Esmen, deterjanda ‘Tampa’ markası ile üretim yapıyor

Bölge Ekleri - - ANASAYFA -

Esmen Kimya, iç pazara tanıttığı kolonyanın ardından kokudaki uzmanlığını deterjan sektörüne taşıdı. Kolonyada Esmen, deterjanda Tampa markası ile üretim yapan firma, kendi mandalina esansını da üretecek. Firmalarının her yıl bünyesine yeni bir ürün kattığını söyleyen Esmen Kimya Yönetim Kurulu Başkanı M. Serdar Albayrak, “Otel ve restoran gibi işletmelerin temizlik ürünlerinin imalatı ile başlayan deterjan sektörüne girişimiz gıda üreticileri, süt ve hayvancılık endüstrisi hijyen ürünleri olarak devam etti. Son yıllarda ürün gamımız içine veteriner kimyasallarını da kattık” dedi.

Esmen Kimya’nın deterjan markası Tampa ile tüketicilerin hijyen ve kokulu yüzey temizleyici ihtiyacına cevap verdiğini kaydeden Albayrak, nostaljik sabun kokusu ile Tampa markasını birleştiren firmalarının bayi ve distribütörleri aracılığı ile tüketicilere ulaştığını anlattı. Ar-Ge çalışmalarına önem verdiklerini belirten Albayrak, “Projelerimizi hayata geçirmek için devlet desteklerinden yararlanmayı uygun gördük. Uzun süren deneysel çalışmalarımız neticesinde, hem Türkiye’nin esansiyel yağlara olan ithal bağımlılığını azaltmak hem de kolonyamızın kalitesini daha da yükseltmek için yerli esans üretim projemizi Güney Marmara Kalkınma Ajansı’na sunduk. Projemiz değerlendirme sürecinden başarıyla geçerek, ajans tarafından desteklenmeye layık görüldü. Bu vesile ile Mayıs 2011 tarihinden itibaren endüstriyel çapta esansiyel yağ üretimindeki ilk aşamamız olan mandalina yağı üretimi projemiz resmen hayata geçirildi” ifadesini kullandı.

Geniş ürün gamı

Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyetlerini sürdüren Esmen Kimya’nın, 4 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 10 bin metrekarelik iş sahası ile Türkiye pazarına yönelik üretim yaptığına değinen M. Serdar Albayrak, 1960 yılında kolektif şirket olarak kurulan Esmen Kimya’nın kozmetik, kişisel bakım ürünleri, temizlik kimyasalları ve endüstriyel amaçlı hijyen ürünleri ile ilgili çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Dalında uzmanlaşmış kimya mühendisleri ve kimyagerler ile çalıştıklarını ifade eden Albayrak, “Esmen, her yıl bünyesine yeni bir ürün katıyor. Bu çalışmaların temel prensibi, kaliteden ödün vermeden Esmen’in rekabet gücünü artıracak tüketici tatminine odaklı ürünler geliştirmek üzerine kurulu. Kolonya üretimimizdeki çeşitlilik ile farklı alternatifler sunuyoruz. Zambak, tütün, çimen, zeytin ve safran kolonyası ile geniş bir ürün gamına sahibiz” dedi.

İç pazara tanıttığı kolonyanın ardından kokudaki uzmanlığını deterjan sektörüne taşıyan Esmen Kimya, kolonyada Esmen, deterjanda Tampa markası ile üretim yapıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.