117 A,B CEKET

Burda - - Dİkİş Okulu -

Kısa beden 17, 18, 19, 20, 21 Arka boy 53 cm Kumaş önerisi: Tok duran, düz ya da enek ceket kumaşı. Orijinal kumaş: A: Polyester krep B: Yün flanel, A, B: Astar

Malzeme A, B:

Tela. 1 düğme. Küçük vatka. Patronu paftadan aktarın. Patronları biçki planına göre kumaşa iğneleyin.

Dikiş ve baskı payı:

Dikişler ve kenarlar için 1.5 cm, baskılar için 4 cm.

Biçilecek parçalar:

Ceket A, B Kumaş 1 Orta ön parça 2x 2 Yan ön parça 2x 3 Orta arka parça 2x 4 Yan arka parça 2x 5 Üst kol 2x 6 Alt kol 2x 7 Ön pervaz 2x 8 Arka pervaz kumaş katında 1x Astar: 9 Orta ön parça 2x 10 Orta arka parça 2x ve patron 2, 4, 5 ve 6. Tela için bkz. biçki planı. Ayrıca arka parçaların ve kolların baskı payına tela ütüleyin, arka parçaların kol oyuğu kenarına 2 cm ende tela şerit ütüleyin.

İşlem sırası: Ceket A, B

Yatay bel pensleri için orta ön n parçaları tersi tersinde katlayın ve pens çizgilerini üst üste iğneleyin. Yan kenardan başlayarak pensleri dikin, sivri uçlarda iplikleri içe çekin ve düğümleyin. Pensleri bezin üstünden alta ütüleyin.

Orta ön parçaların dikey pensn lerini yüzü yüzünde dikin, henüz ütülemeyin. Ön parçaları pens dikişlerinin 3 mm yanından (pens dikişi ile yaka açıklığı kenarı arası) tersi tersinde katlayın, kat kenarına 2 mm ende nervür gibi dikiş çekin. Alt iplik uçlarını içe çekin ve düğümleyin. Nervürü yana, pens derinliğini ön ortaya ütüleyin.

Orta arka parçalarda dikey n pensleri yüzü yüzünde dikin, henüz ütülemeyin. Arka parçaları pens dikişlerinin 3 mm yanından (pens dikişi ile kol oyuğu kenarı arasında) tersi tersinde katlayın, kat kenarına nervür şeklinde dikiş çekin, nervürü ortaya, pens derinliğini yana ütüleyin.

Ön ek dikişleri(dikiş 1) kapan tırken orta ön parçaları nokta işaretlerinin arasından biraz yedirin. Arka orta dikişi ve arka ek dikişleri (dikiş 2) kapatın. Omuz dikişlerini (dikiş 3) ve yan dikişleri (dikiş 5) kapatın. Payları ütüleyerek açın.

Pervazların omuz dikişlerini n kapatın (dikiş 4). Pervazı yüzü yüzünde ceketin üstüne iğneleyin, ön kenarlara ve yaka açıklığı kenarına dikin. Dikiş payını kesin. Pervazı dikişlerin yanından dikiş payına dikin, içe döndürün, kenarları pervaz tarafından ütüleyin. Alt kenarda ön pervazları tekrar açın, baskı payını içe ütüleyin sonra tekrar alta açın.

Kol dikişlerini kapatın (dikiş n 6 ve 7). Dikiş payını ütüleyerek açın. Kolların baskı payını içe ütüleyin, el dikişiyle bastırın.

Kolları yedirerek takın (dikiş 8). n Vatkaları dikin.

Astar dikişi: Arka orta dikişi n kapatın, sonra gösterildiği gibi dikişin yanından rahatlık pilisi katlayın. Piliyi bir yana ütüleyin. Pensleri ve kalan astar dikişlerini çekin, astar kolları takın.

Ceketi astarlayın, baskı: Astarı n yüzü yüzünde pervaz iç kenarına dikin (dikiş 10). Astarı ve kolları tersi tersinde ceketin içine sokun. Baskı payını içe yatırın, el dikişiyle dikin. Ceketin alt kenarında astarı katlayın, hafif ütüleyin. Sonra açık bir yay şeklinde yukarı itin, ceketin baskı payına iğneleyin. Pervazları ve astarı baskı payına dikin, astarın boy fazlasını pili şeklinde alta ütüleyin. Kol astarlarını baskı payına dikin, boy fazlasını alta çekin ve ütüleyin.

Sağ ön parçaya ilik açın, sol ön n parçaya düğme dikin.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.