Kütahya Ambalaj, kapasite kullanım oranını %85’e çıkardı

Bölge Ekleri - - ANASAYFA -

Oluklu mukavvada yıllık 50 bin ton, ofset tesislerinde yıllık 8 bin 500 ton üretim kapasitesine sahip olan fabrikalarında 2013 yılı itibarıyla kapasite kullanım oranlarını yüzde 85’e çıkardıklarını söyleyen Tamer Özmural, “Söz konusu oran Kütahya Ambalaj’ı Türkiye ambalaj sektörünün en büyük üreticilerinden yapıyor” dedi

Kütahya Porselen bünyesinde, 1996 yılında kurulan Kütahya Ambalaj, kapasite kullanım oranını yüzde 85’e çıkardı. Oluklu mukavvada yıllık 50 bin ton, ofset tesislerinde ise yıllık 8 bin 500 ton üretim kapasitesine sahip olan fabrikalarında her çeşit oluklu mukavva, ofset baskılı karton ve lamine ambalaj üretimi yapıldığını belirten Kütahya Ambalaj Fabrikalar Müdürü Tamer Özmural, “Fabrikamızda 2007 yılında yapılan ofset tesisi yatırımının etkisiyle, 2013 yılı itibarıyla yüzde 85 kapasite kullanma oranlarına ulaşmıştır. Söz konusu oran Kütahya Ambalaj’ı Türkiye ambalaj sektörünün en büyük üreticilerinden biri yapıyor” şeklinde konuştu.

2011 yılı itibarıyla Türkiye’de oluklu mukavva ambalaj kullanımının 1.7 milyon ton seviyesinde olduğundan bahseden Tamer Özmural, “Mevcut büyüme oranları devam ettiği takdirde 2014-2015 döneminde tüketimin 2 milyon tonu geçmesi; 2020 itibarıyla 3 milyon ton ve 2023’e gelindiğinde de 4 milyon tona yaklaşması beklenmektedir. Kütahya Ambalaj, son üç yılda yüzde 30, son 10 yılda ise yüzde 60 oranında oluklu mukavva üretim miktarını artırmıştır” açıklamasında bulundu.

Kütahya Ambalaj’ın yürüttüğü tüm faaliyetlerde sürekli iyileştirmeye, yüzde 100 geri dönüştürülebilir hammadde ve doğal kaynakların etkin kullanılmasını, faaliyetleri sırasında oluşan atıkların öncelikli olarak kaynağında azaltılmasını ve ayrıştırılmasını, geri dönüşüme kazandırılmasını, en uygun yöntemlerle bertaraf edilmesini prensip olarak benimsediğini ifade eden Tamer Özmural, firmanın üretim ve hizmet proseslerinin yürürlükteki yasal şartlara uygun olarak gerçekleştirdiğini belirtti. Özmural, “Kütahya Ambalaj olarak, kurulduğumuz günden bu yana Oluklu Mukavva Üreticileri Derneği (OMÜD) üyesiyiz. Farklı sektörlerde faaliyet gösteren birçok firma OMÜD üyesi firmalarla çalışmayı tercih etmektedir. Dernek olarak büyük güven duyulan OMÜD’ün yayını OMÜD Dergisi de sektöre ışık tutmakta ve yakinen takip edilmektedir. Kütahya Ambalaj olarak bizim en önem verdiğimiz nokta hizmet kalitesi açısından zamanında teslim ve teslimat hızıdır. Satış sonrası hizmetler ve satış personelinin yakın ilgisi de bizim tercih edilme nedenlerimizdendir” ifadesini kullandı. Kütahya Ambalaj’ın yaptığı yatırımlar sonrasında günümüzün en ileri teknolojisine sahip ofset baskı, laminasyon makinesi, kesim, katlama-yapıştırma makineleriyle her türlü ofset baskılı kutuyu, aksesuar ve standı üretebildiğini vurgulayan Özmural, firma olarak kalite ve zamanında teslim açısından sektörde ön planda olduklarını savundu.

“Firmalar maliyetleri düşürmek için plastik ambalaja yöneliyor”

Firmaların ambalaja büyük oranda maliyet kalemlerinden biri olarak baktığını dile getiren Tamer Özmural, firmaların rekabet gereği düşük maliyetli olan ambalaja yöneldiğine işaret etti. Özmural, “Firmalar çevre ve geri dönüşüm bilinçlerinin yüksek olmasına rağmen genellikle maliyetleri düşürmek adına plastik ambalaja yöneliyor. Oluklu mukavvayı tercih eden firmalar, dayanıklılığı açısından bu ürüne yöneliyor” dedi. Teslimat hızının yanı sıra, satış sonrası hizmetler ve satış personelinin yakın ilgisinin de tercih edilmelerinin nedenleri arasında yer aldığını söyleyen Özmural, oluklu mukavva ambalajın tercih edilmesindeki en önemli nedenin de ‘dayanıklılık’ olduğunu belirtti.

Ambalajın ürünlerin korunmasında, pazara ulaşmasında ve doğru pazarlanmasında büyük rol oynadığının altını çizen Tamer Özmural, “Tüketici firmaların oluklu mukavva üreticilerinden beklentilerine bakıldığında ilk sırada ürün kalitesi yer almaktadır. Bu iki olguyu birleştirdiğimizde, tüketicilerin sadece fiyata bakmadığını, önce kalite ve dayanıklılığa önem verdiğini, bundan sonra fiyata baktığını anlıyoruz. Tüketiciler bilmektedirler ki ambalaj, ürünlerinin korunmasında, pazara ulaşmasında ve pazarlanmasında hayati öneme sahiptir. Firmalar ayrıca, sipariş verdikleri oluklu mukavvanın ilgili şartlara uygunluğunu yakinen takip etmektedirler. Firmaların, ambalaj konusunda bilgi edindiği kaynaklar arasında özellikle sektörlerindeki diğer firmaların tercihleri ile kişisel tecrübelerinin önemli yer tuttuğu dikkate değer bir husustur. Bu da demektir ki, bir firmanın bir üretici ile yaşadığı olumlu ya da olumsuz herhangi bir sorun ve tecrübe sektörde hemen diğer firmalara yayılabilmektedir. Özellikle satış sonrası hizmetler, herhangi bir sorunun çözümü gibi noktalarda üretici firmanın yaklaşımı hayatidir” diye konuştu.

“Geri dönüşüme önem veriyoruz”

Kütahya Ambalaj’ın yürüttüğü tüm faaliyetlerde sürekli iyileştirmeye ve yüzde 100 geri dönüştürülebilir hammadde kullanılmasına önem verdiğini ifade eden Fabrikalar Müdürü Tamer Özmural, “Faaliyetlerimiz sırasında oluşan atıkların öncelikli olarak...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.