KAHVALTININ VAZGEÇILMEZ ETLERI

Pastırma, sucuk, sosis, salam, jambon, kavurma… Kahvaltılık etler günün ilk öğününde sofradaki yerini alıyor, hem gözümüzü hem midemizi doyuruyor. Kimi yumurtayla birleşiyor, kimi patatese eşlik ediyor, kimi de fırından yeni çıkmış, sıcacık bir ekmeğin iç

Breakfast - - Içindekiler - fotoğraflar Altan Aykan çekim Namlı Gurme Karaköy

— Salam ve jambon

Salam; et, tuz ve çeşitli baharatların özel bir makinede karıştırılarak hamur haline getirilmesiyle yapılıyor. Bu hamur daha sonra özel kılıflara doldurulup buhar fırınlarında pişiriliyor. Salamı kimisi ille de fıstıklı seviyor, kimisi sadesini tercih ediyor. Jambon ise sinirsiz ve yağsız etten yapılıyor. Tuz ve çeşitli baharatlarla masajlama işlemine tabi tutuluyor. Masajlama işlemi bittikten sonra geniş kalibreli kılıflara doldurulan etler özel kalıplara yerleştirilip haşlama kazanlarında pişiriliyor. Dana, tavuk ve hindi jambonlar kahvaltı sofralarını lezzetlendiriyor.

— Sucuk

Hayvanın kol bölgesinden alınan et ve kendi yağıyla üretimi yapılıyor. Tuz ve çeşitli baharatlarla kıyma makinesinde çekiliyor ve olgunlaştırılarak kılıflara dolduruluyor.

Dünyada sucuk; kuru ve yarı kuru fermente bir sosis olarak biliniyor. Sucuğa karakteristik tadını veren baharat ise kimyon. Sucuk yapımında manda ve sığır eti kullanılıyor. Acılı parmak ya da kangal fark etmez; mükellef bir kahvaltı sucuksuz olmaz.

— İYİ SUCUK NAS IL P İŞİRİLİR?

Öncelikle sucuğu pişireceğiniz tavayı 1-1,5 dakika kadar ısıtın. Yarım parmak kalınlığında kestiğiniz sucukları ısınan tavaya yerleştirin. 7 saniye sonra diğer taraflarını çevirin, tekrar 7 saniye bekledikten sonra ocağın altını kapatın. Tavanın üzerine 3-4 damla su serpiştirin. Son olarak da 3-4 damla limon sıkın. Nefis sucuğunuz hazır.

— Kavurma

Kemik ve sinirlerinden tamamen temizlenmiş dana etleri çift cidarlı, buhar ısıtmalı kavurma kazanlarında, dana yağı ve tuz eklenerek geleneksel yöntemlere göre pişiriliyor. Kavurma özellikle kahvaltıda çiğ olarak, sahanda sade ya da yumurtalı tüketiliyor. Kavurmalı tost ise hızlı kahvaltı seçeneği arayanların tercihi.

— Kahvaltılık Kavurmayı evde de yapabilirsiniz

Malzemeler: 1 kg kuşbaşı koyun ya da dana eti; etin 1/3’ü kadar iç yağı; bir kuru soğan; tuz. Etlerinizi minik minik kuşbaşı doğrayın. Hafif ısıtılmış bir tencereye koyun, soğanı ilave edin. Kısık ateşte, tencerenin kapağı kapalı şekilde ve arada karıştırarak suyunu salana kadar pişirin. Soğanlar yumuşayınca dağılmadan tencereden çıkarın. Et suyunu çekince minikçe doğranmış iç yağını etlerin içine karıştırın. Yağlar eriyene kadar 10 dakika daha kısık ateşte pişirin. Tuzu ilave edin ve ocağı kapatarak soğumaya bırakın. Etler ılıklaşınca bir pet şişenin içine sıkıca bastırın ve buzdolabına koyun. İyice donunca şişeyi dilimleyerek çıkartın.

— pastırma

Pastırma çiğ etin tuzlama, kurutma, yıkama gibi aşamalardan geçtikten sonra baharatlar ve tuz ile kurutulmasıyla yapılıyor. Etin üstüne kurutulmuş çemen otu, kırmızı biber ve sarımsak karışımı sürülerek kurutuluyor. Özellikle yumurta ile birleşince kahvaltının vazgeçilmezlerinden…

— Pastırma Seçerken

Yağlı ve yumuşak olan, ağızda eriyen antrikot, kıymetli bir pastırma çeşidi. Yağlı et tercih etmiyorsanız, seçiminizi bonfileden yana yapabilirsiniz. Kontrfileden yapılan pastırmaya ise genel olarak sırt deniyor ve antrikota göre daha az yağlı ve biraz daha sert oluyor. But etinden yapılan pastırmalar biraz daha yavan olmasına karşın fiyatı daha uygun olduğu için tercih edilebiliyor.

— Sosis

Sosis yapımında dana etinin incik, kürek, gerdan ya da döş etleri kullanılıyor. Et, tuz ve çeşitli baharatlar ile karıştırılarak hamur elde ediliyor. Bu karışım daha sonra uygun kılıflara doldurularak buharlı fırınlarda pişiriliyor. Sabahları uzun uzun kahvaltı yapacak vakti olmayanların imdadına sosisli sandviç yetişiyor. Sosis ve patates tava ikilisi de kahvaltıda harikalar yaratıyor.

— Sosis kızartmanın püf noktaları

Sosislere atacağınız kesikler çok derin olmamalı. Sosisleri kızartırken tava yerine kızartma tenceresi tercih edin.

Sosis kızartacağınız yağın mutlaka iyice kızdırılmış olması gerekir. En önemli püf noktası da sosisleri tavadan bir kevgir yardımıyla, tam şişmeden almak. Eğer çok fazla pişirirseniz, sosisleriniz lastik gibi ve lezzetsiz olur.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.