticaretten önemli pay alan Güneydoğu illerini olumsuz etkiledi. 2013 yılı için beklentimiz 2012 yılına paralel olarak gerçekleşmesi yönünde. 2012 yılını yüzde 21 pazar payı ile kapatacağımızı öngörüyoruz. Ayrıca ihracatımız da bin adet olarak gerçekleşecek” diye konuştu.

Ford’un 3 büyük Ar-Ge merkezi arasında

Ford Otosan’ın, Ford’un üç büyük Ar-Ge merkezinden biri olduğunu ve Avrupa’nın en önemli hafif ticari araç üretim merkezi konumunda bulunduğunu söyleyen Menkü, kendi motorlarını ve araçlarını tasarlama yeteneğine sahip olduklarını, ağır ticari araç segmentinde Ford’un küresel mühendislik merkezi konumunda bulunduğunu açıkladı. Menkü, “Tamamı Türk mühendisliği ile geliştirilen ve İnönü Fabrikamızda üretilen Euro 5 emisyon seviyesine sahip Ecotorq motorumuz Türk markası olup, bu motorun tüm Ar-Ge faaliyetleri Türkiye’de yapılmaktadır” dedi.

İNÖNÜ FABRİKASI’NIN 2013 HEDEFİ, % 21 PAZAR PAYI

Pazar payının bir önceki yıla göre yüzde 20 daraldığını belirten Ford Otosan İnönü Fabrikası Müdürü Mustafa Menkü, “2013 yılı için beklentimiz 2012 yılına paralel olarak gerçekleşmesi yönünde. 2012 yılını yüzde 21 pazar payı ile kapatacağımızı...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.