Star, Al Olayan ile 1.5 milyon dolarlık anlaşmaya imza attı

Bölge Ekleri - - ESKİŞEHİR -

Geliştirdikleri dijital kalem ve akıllı kağıt teknolojisinin Suudi Arabistan’da dağıtım ve satış hakkını 1.5 milyon dolarlık anlaşma ile Al Olayan firmasına verdiklerini açıklayan Star Elektronik Genel Müdürü A. Vahap Satıcıoğlu, bir yılda baskılı kağıt ihracatının 90 milyon doları bulacağını aktardı

Star Elektronik, bu yılın başında dijital kalem ve akıllı kağıt teknolojisinin dağıtım ve satış hakkı için Suudi Arabistan firması Al Olayan ile 1.5 milyon anlaşmaya imza attı. Bu proje ile Türkiye’ye döviz kazandıracaklarını belirten Star Elektronik Genel Müdürü A. Vahap Satıcıoğlu, “Akıllı kağıtları Türkiye’de basıyoruz ve ihraç ediyoruz. Sistemi satarken hangi firmaya kurulacaksa inovasyon ve kurulum ihracatı yapacağız, formları Türkiye’den ihraç edeceğiz. Sadece hac mevsiminde kullanılacak kağıt adedi 6.5 milyon yani bir yılda baskılı kağıt ihracat tutarı yaklaşık 90 milyon dolar olacak. Eskişehir’in bu yılki ihracat tutarı 780 milyon dolar” diye konuştu. 1987 yılından bu yana faaliyette olan Star Elektronik’in hayata geçirdiği dijital kalem ve akıllı kağıt teknolojisinin tıp sektörü, bankalar, kentsel dönüşüm projeleri, belediyeler ve sigorta şirketleri tarafından kullanıldığını aktaran Satıcıoğlu, teknolojinin önümüzdeki dönemde trafik ceza makbuzlarının anında sisteme aktarılması için ve seçimlerde sayım esnasında yaşanan sıkıntıları önlemek amacıyla Yüksek Seçim Kurulu tarafından kullanılmaya başlanacağını kaydetti. Dijital kalem ve akıllı kağıt projesinin çıkış noktasının hastaneler olduğunu söyleyen Vahap Satıcıoğlu, beş yıldır tüm Türkiye’de prezantasyonunu yaptıkları bu teknoloji ile en başta doktorların ve hastanelerin işlerinin kolaylaştığını savundu. Dijital teknoloji sayesinde hastanede yapılan her işlemin kolaylıkla kayıt altına alınabildiğini ifade eden Satıcıoğlu, “Akıllı kalem ile doktor hiç bilgisayar başına geçmeden bütün vaktini hastaya ayırabiliyor. Kullandığı akıllı kalem ve kâğıt sayesinde hastaya hastanede yapılan her müdahale dijital ortama aktarılıyor, kullanılan ilaç, serum tıbbi müdahale gibi bilgiler anında dijital ortama taşınıp data base’e aktarıldığı için, kullanılan malzeme stoktan düşüyor, yapılan işlemin mali değeri hastane otomasyon sisteminde anında hasta dosyasına işlenebiliyor. Bu vesile ile sistemdeki kaçaklar kontrol altına alınabiliyor, personel ve zaman tasarrufu sağlandığı gibi, hastane gelirlerinın artması da temin ediliyor. Bu teknoloji bankalarda, sigorta şirketlerinde belediyelerde de aktif kullanılmaya başlandı ve projemiz Türkiye için bir katma değer oluşturuyor” şeklinde konuştu. Akıllı kalem teknolojisinin en büyük özel- liğini, girilen bilgilerin sisteme aktarılması ile istenilen her türlü sorgunun yapılabilmesi olduğunu vurgulayan Vahap Satıcıoğlu, şu bilgileri verdi: “PAD’ler veya tarayıcı ile sisteme aktarılan bilgileri sorgulama şansınız yoktur. Bu sistem bilgileri ve yazılan alfabetik yazıları kitap alfabesine çevirerek sisteme hem JPG hem de HTML formatında attığı için girilen her bilgiye ulaşma ve sorgulama imkanı mümkün. Diğer önemli özellik ise doldurulan formların dijital kalem üzerindeki bluetooth vasıtası ile uzaktan ana servere aktarılmasıdır.”

“Projeyi Arap alfabesine entegre ettik”

Bir Anadolu şehrinden böyle bir projenin çıkmasının kendilerini mutlu ettiğine işaret eden Satıcıoğlu, projede dijital kalem hariç her şeyi kendilerinin ürettiğini söyledi. Ortadoğu Bölgesi, Türk cumhuriyetleri, Rusya ve Ukrayna’da çalışmalar yaptıklarını kaydeden Vahap Satıcıoğlu, “Projemizi Arap alfabesine entegre ettik, şimdi Rus alfabesi entegrasyonu yapıyoruz. Ar-Ge çalışmalarımızla, bu projeyi tablet PC’lere entegre ettik” ifadesini kullandı. Projenin tüm aşamalarında Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi’nden (KOSGEB) çok büyük destek gördüklerini söyleyen Satıcıoğlu, “Ülkemizdeki cari açığın azaltılması için inovasyon çalışmalarının artması gerekiyor. Yüksek teknolojik ürünlerin yurtiçinde üretilmesiyle cari açık düşürülebilecektir. Bu konuda bize verilen finansal desteği en iyi şekilde kullanmaya çalıştık” açıklamasını yaptı.

Star Elektronik olarak 2013 yılında büyük atılımlar gerçekleştireceklerini anlatan Satıcıoğlu, “Dünyada ilk bizim girişimimiz olacak bir çalışmamız var, dijital kalemin veri aktardığı yuvaya çip yerleştirilebilen notluklar geliştiriyoruz. Bu şekilde, veriler yazıldıktan sonra kalemi yuvasına takılarak bütün bilgiler sisteme otomatik olarak, sim kartı üzerinden aktarılabilecek” dedi. Ayrıca ses üzerine Ar-Ge çalışmalarının da devam ettiğini kaydeden Satıcıoğlu, “Kaleme ses algılaması entegre ederek, bu şekilde form üzerinde yazı ile doldurulması gereken yere onay kutucuğu yerleştirip kalemle onay verilince, yazılacak metin okununca, sisteme veriler gönderildiğinde okunan metin bilgisayar alfabesine çevrilerek hazırlanan kısma otomatik olarak yazı şeklinde ilave edilecektir” bilgisini verdi.

Vahap Satıcıoğlu, son 10 yılda hükümetin ArGe çalışmalarına önem verdiğini ve hatırı sayılır kaynak ayırdığını dile getirerek, ancak bu kaynakların yeterli olmadığını söyledi. Bu kaynakların kullanımında bürokratik engellemelerle KOBİ’lerin sıkıntıya sokulduğunu savunan Satıcıoğlu, “Maddi sıkıntıya düşen KOBİ’ler kredi kullanarak Ar-Ge çalışmalarını yürütmeye çalışıyorlar. Dünyanın hiçbir yerinde Ar-Ge çalışmaları faizli kredi kullanarak yapılmıyor” ifadesini kullandı.

2013’TE ATILIMA HAZIRLANIYOR

Star Elektronik olarak 2013 yılında büyük atılımlar gerçekleştireceklerini anlatan A. Vahap Satıcıoğlu, “Dünyada ilk bizim girişimimiz olacak bir çalışmamız var. Dijital kalemin veri aktardığı yuvaya çip yerleştirilebilen notluklar geliştiriyoruz. Bu...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.