Esray, makinist kabinlerinin modernizasyonuna başladı

Bölge Ekleri - - ESKİŞEHİR -

DE 24000 tipi lokomotiflerin makinist kabinlerinin modernizasyon projesini üstlendiklerini belirten Ramazan Yanar, “Makinist kabinlerini tümüyle yeni olarak üretiyoruz. Boyasını, ses ve ısı izolasyonlarını, iç kaplamalarını yeniden yapıyoruz” dedi

Yük vagonu komponentleri ve vagon konteynerleri üreten Esray Makine, 1970’li yıllarda üretilen DE 24000 tipi makinist kabinlerinin modernizasyonuna başladı.

Esray Makine’nin 2007 yılında, Eskişehir OSB’de 22 bin metrekarelik alanda kurulduğunu belirten Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Yanar, 70 kişi ile demiryolu ve taşımacılık sektörlerine özel üretimlerini sürdürdüklerini ifade etti. Esray Makine’nin bu yıl, DE 24000 tipi lokomotiflerin makinist kabinlerinin modernizasyon projesini üstlendiğini aktaran Yanar, bu lokomotiflerin ağırlıklı olarak 1970’li yıllarda Tülomsaş tarafından üretilmiş olduğunu belirtti. Ramazan Yanar, “Makinist kabinlerini tümüyle yeni olarak üretiyoruz. Boyasını, ses ve ısı izolasyonlarını, iç kaplamalarını yeniden yapıyoruz. Ayrıca lokomotifin kumanda masasını modernize ediyoruz. Klima, buzdolabı, ısıtıcı gibi donanımlar da ekleyerek lokomotife montajlarını gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.

Esray’ın, Eğitim ve Gelişim Platformu Derneği (TEGEP) ve Türk Telekom Akademi (TT Akademi) tarafından düzenlenen “Gelişen KOBİ, Geliştiren KOBİ Ödülleri”’nde “Eğitim Uygula- malarında Süreklilik” kategorisinde aday olduğunu anlatan Yanar, “Adaylar arasından 29 KOBİ değerlendirme kriterlerine uygun bulundu ve yarışma sürecine dahil edildi. TT Akademi uzman ve yöneticileri tarafından yapılan değerlendirmeleri takiben, 7 KOBİ kısa listede yer aldı. Bu adaylar ile bire bir yapılan mülakatlar neticesinde ise, ‘Eğitime Stratejik Bakış’ ve ‘Eğitim Uygulamalarında Süreklilik’ kategorilerinde toplam 5 KOBİ ödüle layık görüldü. Esray olarak, ‘Eğitim Uygulamalarında Süreklilik’ kategorisinde üçüncülük ödülü aldık” diye konuştu.

Üretime ve lojistiğe yönelik yatırımlar sürüyor

Mevcut arsalarında 10 bin metrekare daha alan kapatarak artan üretim kapasitelerini rahatlatacaklarını ve Hardox kasa damper üretimine de başlayacaklarını belirten Ramazan Yanar; “Araç üstü ekipman üretimindeki deneyim ve becerilerimizi Tırsan markasıyla birleştirerek, bazı ürünlerin imalatını gerçekleştirmeyi hedeflemiştik. Tırsan şasi üzerine kasa üretimi gerçekleştiriyoruz, Hardox kasa damper üretimine ise 2013’te başlayacağız. Ayrıca, bünyemize kattığı- mız 33 adet konteynır vagonu ile lojistik alanında da faaliyet göstereceğiz. Vagonlarımız yılbaşından sonra çalışmaya başlayacak. Vagon alımı, yeni fabrikamızın inşaatı ve makine ekipman alımıyla yaklaşık 3 milyon euro’luk bir yatırımı daha gerçekleştirmiş olacağız” diye konuştu.

Vagon, araç üstü ekipman, hat konteyner ve bunların her türlü yedek parçasının üretimini gerçekleştirdiklerini ifade eden Ramazan Yanar, Karabük Demir Çelik İşletmeleri A.Ş. (Kardemir A.Ş.) için ürettikleri vagonlarda, kendilerinin geliştirdiği “vagondan kumandalı bağımsız hava freni” uygulamasıyla patentli, inovatif ürünler konusundaki başarılarını da gözler önüne serdiklerini savundu. Bu ürünün özelliklerinden de bahseden Yanar, şöyle devam etti: “Fren sistemi, her vagon için bağımsız olarak kullanılıyor. Her vagonda bulunan 200 litrelik hava deposu, lokomotif tarafından ya da vagonlar park halinde iken hava ile dolduruluyor. Manevracı platformuna, el freninin yanına yerleştirdiğimiz kumanda kutusundaki yönetme kolu aracılığı ile manevracı, istediği miktarda vagona fren yaptırabiliyor. Vagon tabanını sıcağa karşı izole ederek manevracı için nispeten daha uygun bir çalışma ortamı yarattık. Kardemir tesislerinde üretimden 600 derece sıcaklıkta çıkan kütük demirleri taşımak üzere kullanılan 6 dingilli, 109 ton taşıma kapasiteli, 6 adet vagon, yaklaşık 1 yıldır başarı ile kullanılıyor.”

Avrupa’da demiryollarına kaynaklı imalat yapan firmaların üretim kalitelerini belgeleyen en üst standart olan EN 15085 belgesini alan Türkiye’deki ilk firmalardan biri olduklarını savunan Yanar, tüm üretim süreçlerini EN 9001, EN 14001 ve OHSAS 18001 standartlarına uygun olarak, çevreye ve insan sağlığına saygılı gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.

“GELİŞEN KOBİ, GELİŞTİREN KOBİ” ÖDÜLÜ ALDI

TEGEP ve TT Akademi tarafından düzenlenen “Gelişen KOBİ, Geliştiren KOBİ Ödülleri”’nde “Eğitim Uygulamalarında Süreklilik” kategorisinde aday olduğunu anlatan Ramazan Yanar, “Adaylar arasından 29 KOBİ değerlendirme kriterlerine uygun bulundu ve Esray...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.