UZMAN GÖRÜŞÜ

Kahve ile güne başlamak alışkanlık haline geldi. Peki gün boyu içtiğimiz kahvenin sağlığımıza etkileri neler? Kahveyi nasıl içelim? Günde ne kadar kahve tüketelim? Kahve içerek kilo kontrolü nasıl sağlarız?

Breakfast - - Içindekiler - Diyetisyen / Canan Aksoy

— Kahve; magnezyum, potasyum ve fosfor içeriyor. Aynı zamanda antioksidan özelliği var. Böylece bağışıklık sisteminin güçlenmesinde rol alıyor. Alzheimer ve depresyon riskini azaltıyor, kalp sağlığını koruyor. Egzersizden yarım saat önce içilen kahve, metabolizmanın hızlanmasını sağlıyor ve kilo vermeye yardımcı oluyor. Ancak potasyum içermesi nedeniyle böbrek ve karaciğer hastaları tüketmemeli.

— Kafeinin etkileri

Kafein merkezi sinir sistemini etkiliyor. Orta dereceli uyarıcı etkisi olan kafeini içecek ve yiyeceklerden alıyoruz. Az miktarda kafeinin zararı yok; ancak fazla tüketildiğinde uykusuzluk, çarpıntı, baş ağrısı ve mide rahatsızlığına sebep olabiliyor. Kalsiyum dahil birçok vitamin ve mineral emilimini de olumsuz etkileyebiliyor. Eğer uyku sorunu yaşıyorsanız, uyumadan altı saat önce kafein alımını bitirin. Ayrıca kafeinin diüretik etkisi oluğu için içilen kahve kadar su içmeyi de ihmal etmeyin. Günlük alınan kafein miktarında 300 mg’ı aşmamaya dikkat edin. Bu da yaklaşık 3 kupa kahveye denk geliyor. En fazla kafein içeren içecekler: Espresso (1/3 bardakta 100 mg) Filtre kahve (1 bardakta 65-100 mg) Türk kahvesi (1 fincanda 60 mg) Kola ve enerji içecekleri gibi soğuk içecekler (bir kutuda 35-55 mg) Çay (bir bardakta 30-40 mg) Çikolata (100 gramda 30-70 mg)

— Kahve ve kilo kontrolü

Kahvenin kalorisi yok ancak içine eklenen şeker, krema ve şuruplar kalorisini artırıyor. Bu nedenle kilo kontrolü sağlamak istiyorsanız kahvenizi sade tercih edin. 100 kalorinin altında içecekler: Çay: 0 kcal Filtre kahve (büyük): 4 kcal Caffè Americano (büyük): 11 kcal Buzlu caffè Americano (büyük): 11 kcal Yağsız süt ile hazırlanmış buzlu caffè latte (büyük): 68 kcal Yağsız süt ile hazırlanmış cappuccino (büyük): 64 kcal

Kahvenin kalorisi yok ancak içine eklenen şeker, krema ve şuruplar kalorisini artırıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.