127 ÇOCUK TİŞÖRTÜ

Beden 98, 104, 110, 116, 122

Burda - - Klasİk -

Kumaş önerisi:

Jarse, ince svetşört kumaşı. Orijinal kumaş: Viskon jarse. Malzeme: Tela. 1 dikişli çıtçıt. 1 küçük arma. Çift iğne. Patronu paftadan aktarın. 21 numaralı patrondaki dikiş çizgisi ile 22 numaralı patrondaki açıklık işareti 98 bedende. Öteki bedenlere işaretleri 98 bedenle aynı aktarın. Patronları biçki planına göre kumaşa iğneleyin. a parçasını kumaşa çizin.

Dikiş ve baskı payı:

Dikişler ve kenarlar için 1.5 cm, baskılar için 4 cm. a parçasına pay dahil.

Biçilecek parçalar:

21 Ön parça kumaş katında 22 Arka parça kumaş katında 1x 23 Kol 2x 24 Büyük cep 1x 25 Küçük cep 1x a) Biye 1x Telayı ol ön parçada kat çizgisinin üstünden açıklık pervazına, sol ön parçada alta bindirme payına ütüleyin.

İşlem sırası:

Esnek kumaş dikiş bilgisi için bkz. model 117.

Küçük cebin üst kenar payını n içe ütüleyin, 1 cm ende dikin. Cebin diğer kenar paylarını içe ütüleyin. Küçük cebi ön parçanın sol tarafına dikin. Büyük cebin üst kenar payını kesin, kenara sürfile yapmayın. Cebi alt çakışma çizgisinden dikin. Armayı küçük cebin üst kenarının ortasına dikin.

Sağ omuz dikişini yaka kenan rına kadar dikin, paylara sürfile yapın ve öne ütüleyin.

Sol omuz dikişini açıklık işan retine kadar kapatın, payı öne ütüleyin. Ön parçanın açıklık pervazını içe ütüleyin, yaka kenarından teyelleyin. Arka alta

bindirme payını ön parçanın altına koyun, alta bindirme payı pervazını içe ütüleyin, yaka açıklığı payının yanından teyelleyin. Ön parçaya dikiş çekerken alta bindirme payını araya almayın. Açıklığın ucuna yatay dikiş çekerken alta bindirme payını araya alın.

Yaka açıklığının dikiş payını n kesin. Biyeyi kenarın 7 mm ya- nından dikin. Biyeyi yukarı kaldırın, kenardan içe döndürün, ek dikişin üstüne teyelleyin (bitmiş biye eni 7 mm). Biyeyi dikişin yanından iç kenarı da araya alarak üstten dikin, uçlarını el dikişiyle dikin. Sol ön omuz kenarını çıtçıtla alta bindirme payı üstüne kapatın.

Kolları ön ve arka parçaya dikin n (dikiş 2). Payı kola ütüleyin.

Kol (dikiş 3) ve devamında n yan dikişleri çekin, payı keserek 7 mm ende bırakın ve bir yana ütüleyin. Etek ucunun ve kolların baskı payını içe ütüleyin, yarısından kıvırın ve teyelleyin. Dıştan çift iğne ile kenarın 1.8 cm üstünden dikin. girişlerini yan kalça robalarına iğneleyin. İçten cep torbalarını üst üste dikin, torbaları ön şorta alttan teyelleyin.

Yan ve bacak arası dikişleri çen kin, paylara birlikte sürfile yapın ve arkaya ütüleyin.

Şort paçalarını iç içe sokun, ön n orta dikişi kapatın ve ön açıklığın altından arka orta dikişi çekin. Ön açıklığı teyelleyerek kapatın. Önde pervazları sol şorta ütüleyin. Sol ön şorta dıştan dikiş çekin.

Bel bandını boydan katlayın, kat kenarını ütüleyin, sonra açın. Bant uçlarını yüzü yüzünde üst üste iğneleyin. Dış bant yarısında dikişi kapatın, iç yarıda lastik geçirmek için açık bırakın. Dikiş payını ütüleyerek açın. Bel bandını şortun beline dikin, payı bel bandına ütüleyin. Ön açıklık teyelini sökün. Bel bandını tekrar yarısından tersi tersinde katlayın, iç kenarı ek dikişe iğneleyin, dıştan dikiş çekin. Lastiği bel bandına geçirin.

Paçaların baskı paylarını içe n ütüleyin, 2.5 cm ende dikin.

dikiş çekin. Sonra iki kılıf yarısını yüzü yüzünde üst üste iğneleyin. Orta dikişi bir kerede çekin, bir yanda dikişi açıklık işareti ile sivri uç arasından açık bırakın.

Pervazı ve alta bindirme payını n (a) boydan ikiye katlayın ve ütüleyin, tersi içte.

Cırt bandı kat kenarının 2 mm n yanından iğneleyin, alta bindirme payının 4 cm yanında bitsin. Cırt bant kenarlarını dikin.

Açık şerit kenarlarını birlikte yüzü yüzünde açıklık kenarlarına dikin. Şeridi açıklığın altından dikişin yanına dikin.

Bir şeridi pervaz olarak içe yatırın, kenarı ütüleyin ve dikin. Devamında orta dikişe dıştan makine çekin. Pervazı kenarın 2.3 cm içinden dikin.

İkinci şeridi alta bindirme payı n olarak üstte bırakın, cırt bandı kapatın. Açıklığın ucuna yatay dikiş çekerken alta bindirme payını araya alın.

İkişer taban parçasını yüzü yün zünde üst üste koyun ve dikin, payı eksin. Her bir parçayı ortadan döndürmek için kesin (= iç parça). Tabanları döndürün ve ütüleyin. Tabanları üstten ve alttan topa iğneleyin, dikin. daireler kesin, yeşil 3.5 cm çap; beyaz 2.5 cm çap ve siyah 1.5 cm çap. Yeşil daireyi torbanın ön parçasına dikin. Beyaz daireyi üst kenarın 3 mm yanından yeşil dairenin üstüne dikin. Siyah daireyi üst kenarın 3 mm yanından beyaz daireye dikin.

Telalı ve telasız birer yüzgeci n yüzü yüzünde yan kenarlarından dikin (dikiş eni 7 mm). Yüzgeçleri döndürün, ütüleyin ve gösterildiği gibi dikiş çekin, sivri uçlarına birer zımba halka taktırtın. Açık yüzgeç uçlarını yatay çizginin arasından ön torbaya teyelleyin.

Ön ve arka torbayı yüzü yüzünn de üst üste dikin, düz üst kenarını açık bırakın, yüzgeçleri araya alın. Dikiş payını esneterek 7 mm ende bırakın, birlikte sürfile yapın. Torbayı döndürün, dikiş kenarlarda olacak şekilde ütüleyin.

Pat parçalarını boydan katlan yın ve ütüleyin, sonra açın. Pat uçlarını yüzü yüzünde üst üste dikin, dış yarıda dikişi kordon geçirmek için 1.5 cm açık bırakın. Dikiş payını ütüleyerek açın. Dış pat kenarını yüzü yüzünde torbanın üst kenarına dikin. Patı kat yerinden tersi tersinde katlayın iç kenarını ek dikişine iğneleyin ve dıştan dikin.

Kordonu 2 parçaya kesin, birer n yandan torba ağzına geçirin, uçlarını birlikte zımba halkalardan çıkartın ve düğümleyin.

12.sıra: Ön sıranın her 12.trabzanı çiftli = 79 trabzan. 13. – 15. sıra: Ön sıranın her trabzanı içinden 1 trabzan = 79 trabzan. 16.sıra: Ön sıranın her 13.trabzanı çiftli = 85 trabzan. 17. + 18. sıra: Ön sıranın her trabzanı için 1 trabzan = 85 trabzan. 18 sıra sonra ilmekleri şöyle işaretleyin: 31 trabzan sonra 1 işaret, bunu izleyen 23 ilmek sonra 2.işaret. Şimdi yan ve arka parçalar için iki yandan 31 ilmek atılacak.

Sağ yan ve arka parça:

1.sıra: İlk 31 trabzan üstünden işleyin, bu sırada son 3 trabzanı birlikte alın = 29 trabzan. Ortadaki 23 trabzan aynı kalsın. 2.sıra: Ön sıranın her trabzanı içinden 1 trabzan = 29 trabzan. 3.sıra: Ön sıranın her trabzanı içinden 1 trabzan, sıranın son trabzanı işlem dışı = 28 trabzan. 4.sıra: Ön sıranın her trabzanı içinden 1 trabzan = 28 trabzan. 5.sıra: Ön sıranın her trabzanı içinden 1 trabzan, son 2 trabzan işlem dışı = 26 trabzan. Bu eksiltmeleri her 2.sırada tekrarlayarak 22 sıra sonrasına kadar 10 trabzan daha işleyin. Düz sıralarda eksiltme yapmayın, iplik ucunu uzunca kesin. Sol yan ve arka parça. Sağ parça ile karşılıklı aynı. Bitiş: İplikleri içten aynı renklerde bağlayın. Parçaları gerin, hafif ıslatın, kuruduktan sonra arka ortada iki dar kenarı dikerek kapatın. Altın sarısı iplik ve 4 numara tığla üst ve alt kenarı işleyin: 1 kapatma zinciri ve 1 zincir dönüşümlü. Her ense bağcığı için lacivert iplikle 60 zincir çekin ve 1 sıra trabzan işleyin. Bağcıkları mandalanın yanlarına dikin, turuncu renkli taraf ortada olsun. kapatın. Bitiş: İplikleri içten aynı renklerde bağlayın. Kemeri gerin, hafif ıslatın, kuruduktan sonra uçlarını kemer tokasından geçirin, arkadan 1 cm ende dikin.

Biçkiyi çift kattan yapın, kumaşın yüzü içte.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.