Ekmek hakkında ilginç bilgiler

Breakfast - - Başlangıç / Ekmek -

— M.Ö. 100 yıllarında, yeni evlenen çiftlerin düğünlerinde, başlarından bereketin sembolü olarak kabul edilen ekmek parçaları ufalanarak serpiliyor ve böylece yuvalarının bereketli olacağına inanılıyordu. Gelin ve damat da bu parçaları toplayarak birlikte yiyorlardı. Buna da Latincede ‘confarreatio’ deniliyordu. İşte günümüzde gelin ve damada atılan konfeti, o günlerde yapılan bu törenin değişmiş olarak uygulanması.

— Roma’da M.Ö. 168’de, tarihteki ilk fırıncılar birliği kuruldu. Collegium Pistorum adındaki bu birliğin üyeleri ayrıcalıklı kabul edildi. Collegium Pistorum birliği üyelerinin komedyenlerin ve gladyatörlerin gösterilerine gitmeleri yasaklandı. Çünkü sıradan insanların arasına karışmaları istenmiyordu. Fırıncılık bu kadar önemli olunca, fırıncılar da meslek bilgilerini bir sır olarak sakladılar. Her isteyen fırıncı olamıyordu, mesleğe girme kuralları vardı. Örneğin 10’uncu yüzyılda İngiltere’de birinin fırıncı olabilmesi için 7 yıl boyunca karın tokluğuna çıraklık yapması şartı aranıyordu.

— Napolyon, esmer çavdar ekmeğinin isim babası olarak biliniyor. Prusya gezisi sırasında, “Pain pour Nicole” yani “Nicola’ya ekmek verin” diye bir emir verdi. Almanlar bu cümleyi ‘pumpernickel’ olarak algıladılar ve böylece bu geleneksel ek- meğin adı öyle kaldı.

— 1997’de, Kansaslı çiftçiler, 36.5 milyar adet ekmek üretecek kadar buğday üretimi gerçekleştirdiler. Bu miktar, dünya nüfusuna oranlandığında, herkese 6 adet ekmek düşüyor.

— Bir adet ekmek için gerekli buğdayı harmanlamak yalnızca 9 saniye sürüyor. Ortalama olarak bir dilim ekmek 1 gram yağ içeriyor.

— Pita ekmeğinin içindeki cep buharla yapılıyor. Buhar hamuru kabartıyor ve daha sonra ekmek soğuyor, yassılaşıyor, tam ortada cep oluşmuş oluyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.