SAĞLIKLI GÜNÜN BAŞLANGICI KINOALI TARIFLER

O bir tohum, o bir glutensiz, o bir joker… Evet, kinoadan bahsediyoruz. Hayatımıza gireli çok olmadı ama kısa sürede mutfağımızın vazgeçilmezi oldu. Özellikle de güne sağlıklı bir başlangıç yapmak istediğimizde, birbirinden lezzetli kahvaltı seçenekleriyl

Breakfast - - Içindekiler - tarifler: Pelin Bilgiç fotoğraflar Altan Aykan

— Günün en uzun açlığı olan gece açlığını takip ettiği için kahvaltının en önemli öğün olduğunu düşünenlerdenim. Sağlıklı bir kahvaltı yalnızca bedenimize yakıt olmaz, gün içindeki pozitif enerjimizi de yüksek tutar. Bitmedi... Ruh halimizi diğer saat dilimleri için hazırlar. Sağlam kahvaltı ile güne başladığımızda daha uzun süre tok kalacağımızdan, kilo kaybetmek için ekstra bir çaba harcamamıza da gerek kalmaz.

Sağlıklı ve lezzetli kahvaltı seçenekleri arayanlar için ilk sayımızda, son dönemin sağlıklı beslenme ‘ikoncanı’ kinoa ile başlangıç yapalım istedik.

Güney Amerika’daki yerli İnka uygarlığının en önemli besin kaynağı olan bu bitkinin, değeri keşfedildikten sonra her geçen gün popülaritesi de arttı. Görünümü tahıla benzese de ıspanakgillerden desem şaşırırsınız değil mi? Çünkü kinoa olarak kullandığımız kısım, çiçeklerin içindeki tohumların kurutulmuş hali.

— Kinoanın faydaları

— Vücudumuzda kullanılan fakat dışarıdan takviye etmemiz gereken 9 amino asidin hepsi kinoada bulunuyor.

— A,B, C, D, K vitaminlerini barındıran kinoada kolesterol yok.

— En az hayvansal besinler kadar protein içerdiğinden, özellikle vegan ve vejetaryenler için çok kıymetli.

— Yaşlanmayı geciktiriyor, cildi yıpranmaya karşı koruyor. Doku yenilenmesini sağlıyor.

— Diğer tohum ve tahıllara göre en az 2 katı lif içerdiğinden kabızlığa iyi geliyor ve uzun süreli tokluk hissi veriyor.

— Serbest radikallerin hücreleri yıpratmasını engelleyerek kansere karşı koruyor.

— Kolay hazmedildiğinden 7’den 70’e her yaş grubu güvenle yemeklerinde kullanabilir.

— Protein yapısı gluten içermediğinden çölyak hastaları ve gluten intöleransı olanlar da güvenle tüketebilir.

— Kinoa Nasıl tüketilir?

— Kinoanın kendine has kokusu olmadığından her türlü malzeme ile uyumu yakalar.

— Siyah, kırmızı ve beyaz olmak üzere 3 renk kinoa bulunur.

— Kahvaltıda pişmiş kinoayı yoğurt ile kullanabileceğiniz gibi süt, badem sütü, hindistancevizi sütü, su gibi sıvılarla pişirerek farklı aromalar elde edebilirsiniz.

— Meyvelerle tatlı, yumurta ve peynir ile tuzlu olarak günün ilk öğününü ziyafete dönüştürmenizi tavsiye ederim.

— Kinoa Nasıl pişirilir?

Kinoayı kullanmadan 15-20 dakika suda bekletin. Eğer buna vaktiniz yoksa bu aşamayı atlasanız da mutlaka akan suyun altında ovalayarak yıkamayı atlamayın. Kabuğundaki saponin maddesinin sabunumsu acı tadı var, köpüklerini de yıkarken gözlerinizle görebilirsiniz. 1 ölçü yıkanmış, durulanmış kinoa için 1,5 ölçü sıvı ideal ölçüdür. Pilav gibi suyunu çektiğinde hazır hale geldi demektir. Pişmiş halde 5-7 gün dolapta saklayabilirsiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.