Arıkan Kriko, 2013 yılında yurtdışına yatırıma hazırlanıyor

Bölge Ekleri - - ESKİŞEHİR -

Ford, Fiat, Volvo, Toyota ve Renault’ya ihracat gerçekleştirirken, aynı zamanda Audi ve VW Group ile de görüşmelere başladıklarını belirten Arıkan Kriko ve Makina Sanayi Genel Müdürü Ahmet Arıkan, yurtdışında şirket ortaklığı ya da tesis yatırımı yapmayı planladıklarını açıkladı

Uzun yıllardır Ford, Fiat, Volvo, Toyota, Renault gibi büyük OEM’lere ihracat yaptıklarını belirten Arıkan Kriko ve Makina Sanayi Anonim Şirketi Genel Müdürü Ahmet Arıkan, gelen talepler doğrultusunda yurtdışı yatırımı için çalışmalara başladıklarını söyledi. Arıkan, Renault ve Ford’dan gelen taleple Rusya, Slovenya, Çek Cumhuriyeti ve Fas gibi ülkelerde yatırım olanaklarını araştırdıklarını ve 2013 yılında şirket ortaklığı ya da tesis yatırımı yapacaklarını açıkladı. Ekim ayında Almanya’nın Wolfsburg kentinde düzenlenen IZB Uluslararası Otomotiv Tedarikçileri Fuarı’a katıldıklarını da dile getiren Arıkan, “Burada da Audi ve VW Group ile bağlantılar kurduk. Audi ile 2014 yılında başlayacak projelerinde yer almak için müzakerelerimiz sürüyor” dedi. VW fabrikasının da bulunduğu Wolfsburg kentinde düzenlenen fuara VW Group’un yanı sıra diğer otomotiv üreticilerinin de büyük ilgi gösterdiğini söyleyen Ahmet Arıkan, bundan sonraki senelerde de IZB Fuarı’na katılarak Almanya’daki bağlarını güçlendirmek istediklerini dile getirdi.

Ana sanayi talebiyle yurtdışı yatırımı gerçekleştirecek

Mehmet Ali Arıkan tarafından 1975 yılında kurulan ve Fiat-Tofaş’a kriko üreterek otomotive merhaba diyen Arıkan Kriko’nun sektördeki yerini sağlamlaştırarak ihracat hacmini her geçen gün arttırdığına dikkat çeken Ahmet Arıkan, yurtdışı yatırımı ile global pazardaki yerlerini sağlamlaştıracaklarını söyledi. 2001 yılında ihracat yaptıkları Ford Motor Company’nin 2012’deki yeni Fiesta ve Transit projesinde yer aldıklarını belirten Arıkan, Volvo ile kurdukları güçlü ilişkileri önümüzdeki yıllarda daha da sağlamlaştıracaklarını söyleyerek, şöyle devam etti: “Dünyada kaliteye verdiği önem ile bir ekol olan Japon otomobil üreticisi Toyota’nın, Türkiye ve İngiltere tesislerine 2003 yılında kriko tedarik ederek ürün kalitemizin dünya standartlarında olduğunu kanıtladık. Dünyanın en sağlam araçlarını üreten Volvo’nun, yeni C segmenti aracı için kriko tasarımı ve üretimi gerçekleştiriyoruz. 2007 yılında Volvo’nun İsveç, Belçika ve Hollanda tesisleri bizimle çalışmayı tercih etti. Şu anda C70, C30, S40 ve V50 araçlarının krikolarını üretiyoruz. 2010 yılında yaptığımız anlaşmaya göre, 2017 yılına kadar Volvo’nun yeni projelerinde Arıkan tasarımı olan kri- kolar kullanılacak. Bugün Doblo, Fiorino, Linea, Palio, Marea gibi Fiat modellerinin hepsinde Arıkan tasarımı ve üretimi olan krikolar kullanılıyor. Buna ek olarak 10 yıldır Ford Motor Company İngiltere, İspanya, Rusya, Belçika ve Almanya tesislerine çalışan firmamız, on yıl içinde Toyota, Volvo, Renault gibi pek çok otomotiv üreticisine de ihracat yapmaya başladı. Uzun yıllardır sürdürdüğümüz yüksek kalite ve sevkiyat performansı bize hem mevcut müşterilerimizin hem de yeni müşterilerimizin projelerinin kapılarını açıyor.”

“4 yılda 6 milyon TL modernizasyon yatırımı yaptık”

Modernizasyon ve tesis yatırımlarına, 2008 yılından bu yana 6 milyon TL harcadıklarını ifade eden Ahmet Arıkan, 2011 yılında devreye aldıkları 2 adet 400 tonluk pres ile üretim kapasitesini yüzde 12 arttırdıklarının altını çizdi. Eskişehir OSB’deki toplam 40 bin metrekarelik iki tesiste ana ürün olarak otomotiv sanayiine mekanik araç kaldırma krikoları imal ettiklerini belirten Arıkan, şunları söyledi: “Buna ek olarak çok çeşitli sac parçalar, hava kurutucu filtre, zırhlı personel taşıyıcı jantı, kamyon sun roofları gibi mekanizmalı parçalar da üretiyoruz. Ar-Ge konusunda yatırım ve çalışmalarımızı 2012 yılında daha da hızlandırdık. Yeni bir Ür-Ge departmanı kurarak şu an ürettiğimiz krikoların tasarımı ve alternatif üretimler konusundaki çalışmalara hız verdik. Yeni projelerinin daha seri üretilmesi için bir adet montaj hattı daha ekledik. Ayrıca 5 yıldır sürdürdüğümüz AYS (Arıkan Yalın Sistem) çalışmaları sayesinde, üretimde çalışanların aktif fikir destekleri ile üretim süreçlerini iyileştiriyoruz. Otomotiv sektöründe adınızı duyurmak ve sürekliliği sağlamak zordur. Büyük firmaların hantal yapısının aksine hızlı, proaktif yapımız ve bünyemizde gerçekleştirdiğimiz tasarım, kalıp ve test çalışmalarıyla ön plana çıkıyoruz. Bünyemizdeki kalıphane sayesinde tüm form, progresif, derin çekme kalıpları ve fikstürleri kendimiz üretebiliyoruz. Sadece üretim ve tasarım değil, ürünün kalite ve güvenilirlik testleri konusunda da çok hassasız. Müşterilerimizin şartnamelerinde bulunan tüm testleri, tesisimizdeki laboratuvar ve platformda yapabiliyor, Marc, Nastran, Adams, Autoform gibi özel programlar sayesinde simülasyon yapıp, statik ve dinamik analizler gerçekleştirebiliyoruz. Böylece tasarım aşamasından ürün sevkiyatına kadar gerekli tüm çalışmaları tesisimizde gerçekleştirerek, müşterimize kusursuz olduğu teyit edilen ürünler sunuyoruz. Yürüttüğümüz patent çalışmaları ile tasarımlarımız, Türkiye ve dünya çapında koruma altında.”

“Eskişehir sanayiine katkıda bulunmayı sürdüreceğiz”

Amaçlarını, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan otomotivin bir parçası olarak adlarını dünyadaki tüm otomotiv üreticilerine duyurmak olarak açıklayan Arıkan, bunu da nitelikli insan gücü, tasarım ve üretim süreçlerinde yapacakları inovasyonlarla gerçekleştireceklerini söyledi. Ürün portföyünü teknolojiye uygun olarak genişletip, yeni ürünlerle müşterilerin taleplerine cevap vereceklerini belirten Arıkan, “Böylece Türkiye’nin sektördeki gücünü desteklerken daha çok üretip istihdam sağlayarak Eskişehir sanayisinin gelişmesine de katkıda bulunmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

“KALİTE VE SEVKİYAT BAŞARIMIZ YENİ PROJELERE KAPI AÇIYOR”

Ahmet Arıkan, uzun yıllardır sürdürdükleri yüksek kalite ve sevkiyat performansının hem mevcut müşterilerinin hem de yeni müşterilerinin projelerine kapı açtığını söyledi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.