Kentimiz taşıdığı girişimcilik ruhu ile kendini kanıtladı

Bölge Ekleri - - ANASAYFA - Balıkesir Genç İş Adamları Derneği (BAGİAD) Başkanı

İthalat ve ihracatta kendini kanıtlamış, elinde bulundurduğu avantajlı lojistik konumu, nitelikli iş gücü potansiyeli ve taşıdığı girişimcilik ruhuyla kentimiz artık kendini ispatlamış durumdadır

Balıkesir Genç İş Adamları Derneği ( BAGİAD), Balıkesir iş dünyasında faal olarak yer alan, ilimiz yararına çalışmayı kendine görev edinmiş üyelerimiz tarafından 1992 yılında kurulmuştur.

Derneğimizin amacı, Anayasa’nın öngördüğü esaslara ve Atatürk ilkelerine uygun olarak genç işadamlarının, liderlik vasıflarını, sosyal sorumluluklarını ve dayanışma ruhunu geliştirmek suretiyle toplumun sosyo-ekonomik düzeyinin gelişmesinde katkıda bulunmalarını sağlamaktır. Kurulduğu günden bu yana Balıkesir’in en etkin ve etkili sivil toplum kurumlarından (STK) biri olma özelliğini kaybetmemiş olan derneğimiz, gücünü üyelerinin aktifliği, katılımları ve katkılarından almaktadır. Şu an 12’nci dönemini geçiren derneğimiz, sayısı 141 olan aktif üye- lerimizle, yoluna devam etmektedir.

Başta dernek üyelerimiz olmak üzere, ilimizde gıdadan sanayiye kadar birçok sektörde ihracat-ithalat yapan ve hizmet veren kuruluş bulunmaktadır.

Türkiye’yi doyuran ilimiz, sadece tarımda değil ulaşım bakımından da önemli bir yerdedir. Balıkesir, Ankara ve İstanbul’u İzmir’e bağlayan karayolu üzerinde bir transit merkezi durumundadır. İstanbul üzerinden feribot ve deniz otobüsü ile ulaşılabildiği gibi körfez havaalanının hizmete açılmasıyla havayolu ve İstanbul’dan Ayvalık, Burhaniye ve Edremit ilçelerine ulaşabilmek mümkün olmaktadır. Türkiye’nin her yerine karayolu imkanı bulunmaktadır.

Bildiğiniz gibi Türkiye’nin en büyük lojistik projelerinden biri olan Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonları (BALO) projesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde başlıyor. BALO’nun en önemli güzergahı ise Balıkesir. Çünkü BALO’nun en önemli amacı, mevcut du- rumda kullanılan Anadolu’dan gelip, İstanbul boğazını geçerek Avrupa’ya ulaşan eski demiryolu rotasına alternatif olarak, Marmara Denizi’ni Bandırma-Tekirdağ arasında tren ferisi ile geçilen yeni bir rota oluşturulması. Bunun için Balıkesir Gökköy Lojistik Köy önemli bir toplanma ve aktarma merkezi olarak işlev görecek.

İlde yapılan sanayi işlerinin payı ise yüzde 51’dir. İl sınırları içinde sanayi siciline kayıtlı beş tane organize sanayi bölgesi (OSB) vardır. İlin başlıca geçim kaynağı tarım olduğu için de tarıma dayalı endüstri gelişmiştir. Balıkesir’in il sınırları içinde gıda maddelerinden elektrik makineleri üretimine, dericilikten keresteciliğe, madencilikten tarımsal endüstriye kadar birçok sanayi enstrümanına sahip olduğu görülüyor. İthalat ve ihracatta kendini kanıtlamış, elinde bulundurduğu avantajlı lojistik konumu, gerekli eğitimi almış iş gücü potansiyeli ve taşıdığı girişimcilik ruhuyla kentimiz artık kendini ispatlamış durumdadır.

İlde yapılan sanayi işlerinin payı yüzde 51. İl sınırları içinde sanayi siciline kayıtlı beş tane organize sanayi bölgesi (OSB) var. İlin başlıca geçim kaynağı tarım olduğu için de tarıma dayalı endüstri gelişmiş durumda.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.