Üniversitemiz, uluslararası alanda ‘tanıtım merkezi’ rolünü üstlendi

Bölge Ekleri - - ANASAYFA - Dumlupınar Üniversitesi Rektörü

1992’de

kurulan üniversitemiz, dokuz fakülte, dört enstitü, dört yüksekokul ve 13 meslek yüksekokulu ile eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir. Henüz öğrenci alınmayan Diş Hekimliği ve Mimarlık Fakültesi ile birlikte toplam 11 fakülte, beş yüksekokul, 16 meslek yüksekokulu bulunmaktadır. Bununla birlikte 16 ‘Uygulama ve Araştırma Merkezi’miz mevcuttur. Klasik Anadolu mimarisiyle modern çizgileri buluşturan Evliya Çelebi Yerleşkesi, fakültelerin büyük bir kısmına ev sahipliği yapmaktadır. Kayıtlı öğrenci sayımız, 46 bin 221’dir. Dumlupınar Üniversitesi’nden mezun olan öğrenci sayımız ise 100 bine yaklaştı.

Üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokulu dil öğretim faaliyetlerini; Temel Yabancı Diller Birimi ve Modern Diller Birimi bünyelerinde gerçekleştirmektedir. Temel Yabancı Diller Birimi, ‘Zorunlu’ ve ‘İsteğe Bağlı Hazırlık’ eğitimi olmak üzere üniversite genelinde tüm öğrencilerimize hazırlık eğitimi imkanı sunmaktadır. Modern Diller Bölümü, Dumlupınar Üniversitesi fakülte ve yüksekokullarında kayıtlı ön lisans ve lisans öğrencilerine dil becerilerini geliştirmek amacıyla ‘Zorunlu İngilizce’, ‘Seçmeli İngilizce’ ve ‘Mesleki İngilizce’ derslerinin yanı sıra ‘Uzaktan Eğitim’ ve diğer yabancı dillerde dersler sunmaktadır. Özellikle, kur sistemine göre eğitimin verildiği hazırlık sınıflarındaki öğrenciler, İngilizce dersinin yanı sıra, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca ve Rusça derslerinden birisini seçip öğrenme imkanına sahipler. Bunun yanında Türkçe Eğitim Merkezi’nde (TÖMER), dünyanın farklı bölgelerinden gelen öğrenciler için ‘Türkçe Dili Eğitimi’, ‘Sertifika Programları’ ve diğer etkinlikler sunulmaktadır. Avrupa Komisyonu Bologna Süreci kapsamında üniversitemizin Avrupa ile entegrasyonu sağlanmıştır. Üniversitemiz şu anda Erasmus ve Mevlana Değişim Programları ve ikili anlaşmalar kapsamında Avrupa ülkeleri ve dünyadaki diğer ülkeler ile öğrenci ve personel değişimi gerçekleştirmektedir. Uluslararası alanda tanıtım merkezi rolünü üstlenen üniversitemiz, çeşitli uluslararası iş birliklerini ve değişim programlarını koordine etmektedir. Şu anda üniversitemizde, gerek Erasmus, Farabi ve Mevlana gibi değişim programları kapsamında, gerekse ikili anlaşmalar aracılığıyla, hem ulusal hem de uluslararası boyutta olmak üzere öğrencilerimize, akademik ve idari personelimize çeşitli bilgilendirme ve yönlendirmeler yapmaktadır. Üniversitemiz aynı zamanda ‘Avrupa Gönüllü Hizmeti’ kapsamında akredite kuruluşlar arasında, gönderen ve koordinatör kuruluş olarak yerini almıştır. Bologna Süreci çalışmaları kapsamında, üniversitemize Avrupa Komisyonu tarafından 2013 yılında ‘Diploma Eki Etiketi’ verilmiştir. Üniversitemizde ‘Çift Diploma Programları’ ve ‘AKTS Etiketi’ çalışmaları ise hâlâ devam etmektedir.

Öğrenci merkezli bir yaklaşımı benimseyen üniversitemiz, eğitimin yanında sosyal ve kültürel faaliyetlere de önem vermektedir. Kantinleri, oyun salonları, kuaförleri, kafeteryaları ve yemekhaneleriyle, öğrencilerine farklı etkinliklerde bulunma ve zamanlarını daha eğlenceli hale getirme imkanı sunmaktadır. Üniversitemizin Evliya Çelebi Yerleşkesi’nde tam olimpik yüzme havuzunun yanında kampusumuzda çıkan jeotermal suyun kullanıldığı bir Türk hamamı ve jeotermal yüzme havuzu bulunmaktadır. Her iki havuz da gerek öğrencilerimize gerekse Kütahya halkına hizmet vermektedir.

2013 yılı içinde üniversitemizde ‘Engelsiz Üniversite Birimi’ hizmete açılmıştır. Engelsiz Üniversite Birimimiz’in kuruluş amacı, engelli öğrencileri destekleyici ve iyi kaynaklarla donatılmış bir ortam sağlayarak, başarı ve eğitimlerin önündeki kısıtlamaları kaldırmak, farkındalık yaratmak ve bağımsız birer birey olarak özgürlüklerini geliştirmelerinde yardımcı olmaktır. Son bir yıl içinde üniversitemizin her iki kampusunda da engelli öğrenci ve personelin kampus içindeki yaşamlarını kolaylaştırmaya yönelik birçok düzenleme yapılmıştır ve yapılmaya devam etmektedir.

Başta Afganistan, Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgizistan, Tacikistan, Filistin, Somali, Lübnan, Tanzanya, Kenya, Kongo, Malavi, Ukrayna, Kosova, Bosna Hersek, Arabistan, Suriye ve Rusya olmak üzere farklı ülkelerden ama bizim deyimimizle ‘kardeş ülkelerden’ gelen 162 öğrencimiz üniversitemizin değişik fakültelerinde öğrenim görmektedir. Bu sayının gelecek yıllarda artarak devam edeceğini düşünmekteyiz. Bunun için elimizden gelen tüm çabayı göstermekteyiz.

Üniversitemiz, dokuz fakülte, dört enstitü, dört yüksekokul ve 13 meslek yüksekokulu ile eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir. Henüz öğrenci alınmayan Diş Hekimliği ve Mimarlık Fakültesi ile birlikte toplam 11 fakülte, beş yüksekokul, 16 meslek...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.