BAKA, verdiği desteklerle Batı Akdeniz’in kalkınmada lokomotifi

Bölge Ekleri - - ANASAYFA -

Isparta’ya ilk yabancı yatırımcıyı da BAKA getirdi. Isparta Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) Mısırlı iş adamı, zirai ilaç ve gübre sektöründeki yatırımı için 21 dönümlük yer aldı. Buranın inşaatı bittiğinde 5 milyon dolarlık yatırımla 50 kişinin istihdam edileceği bir tesisten söz edeceğiz. Öte yandan Ummanlı bir firma da BAKA’nın katkısı ve koordinasyonuyla mermer sektöründe Isparta’ya 3 milyon dolarlık yatırım yaptı. Bu firma sekiz aydır almaya çalıştığı ÇED raporunu BAKA’nın devreye girmesiyle aldı. 3 milyon dolarlık yatırım yapan firma 40 kişilik istihdam oluşturdu. Dünya markası olmuş bir alkolsüz içecek firmasının da Isparta OSB’ye 20 milyon TL’lik yatırımı için teknik destek sağlandı. Yatırım için firma OSB’den yer aldı. Bu bölgeye 50 araçlık TIR parkı da kurulacak.

Isparta’nın önemli ürünleri gül ve elma ile ilgili sivil toplum kuruluşları ve ilgili müdürlüklerle koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Gül raporumuzda, yağlık Isparta gül çiçeğinin süs yerine endüstri bitkisi olmasını önerdik. Önerimiz kabul edildi ve mazot ile gübre desteği gül çiçeği için yüzde 102 oranında arttı. Elma raporumuzda ise ilgili bakanlıklardan ihracatın ekstra maliyet, zaman ve enerji kaybını cazip hale getirecek bir devlet teşvikinin olmasının beklendiğini söyledi. İhracatın cazip hale getirilmesi için stopajın kaldırılıp, ihracat desteğinin sürekli hale getirilmesinin önemini vurguladık. Elma konusunda da sonuç bekliyoruz. Ayrıca Isparta Deri OSB’nin karmaya dönüştürülerek yeni yatırım alanları açılması için çalışmalarımız sürüyor. Yeni yatırım alanları açılması hususunda OSB yönetimi, ITSO ve diğer STK’lar ile görüşme yapılıp, bu talebin OSB yönetimince Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na iletilmesi sağlandı. Bakanlığımız talebi olumlu buldu. Şu an sektörlerin belirlenmesi konusunda görüşmeler devam ediyor. Son olarak Süleyman Demirel Havalimanı’nda uçak-bakım onarım ve kozmetik sektörlerine özel ihtisas ve serbest bölge lojistik merkezi kurulması için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

ni istihdam oluşturuldu. BAKA Isparta’da ise, 2010-2012 yılları itibarıyla Mali Destek Programı (MDP) kapsamında 18’i kamu kurumlarına, 34’ü özel sektör olmak üzere 52 projeye destek sağladı. Doğrudan Faaliyet Desteği (DFD) kapsamında sivil toplum...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.