GÖRÜŞ

Breakfast - - Içindekiler - Ömer Çağatay / Dem Karaköy

İstanbul’un çay evi Dem Karaköy, Eylül 2013’te Karaköy’de tarihi bir binada kapılarını açtı. Şehrin yeni cazibe merkezinde, ev sıcaklığında, huzurlu bir atmosfer sunan Dem’de dünyanın çeşitli ülkelerinden 60 çeşit çay bulunuyor. Çaylar ait oldukları kültürü yansıtan özel sunumlarla misafirlere ikram ediliyor. Çayın yanında özgün tatlılar, atıştırmalıklar ve zengin kahvaltı seçenekleri de mevcut. Ayrıca Dem’de içip beğendiğiniz çayı kutulanmış olarak satın alabiliyorsunuz.

Herkesin kahveci açtığı bir dönemde çay evi açmak nerede aklınıza geldi?

Çay ülkesiyiz ama ithalattaki birtakım engellerden dolayı yabancı çayları içebileceğimiz çok fazla yer yoktu. Yabancı çaylarda yüzde 145 vergi uygulanıyor. Domuz eti ve alkolden daha zor çay ithalatı. Türk çayını koruma politikası nedeniyle. Türk insanını dünyadaki çay türleri ve farklı harmanlarla buluşturmak için kuzenim Eylül Görmüş ile birlikte bu mekânı açtık. Çin, Hindistan, Tayvan, Japonya, Sri Lanka, Güney Afrika, Paraguay başta olmak dünyanın çeşitli ülkelerinden 60 çeşit çay var. Türk çayları da var tabii ki.

İlgi nasıl, daha çok kimler geliyor Dem’e?

Çay, özünde sohbet, muhabbet, huzur, ev, salon, sıcaklık gibi şeyleri çağrıştırıyor. Bunların tümünü Dem’de buluyorlar. İlgi çok yoğun, yeniliklere de açığız. Avrupa’nın en genç nüfusu Türkiye’de. Gençler ilgi gösteriyor tabii ama söz konusu çay olunca 7’den 70’e herkes geliyor. Yabancı misafirlerimiz de var. Lonely Planet, Tripadvisor gibi yerlerde tavsiye edildiği için biliyorlar.

En çok talep gören çaylarınız hangileri?

Fantastik çaylar daha çok ilgi görüyor. Örneğin kakao kabuklu, kırmızı çay olarak da bilinen bir Güney Afrika çayı rooibos çok beğeniliyor. Yaban mersinli, çilekli yeşil çay da yoğun talep gören çaylarımızdan. Kokusu parfüm gibi. Siyah çaylardan da Hindistan’ın Darjeeling bölgesinden gelen bir çay var. Aromasız

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mah. Hoca Tahsin Sokak No: 17 Karaköy/İstanbul

Tel: 0212 293 97 92

Mekân haftanın 7 günü 10:00-22:00 saatleri arasında açık.

siyah çaylar arasında o öne çıkıyor.

Çay dışında neler var Dem’de?

Çayların yanında atıştırmalık, tatlı ve kahvaltılıklar mevcut. Akşamüstü beş çayı menümüz var. Çay uzmanı arkadaşlarımız tavsiyelerde bulunuyor. Simit tabanında domates, biber ve köy peynirleri karışımı ile hazırladığımız simit antipasti, tuzlu kıtırlar, ev yapımı poğaçalar… Kahvaltı menümüz de oldukça zengin. Ayrıca menünün günlük sürprizleri oluyor.

Dış mekânla birlikte yaklaşık 60 kişi alabiliyor dükkân. Hafta sonu oldukça yoğun, hafta içi akşam da yoğun oluyor. Sabah 10, akşam 10 arasında açığız. Ev sıcaklığında bir mekânız. Satıştan çok müdavim yaratmaya özen gösteriyoruz. İnsanlar içip beğendikleri çayı kutulanmış şekilde satın da alabiliyorlar.

Ömer Çağatay, Dem Karaköy’ün kendi müdavimlerini yaratan bir mekân olmasını amaçlıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.