Narenciye Festivali, ürün festivalleri içinde en başarılılar listesine girdi

Bölge Ekleri - - ANASAYFA -

tival alanını adeta bir açık hava fuarına çevirdiler. Ülkemizde bir ilk olan, narenciye temalı defilemiz büyük bir hayranlıkla takip edildi.

Festivalimiz dört yıl gibi kısa bir sürede, son derece mütevazi bütçe imkanları ve tamamen amatörlerden oluşan organizasyon komitesi ile dünyadaki ürün festivalleri içinde en başarılılar listesine girmeyi başararak, takip edilen bir festival haline geldi. Çok sayıda ülke, gelecek seneki festivalimize katılmak için şimdiden bizimle irtibata geçti. Festivalimiz narenciye ürünlerinin tanıtımına ve narenciye sektörünün öneminin anlatılmasına büyük katkılar sağladı. Medyada bu konularla ilgili yüzlerce haber, yorum ve köşe yazısı yayınlandı. 20 binden fazla öğrencimize narenciye ürünleri dağıttık. Okullarımızda ödüllü resim ve kompozisyon yarışmaları düzenleyerek, genç nesillere narenciye ürünlerinin önemini anlatmaya çalıştık. Festivalimiz sayesinde Mersin, bir narenciye kenti olduğu gerçeğini fark etti. C vitaminin başkenti olduğunu gösterdi.

Önümüzdeki yıllarda üreticilerimizin daha yoğun ka- tılımı ve dış alım heyetlerinin getirilmesi ile festivalimizin etkisini artırmayı hedefliyoruz. Sonuç olarak, Mersin Narenciye Festivali, ünlü sanatçıların gölgesine sığınmadan, profesyonel organizasyon firmalarına başvurmadan, yerel imkan ve yeteneklerle, dünya standartlarında festival yapılabileceğini göstermiştir. Bu bakımdan festival kavramına yeni bir anlam kazandırmıştır.

Hayattır” sloganıyla başlattığımız Mersin Narenciye Festivali’nin dördüncüsünü büyük bir başarı ile gerçekleştirdik. Bu seneki festivalde; katılan yabancı ülke sayısı 25’ten 30’a, festival alanında açılan stant sayısı 50’den 60’a, narenciye ürünleri kullanılarak yapılan sabit ve mobil figür sayısı 15’ten 20’ye, süslemelerde kullandığımız narenciye miktarı ise 300 binden 400 bin adede yükseldi. “Narenciye emektir” sözünü bir kez daha doğrularcasına, sadece süslemeler için yaklaşık 10 bin saatlik bir işgücü kullanıldı.

Ölçülebilir kriterler açısından bakıldığında festivalimizin başarısı net biçimde görünüyor. Bundan daha önemlisi, Mersinlilerin ilgisi çok büyük oldu. Festival alanı, Mersin’in en büyük buluşmasına ev sahipliği yaptı. Festival alanını gezenlerin yüzündeki gülümseme ve memnuniyet ifadesi, bize göre, her türlü rakamın ötesinde, en anlamlı gösterge. Stant açan firmalarımız ikramlarıyla, fes-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.