Altınbilek Makina’da öncelikli hedef istikrarlı büyüme

Bölge Ekleri - - ESKİŞEHİR -

Müşteri portföyünü genişletmek, kalite anlayışını üst düzeyde tutma ve istikrarlı büyüme hedeflerinin bulunduğunu belirten Nurettin Bilek, Eskişehir sanayisinin daha da büyümesi için OSB’ye demiryolu bağlantısı yapılmasının önemini vurguladı

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde kurdukları fabrikalarında modern ve son teknoloji ile üretim yaptıklarını belirten Altınbilek Makina Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Bilek, rekabet şansını artırmak için istikrarlı ve güvenilir şekilde büyüdüklerini dile getirdi.

1975 yılında Kadir Bilek tarafından temelleri atılan firmalarının üç farklı sektöre hizmet verdiğini belirten Nurettin Bilek, bu sektörlerin üretim alanlarını şu sözlerle açıkladı: “Tahıl taşıma ve depolamada, taşıma ekipmanları, galvanizli silo, ön temizleme makine ve sistemleri üretimi yapıyoruz. Maden ürünlerinde taşıma sistemleri üretiyoruz. Hizmet verdiğimiz üçüncü sektör olan gıdada yine taşıma ve depolama sistemleri üretimi gerçekleştiriyoruz. Bu sistemler arasında un, yem ve irmik fabrikalarında kullanılan bütün taşıma ekipmanları, yem makineleri, karıştırıcı ve dozajlama sistemleri, kırıcılar, melanj, tav, un, irmik ve kepek siloları, silo boşaltıcılar, aksesuarlar bulunuyor.”

“Dünya markalarıyla rekabet ediyoruz”

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyetlerini sürdürdüklerini belirten Bilek, 22 bin metrekare açık alan üzerine 10 bin metrekare ka- palı alana sahip iki ayrı fabrikaya sahip olduklarını dile getirdi. Modern ve günümüz teknolojisine sahip fabrikalarda kaliteli üretim gerçekleştirdiklerini söyleyen Bilek, “Dünya markalarıyla çok rahat rekabet ediyoruz. Bilgili ve tecrübeli kadrolarımız sayesinde sektörde gurur duyulacak haklı bir yer edindik” diye konuştu. Müşteri taleplerini karşılamak için kesintisiz çalıştıklarını vurgulayan Nurettin Bilek, her geçen gün artan talep nedeniyle sürekli istihdamlarını ve kapasitelerini artırdıklarına dikkat çekti. Uluslararası kabul gören kalitesi yanında, rekabetçi fiyatları ile ihracat potansiyellerinin arttığını belirten Bilek, cirolarının yüzde 60’ının dış satışlardan, yüzde 40’ının ise iç satışlardan meydana geldiğini ifade etti.

“Ar-Ge’ye önem veriyoruz”

Kalite anlayışlarını, ISO-9001 Kalite Güvence Sertifikası ve CE belgeleri ile taçlandırdıklarını söyleyen Bilek, 3 boyutlu tasarım programları, hassas, tam ve doğru üretim yapan CNC tezgahları, punch makineleri ve robotlar kullanarak üretim yaptıklarını vurguladı. Üretim aşamasında en üst düzeyde mühendislik becerilerinden faydalandıklarına dikkat çeken Bilek, “Ar-Ge’ye önem veriyoruz. Sektörümüzle ilgili her türlü yeniliği yakından takip ediyor ve bu doğrultuda sürekli kendimizi yeniliyoruz” dedi. Makine imalat sektörünün hem Türkiye’de hem de dünyada artan ivme ile sürekli geliştiğini söyleyen Bilek, “Kalitemizi ve rekabetçiliğimizi önde tutarak, hem ülkemizde hem de dünyada sektördeki yerimizi korumayı başardık. Her yeni yılımız bir önceki yıla nazaran daha verimli ve yoğun geçiyor” açıklamasını yaptı. Firma olarak kendilerine gelecek için çok önemli hedefler koyduklarını anlatan Nurettin Bilek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu hedefler müşteri portföyünü genişletmek, kalite anlayışını üst düzeyde tutmak, yeniliklere açık olarak gelişmek ve büyümektir. Doğal olarak bu başarıları sağlamak için bir taraftan Ar-Ge çalışmalarını aksatmadan sürdürüyor ve diğer taraftan elamanlarımızın verimini, bilgisini artıracak eğitim desteği sağlıyoruz. Artan iç ve dış talepleri karşılamak için üretim kapasitemizi artırmak ana hedefimiz.”

“Demiryolu bağlantısı Eskişehir ihracatına katkı sağlar”

İmalat sektöründe enerji, hammadde ve ulaşım giderlerinin en büyük maliyet kalemleri olduğuna dikkat çeken Bilek, coğrafi konumu itibarıyla kara ulaşımının Eskişehir’e avantaj sağladığını dile getirdi. Ancak yurtdışına ihracat yapan firmaların raylı sistem ile daha ekonomik ve yüksek miktarda sevkiyat yapma şansı olduğunu vurgulayan Bilek, “Organize Sanayi Bölgemizin demiryolları ile doğrudan bağlantısı olmalı. Bu yolla tüm limanlara ve ticari noktalara daha kolay ulaşım sağlanır. Rekabet şansımız artarken ayrıca demiryolu taşımacılığı sayesinde limanlara ulaşmak daha da kolaylaşır. Bu aynı zamanda ağır iklim şartlarından doğan aksaklıkları da önler” şeklinde konuştu.

“Serbest bölge kurulmasını istiyoruz”

Eskişehir’in serbest bölgesinin olmadığını hatırlatan Bilek, çelik silo üretim fabrikası yatırımını Çorlu Avrupa Serbest Bölgesi’nde yapmak zorunda kaldıklarını belirtti. Sanayi potansiyeli yüksek olan Eskişehir’de serbest bölge kurulmasının tüm işletmelere değer katacağının altını çizen Bilek, yerli yabancı tüm pazarlara erişim imkânının genişleyeceğine dikkat çekti. Eskişehir’de kalifiye eleman bulamamanın da bir diğer sorun olduğunu vurgulayan Bilek, mesleki eğitimin devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini söyledi.

“MESLEKİ EĞİTİMİ DEVLET TARAFINDAN DESTEKLENMELİ”

Altınbilek Makina Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Bilek, kalifiye eleman sıkıntısı yaşadıklarını belirterek devletin mesleki eğitimi destekleyen çalışmalar yapmasının zorunluluğuna dikkat çekti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.