Bunları biliyor muydunuz?

Breakfast - - Başlangıç / Ekmek -

— Ekmek yeterince soğuduktan sonra aşırı nem kaybına meydan verilmeden ambalaj yapılmalı, buharlaşma nedeniyle küflenmeye meydan verilmemeli.

— Ekmeğin dilimlenerek tüketilmesi, bayatlamayı geciktirici bir etken olmasının yanı sıra ekmek israfını azaltmada da iyi bir alışkanlıktır. Soğuk ekmek, ‘bayat ekmek’ anlamına gelmediği gibi, ekmek ısıtıldığında tekrar yumuşaklığını ve lezzetini kazanıyor.

— Katkı maddesi kullanılmadan üretilen bir ekmeğin normal koşullarda taze kalma süresi, yaklaşık 36 saat. Ekmek kesinlikle açıkta bırakılmamalı.

— Kuruyan yani nemini kaybeden ekmeği canlandırmak için bir tencereye az miktar su koyun ve kaynatın. Su buharı çıkmaya başladığında tencerenin üzerine bir süzgeç yerleştirin ve kuru ekmekleri koyun. Buhar, ekmeğe yavaş yavaş nüfuz ettikçe ekmek kaybettiği nemi alır ve yenilecek kıvama gelir.

— Sıcak ekmekler soğuduktan sonra naylon torba içinde kapaklı bir kapta saklanabilir. Ekmek yeterince soğumadan konursa buhar nedeniyle küflenir.

— Ekmeği bozulmadan buzdolabında saklayabilirsiniz. Böylece küflenmesini önlemiş olursunuz.

Ancak tazeliği doğal olarak azalır. Bu ekmekler kızartılarak veya ısıtılarak rahatlıkla yenebilir. Eğer derin dondurucunuz varsa ekmeği -21 derecede taze olarak uzun süre saklayabilirsiniz.

— Bir ekmeğin iyi olup olmadığını anlamak oldukça basit. Ekmeğin üst kabuğu kızarmış, alt kabuğu ise düz ve açık renkte olmalı. Ekmek kabuğunun üstünde kabarcıklar ve şişlikler bulunmalı. Bütün yüzeyin görünümü aynı olmalı ve kabuk kesinlikle yanmamış olmalı. Çünkü ekmeğin üstünün yanık olması, fazla ısıya maruz kalıp çok çabuk kızardığını, içinin ise hamur kaldığını gösterir. Ayrıca iyi ekmeğin tadının ekşi ve yapısının esnek olması gerekir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.