HAKAN KILIÇ - HALİM ASLAN

Bölge Ekleri - - ANASAYFA -

son beş yılda gerçekleştirilen ulaşım alanındaki yatırımlar, bölgeyi cazibe merkezi haline getirdi. Bilecik’te bulunan Birinci Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve İkinci OSB’de yer bulamayan veya ulaşım problemlerinden dolayı civar illere yatırım gerçekleştiren sanayicileri bölgeye çekmek adına Üçüncü OSB kuruluyor. Ayrıca Bursa ve Eskişehir’den Bilecik’e yatırımcı çekmek için de Üçüncü OSB büyük önem taşıyor. Bölgede mermer, seramik ve maden sektörü öne çıkarken, metal işlemeciliği de ağırlığını hissettirmeye başlamış durumda. İl yönetimi bununla ilgili bir ihtisas organize sanayi bölgesi yapılması için çalışmalar başlatacak. Ticari anlamda çok canlılık olmadığı ifade edilen ilde, aynı zamanda kalifiye eleman sıkıntısı da boy gösteriyor. Bilecik’in yegane akademik kurumu olan Şeyh Edebali Üniversitesi’nin gün geçtikçe büyümesi, yeni fakültelerle öğrenci sayısında artış sağlaması ise gelecekte bu sıkıntının aşılacağına dair bir umut yaratıyor.

Halihazırda Bilecik’te faaliyet gösteren altı OSB mevcut. Türkiye’de sanayi alanında yaşanan gelişmelere paralel olarak bu sayı yetersiz gelmeye başlamış. İstanbul, Bursa, Eskişehir ve Sakarya gibi büyükşehirlerin arasında yer bulamayan yatırımcıların Bilecik’e rağbet etmesi kaçınılmaz. Bursa-Bilecik yolunun tamamlanması, hızlı trenin de Bilecik’ten geçmesi orta ve uzun vadede ilin sanayi açısından ciddi yol kat edeceğinin bir göstergesi sayılabilir.

Tarım ihracatının %4.27’si Bilecik’ten kırsal nüfus için önemli bir geçim kaynağı olan tarım sektöründe gözlemlenen düşüşe rağmen Bilecik, hâlâ Türkiye tarımında azımsanamayacak bir öneme sahip. 2012 yılı TR4 Bölgesi tarım ihracatının yüzde 4.27’si Bilecik’e ait. Son beş yılda Bilecik tarımsal ihracatı yaklaşık 19 katına çıkmış. Türkiye’de sadece Bilecik’te üretilen ve dünyadaki en kaliteli türlerden biri olarak gösterilen Pazaryeri şerbetçiotu, iç piyasadaki ihtiyacın yüzde 38’ini karşılıyor. Bölgede en çok ihracatı yapılan ürünler meyve ve sebze iken, en çok ithal edilen ürünlere bakıldığında hayvanlar için kullanılan gıda maddeleri karşımıza çıkıyor. Bilecik; Bursa ve Eskişehir’i içine alan bölgesinde, örtü altı üretimin yaklaşık yarısına sahip bir kent olarak, 81 il içinde en yüksek üretime sahip onuncu il. Bu da Bilecik’in tarımda geldi-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.