117 A,B BLUZ

Garnitür yakalı Beden 36, 38, 40, 42, 44 Arka boy 70 cm

Burda - - Moda Doktoru -

109 BLUZ Beden 34, 36, 38, 40, 42 Arka boy 60 cm Kumaş önerisi:

Sert ve sağlam jarse ve triko kumaş. Elastik kumaştan dikin. Orijinal kumaş: Elastik triko – lame Malzeme: 1 metal fermuar, 30 cm. 7 mm ende lastik: 0.30 m. Patronu paftadan aktarın. 109 numaralı modele ait çizgilere ve sayılara dikkat edin. Patronları kumaşa iğneleyin.

Dikiş ve baskı payı:

Dikişler ve kenarlar için 1.5 cm, baskılar için 4 cm.

Biçilecek parçalar:

1 Ön parça 2 Ön roba 3 Sağ arka parça

110 A,B ELBİSE Uzun beden 72, 76, 80, 84, 88 Belden itibaren etek boyu A, B: 60 cm Kumaş önerisi:

İnce elbise kumaşı. Orijinal kumaş A: Çiçek desenli viskon (I) ve şal desenli viskon (II), B: Desenli polyester kumaş Malzeme A, B: Tela bant. B modeli için: Kadife biye, Bd 72, 76: 4.30 m, Bd 80: 4.35 m, Bd 84: 4.40 m, Bd 88: 4.45 m. Patronu paftadan aktarın. 4 Sol arka parça 1x 5 Arka roba 1x 6 Sağ pervaz 1x 7 Ön yaka kumaş katında 1x 8 Arka yaka 2x 9 Sağ kol 1x 10 Sol kol 1x

İşlem sırası:

Bluzu 108 numaralı elbise modeli gibi dikin ama etek ucu ile kolları el dikişiyle bastırın. Patronları kumaşa iğneleyin. a– c parçaları kumaşa çizin.

Dikiş ve baskı payı:

Dikişler ve kenarlar için 1.5 cm, baskı için 4 cm (patron 29). A– c parçalara pay dahil.

Biçilecek parçalar:

Elbise A Kumaş I 23 Arka parça kumaş katında 1x 24 Roba kumaş katında 1x 26 Kol 2x 27 Üst ön ve arka etek kumaş katında 2x 28 Orta ön ve arka etek kumaş katında 2x a. Üst fırfır (etek) 2x Kumaş II 21 Orta ön parça 2x 22 Yan ön parça 2x 25 Yaka, bağcıklı, kumaş katında 1x 29 Alt ön ve arka etek kumaş katında 2x b) Alt fırfır (etek) 2x c) Kol fırfırı 2x Elbise B 21 Orta ön parça 2x 22 Yan ön parça 2x 23 Arka parça kumaş katında 1x 24 Roba kumaş katında 1x 25 Yaka, bağcıklı, kumaş katında 1x 26 Kol 2x 27 Üst ön ve arka etek kumaş katında 2x 28 Orta ön ve arka etek kumaş katında 2x 29 Alt ön ve arka etek kumaş katında 2x a. Üst fırfır (etek) 2x b. Alt fırfır (etek) 2x c. Kol fırfırı 2x Tela bandı ön roba kenarlarına ütüleyin. Kumaş ölçüleri

İşlem sırası: Elbise B

Biye bandı orta ön parçaların biye ek kenarlarına (dikiş 3) ve yan ön parçaların ek dikiş kenarlarına (dikiş 1) teyelleyin, biyenin fitili dikiş çizgisi işaretinin yanından parçada duracak.

Ek dikişleri kapatın, dikiş 1, ön n roba kenarlarını üst ön parça ke- narlarına dikin, dikiş 3, fermuar ayağı kullanarak, robayı araya alarak. Dikiş paylarına birlikte sürfile yapın, orta öne veya robaya ütüleyin.

Arka roba kenarını arka parçan nın üst kenarına dikin, dikiş 2.

Ön orta dikişi açıklık işaretine n kadar kapatın. Dikiş payına sürfile yapın, ütüleyerek açın. Açıklık paylarını içe ütüleyin, enden ikiye katlayın, ütüleyin ve dikin, açıklık ucuna yatay dikiş çekin.

Yaka: Biyeyi bir yaka ve biye n bandı parçasına teyelleyin, fitili dikiş çizgisi işaretinin yanından parçada olsun, dikişe bir köşeden başlayın öbür köşede bitirin, uçlarını dikiş payına doğru katlayın, biyenin düz bant kısmını köşelerden çıtlatın. Yaka ve bağcıkları yüzü yüzünde üst üste dikin, araya biyeyi alın (fermuar ayağı), ek kenarlarını yatay çizgilerin arasından açık bırakın. Dikiş payını dikişin başında ve sonunda kesin, köşeleri eğik kesin. Bağcıkları döndürün, ütüleyin, biye döndürülmüş kenarın dışında kalacak. Dış yakayı yaka açıklığına dikin, dikiş 5, yatay çizgiden itibaren bağcıklar boşta. Ek dikişin payını kesin, yakaya ütüleyin. İç yaka kenarını ek dikişin üstüne dikin.

Yan dikişleri kapatın, dikiş 4. n

Kol dikişlerini kapatın, dikiş 6. n

Kol fırfırlarını dar kenarlarınn dan dikerek birleştirin. Fırfırın alt kenarını 1.5 cm ende içe ütüleyin ve zikzak dikişle sürfi-

le yapın. Üst kenarını büzün, kol ucuna dikin, paylara birlikte sürfile yapın ve yukarı ütüleyin.

Kolları takın, dikiş 7. Eteklerin n ve fırfırların yan dikişlerini kapatın, paylara birlikte sürfile yapın ve bir yana ütüleyin.

Alt fırfır kenarlarını kol fırfın rında anlatıldığı gibi zikzak dikişler sürfile yapın. Her fırfırı ait olduğu etek parçası bolluğunda büzün. Üst fırfırı yüzü yüzünde üst eteğin alt kenarına teyelleyin, yan dikişler üst üste gelsin. Orta eteği üst eteğe, dikiş 8, alt

111 ELBİSE Beden 36, 38, 40, 42, 44 Belden itibaren etek boyu 55 cm Kumaş önerisi:

Üst beden için şeffaf olmayan kumaş, etek için şifon. Orijinal kumaş: Elastan katkılı krep (I), plise şifon (II), astar Kumaş II için uyarı: Plise kumaş ölçüsü pililer katlı haldeyken alınmıştır. Malzeme: Tela. 2.5 cm ende grogren bant, Bd 36: 0.95 m, Bd 38, 40: 1.00 m, Bd 42: 1.05 m, Bd 44: 1.10 m. 1 gizli fermuar, 40 cm ve özel makine ayağı. 1 küçük düğme. eteği orta eteğe dikin, dikiş 9. Yan dikişler hep üst üste gelecek, fırfırlar araya alınacak. Dikiş paylarına sürfile yapın ve yukarı ütüleyin.

Eteği üst bedene dikin. n

Etek ucunda baskı payını içe n ütüleyin, el dikişiyle baskıyı yapın. Elbise A: B modeli gibi çalışın, fitilli biye bandı yok. Patronu paftadan aktarın. Patronları biçki planına göre kumaşa iğneleyin. a– d parçaları kumaşa çizin. Plise etek biçkisi: Her iki etek parçasında da pililer aynı yöne bakmalı, bu modelde sağdan sola. Kumaşı bir kesik kenarından dokuma kenarının 2 cm yanından çıtlatın sonra dokuma kenarını 2 cm ende yırtın, eteğin alt kenarını 5 mm ende saçaklandırın, kenara sürfile yapılmayacak. Alt kenardan başlayarak etek boyunu ölçün ve işaretleyin, eteğin üst kenarını kesin. Kalan etek parçasını bu kenarın 2 cm üstünden yırtın ve saçaklandırın. Diğer etek için boyu ölçün ve işaretleyin, üst kenarı kesin.

Dikiş ve baskı payı:

Dikişler ve kenarlar için 1.5 cm. a– d parçalara pay dahil.

Biçilecek parçalar:

Kumaş I 1 Orta ön parça kumaş katında 1x 2 Yan ön parça 2x 3 Arka parça 2x 4 Arka roba 2x 5 Kol 2x 6 Ön pervaz kumaş katından 1x 7 Arka pervaz 2x a. Manşet 2x b. Kol yırtmacı biyesi 2x Kumaş II c. Üst etek 1x d. Alt etek 1x Astar: 8 Kalça robası kumaş katında 2x Tela için bkz. biçki planı.

İşlem sırası:

Orta ön parçayı kumaş katınn dan tersi tersinde katlayın. Pili dikişi çekin piliyi katlayın ve ütüleyin, ön orta pili dikişine gelecek.

Yan ön parçaları orta ön parçan ya dikin. Dikiş payını ütüleyerek açın.

Arka parçaların orta dikişini n kapatın, arka robaların orta dikişini yatay çizginin altından çekin. Dikiş payını ütüleyerek açın. Robayı arka parçaya dikin, payı yukarı ütüleyin.

Omuz dikişlerini çekin, pervan zın da. Pervazı yüzü yüzünde yaka kenarına iğneleyin, yaka kenarına ve arka açıklık kenarlarına alt pervaz kenarına kadar dikin, payı kesin, köşeleri eğik kesin. Pervazı yukarı kaldırın ve dikiş payının yanından dikin. Pervazı içe döndürün, açıklık ve yaka kenarını ütüleyin. Pervaz iç kenarını omuz dikişlerinin üstüne bastırın. Açıklığı iplik örgü ilik ve düğme ile kapatın.

Astar üst beden ve kalça roban larının sağ yan dikişini çekin.

Eteğin üst kenarının 9 cm, 9.7 n cm, 10.5 cm, 16 cm ve 16.7 cm altından dikiş çizgilerini işaretleyin. Eteğe işaretlendiği gibi kapalı pililerin üstünden yatay dikiş çekin. Üst bedeni tersi tersinde astar kalça robasının üstüne koyun, üst kenarı teyelleyin, bu sırada pilileri düzgün şekilde üst üste bindirin. Yan kenarları fermuar açıklığı işaretinin sütünden üst üste teyelleyin. Kalça robasını üst etekle birlikte üst bedene dikin. Dikiş payını yukarı ütüleyin. Grogren bandı dikiş boyunca üst bedene dikin.

Sol yan üst beden ve eteğin n açıklık kenarına gizli fermuarı dikin, dişleri üst açıklık kenarında başlasın. Sol yan dikişi açıklık işaretinin üstünden kapatın. Alt açıklık işaretinde eteğin yan

dikiş paylarını kesin. Sol yan dikişi alttan fermuara kadar üst etekte ve kalça robasında ayrı ayrı çekin. Eteğin dikiş paylarına birlikte sürfile yapın ve bir yana ütüleyin. Kalça robasının dikiş payını ütüleyerek açın.

Alt eteğin yan dikişini pili katı n arasından çekin. Paylara birlikte sürfile yapın. Üst kenarda pili katlayın ve teyelleyin. Alt eteği kalça robasının alt kenarına dikin, dikiş payını yukarı ütüleyin.

Kol yırtmaçları için bkz. model n

112 ELBİSE Beden 34, 36, 38, 40, 42 Belden itibaren etek boyu 86 cm.

Kumaş önerisi: Elbise kumaşı. Orijinal kumaş: Düz ve esnek yanardöner kadife. Malzeme: Tela. Patronu paftadan aktarın. Patronları biçki planına göre kumaşa iğneleyin. a– c parçaları kumaşa çizin.

Dikiş ve baskı pay:

Dikişler ve kenarlar için 1.5 cm. a– c parçalara pay dahil.

Biçilecek parçalar:

21 Üst ön parça kumaş katında1x 22 Üst arka parça kumaş katında 1x 23 Alt ön parça kumaş katında1x 24 Alt arka parça kumaş katında 1x 25 Ön pervaz kumaş katında 1x 26 Arka pervaz kumaş katında1x 104, sadece ön yırtmaç kenarında biyeyi içe döndürün, alttan teyelleyin. Kol dikişlerini çekin. Alt kol kenarında ok yönünde pili katlayın.

Manşetleri alt kol kenarlarına n dikin, payı 7 mm ende kesin ve manşete ütüleyin. Manşetin diğer uzun kenar payını içe ütüleyin. Manşetleri enden ikiye katlayın, uçlarını dikin, döndürün. İç kenarını ek dikişin üstüne teyelleyin, dıştan makine çekin.

Kolları takın. n a. Ön ve arka etek 2x b. Dış askı 2x c. İç askı 2x Tela için bkz. biçki planı. Orta ön ve arka parçaların üst ve alt kenarlarına 2 cm ende tela şerit ütüleyin.

İşlem sırası:

Alt ön parçayı üst ön parçaya n dikin, dikiş 1. Alt arka parçayı üst arka parçaya dikin, dikiş 2. Paylara sürfile yapın ve ütüleyerek açın.

Yan dikişleri kapatın, pervazlan rın da, dikiş 3 ve 4.

Askıları boydan katlayın, kat n kenarının 1.5 cm yanından dikin, döndürün ve ütüleyin. Askı uçlarını üst üste yatay çizgilerin arasından üst ön parça kenarına teyelleyin, uzun askılar altta.

Pervazı yüzü yüzünde ön ve n arka parçaların üst kenarına dikin, önde askıları araya alın, arkada dikişi yatay çizgilerin arasından açık bırakın, payları ön ve arka yaka açıklığı köşesinden kesin. Pervazı içe döndürün, üst kenarı ütüleyin. Askı boylarını prova ettikten sonra uçlarını arka parçanın üst kenarındaki açık dikişlerin arasına sokun ve iğneleyin. Pervazı tekrar dışa döndürün, açıklıkları dikin.

Pervazı yukarı kaldırın ve dikin şin yanından dikiş payına dikin. Pervazı içer döndürün, alt kenarını yan dikiş payına dikin.

Etek parçalarının birer uzun n kenarına sürfile yapın, 4 cm ende içe ütüleyin ve el dikişiyle dikin = baskı. Yan yırtmaçlar için yan etek kenarlarını 4 cm ende içe ütüleyin, tekrar kıvırın ve dikin. Üst etek kenarını alt ön ve arka parça kenarı ölçüsünde büzün, ön ve arka parçaların alt kenarına dikin, etek parçaları yan dikişlerde yan yana gelecek

113 ANVELOP ELBİSE Kısa beden 17, 18, 19, 20, 21 Kumaş önerisi:

İnce elbise kumaşı. Orijinal kumaş: Desenli viskon. Malzeme: Tela. Patronu paftadan aktarın. Patronları biçki planına göre kumaşa iğneleyin. a– e parçaları kumaşa çizin.

Dikiş ve baskı payı:

Dikişler, kenarlar ve baskı için = yan yırtmaçlar. Dikiş payına sürfile yapın ve yukarı ütüleyin. 1.5 cm. a– e parçalara pay dahil.

Biçilecek parçalar:

1 Ön parça 2x 2 Arka parça 2x 3 Ön pervaz 2x 4 Arka pervaz kumaş katında 1x 5 Kol 2x 6 Ön etek 2x 7 Arka etek 2x a. Sağ ön bel bandı 2x b. Sol ön ve arka bel bandı 2x c. Sağ kuşak 1x d. Sol kuşak 1x e. Kenar biyesi/kol 2x Tela için bkz. biçki planı.

İşlem sırası:

Tüm pensleri kapatın. Göğüs n penslerini aşağı, arka pensleri ortaya ütüleyin.

Üst bedenin arka orta dikişini, n yan ve omuz dikişlerini çekin. Pervazın omuz dikişlerini kapatın.

Pervazı yüzü yüzünde üst ben dene iğneleyin, eğik ön kenarlara ve yaka kenarına dikin, dikiş payını kesin. Pervazı öne veya yukarı yatırın, dikişin yanından dikiş payına dikin. Pervazı içe döndürün, kenarı ütüleyin. Per-

vaz uçlarını alt ön parça kenarlarına teyelleyin. Pervaz iç kenarını dikişlere dikin.

Bel bantlarının birer ucunu içe n ütüleyin. = sağ yan kenarlar. Telalı bantları yüzü yüzünde üst bedenin alt kenarına teyelleyin, içe ütülü kenarlar sağ yan dikişte yan yana gelsin, diğer ucun payları dışta kalsın. Telasız bel bantlarını yüzü tersinde aynı şekilde üst bedenin alt kenarına dikin. Dikiş payını 7 mm ende kesin. Üst bedeni yukarı, bel bantlarını alta yatırın, ütüleyin.

Etek parçalarının arka orta n dikişini ve yan dikişleri (dikiş 3)

114 ETEK Beden 36, 38, 40, 42, 44

Kumaş önerisi: Yünlü ya da sentetik katkılı etek kumaşı. Orijinal kumaş: Tüvit. Malzeme: Tela. 1 gizli fermuar, 22 cm ve özel makine ayağı. 2 deri düğme. Patronu paftadan aktarın. 114 numaralı modele ait çizgilere ve sayılara dikkat edin. Patronları biçki planına göre kumaşa aktarın. A ve b parçaları kumaşa çizin. çekin. Baskı ve ön etek paylarını 7 mm ende kalacak kadar kesin, sürfile yapın, içe ütüleyin ve dikin.

Üst etek kenarını dış bel bann dının alt kenarına dikin, payları kesin ve bel bandına ütüleyin.

Kuşakları boydan katlayın, din kin, birer ucunu açık bırakın, döndürün ve ütüleyin. Açık kuşak uçlarını dış bel bantlarının uçlarına dikin. İç bel bantlarını bant ek dikişi ve bel dikişine dikin, iç ve dış bel bandı kenarlarını açıklıkta el dikişiyle bastırın.

Alt kol kenar payını 1 cm ende n kalacak kadar kesin, biyelerin uzunluğunda büzün. Biyeleri kol uçlarına dikin, alta yatırın. Kol dikişlerini kapatın, biye uçlarını yan yana dikin. Dikiş payını ütüleyerek açın. Biyeleri kol ucundan içe döndürün ve ek dikişin üstüne bastırın, bitmiş eni 1 cm.

Kolları yedirerek takın. n

Dikiş ve baskı payı:

Dikişler ve kenarlar için 1.5 cm, baskı için 4 cm. a ve b parçalara pay dahil.

Biçilecek parçalar:

21 Ön etek 22 Arka etek 2x 23 Ön roba kumaş katında 1x 24 Arka roba 2x a. Bel bandı 1x b. Birit 2x Tela için bkz. biçki planı.

İşlem sırası:

Ön etekte pili çizgilerini teyeln le kumaşın yüzüne aktarın. Piliyi oka doğru katlayın, ütüleyin, üst kenara teyelleyin.

Roba ve eteklerin yan dikişlen rini kapatın, dikiş 1 ve 2. Dikiş paylarına sürfile yapın ve ütüleyerek açın.

Robayı eteğe dikin, yan dikişler n aynı hizada. Paylara birlikte sürfile yapın ve robaya ütüleyin.

Bel bandını boydan katlayın ve n ütüleyin, tersi içte. Bandı tekrar açın, robanın üst kenarına dikin. Ek dikiş payını bel bandına ütüleyin.

Dış bel bandı yarısı ve arka n açıklık kenarlarına gizli fermuarı dikin, bel bandı ütü kat çizgisinden başlasın. Arka orta dikişi tamamlayın, payları ütüleyerek açın. Bel bandını tekrar yarısından katlayın, uçlarını içe kıvırın ve fermuar bantlarına dikin. Bel bandı iç kenarını ek dikişin üstüne koyun, iğneleyin, dıştan ek dikişten makine çekin.

Pilideki teyeli sökün. Baskı n payını içe ütüleyin, el dikişiyle bastırın. Etek ucunda piliyi ütüleyin.

Biriti boydan katlayın, dikin, n döndürün ve ütüleyin. Döndürdüğünüz uçların 2 cm içinden birer ilik açın (dik). Biriti açık uçlarından yan dikişin 6 cm yanından ön bel bandı ucuna dikin, arkaya yatırın ve düğmeleri bel bandına dikin.

Kumaş önerisi:

Tok duran etek kumaşı. Orijinal kumaş: A: Gabardin, B: Tüvit Malzeme: Tela. 1 gizli fermuar, 22 cm ve özel makine ayağı. A için dikişli çıtçıt, B için 2 düğme, sabun. Patronu paftadan aktarın. 115 numaralı modele ait çizgilere ve sayılara dikkat edin. Patronları biçki planına göre kumaşa aktarın. a ve c parçaları kumaşa çizin.

Dikiş ve baskı payı:

Dikişler ve kenarlar için 1.5 cm, baskı için 4 cm. a ve c parçalara pay dahil.

Biçilecek parçalar:

21 Ön etek 1x 22 Arka etek 2x 23 Ön roba kumaş katında 1x 24 Arka roba 2x

a)bel bandı 1x c) Fırfır kapak 2x Tela için bkz. biçki planı.

İşlem sırası:

Etek A

Kapakları boydan katlayın, dar n kenarlarından dikin, döndürün ve ütüleyin. Üst kenarı büzün: Bd 36: 12 cm, Bd 38: 12.5 cm, Bd 40: 13 cm, Bd 42: 13.5 cm, Bd 44: 14 cm. Kapakları büzgülü kenardan yan dikişlerden itibaren ön robanın üst kenarına teyelleyin.

Yan dikişler ve bel bandı için n bkz. model 114.

Dış bel bandı yarısına ve arka n açıklık kenarlarına gizli fermuarı dikin, bel bandı kat çizgisinden başlasın. Arka orta dikişi yırtmaca kadar çekin.

Arka yırtmaç: Arka orta dikiş n payını ütüleyerek açın, sol yırtmaç pervazını içe ütüleyin, 5 cm ende kalacak kadar kesin. Sağ yırtmaç alta bindirme payını sol eteğe yatırın ve kesmemek için yırtmacın üstünden sağ arka

116 A ELBİSE Beden 36, 38, 40, 42, 44 Belden itibaren etek boyu 65 cm Kumaş önerisi:

Tok duran elbise kumaşı. Orijinal kumaş: Polyester krep. Kumaş ölçüsü, malzeme (bordür dışında) ve biçki ile biçki planı Dikiş Okulu modelinde. İşlem sırası: Elbiseyi Dikiş Okulu modeli gibi dikin. eteğin dikiş payını eğik içe ütüleyin. Sağ yırtmaç pervazını kat çizgisinden içe ütüleyin. Sol arka eteğe yırtmacın başından eğik dikiş çekerken alta bindirme payını araya alın.

Etek ucunda yırtmaç pervazlan rını tekrar arkaya yatırın. Baskı payını içe ütüleyin ve el dikişiyle bastırın. Yırtmaç pervazlarını tekrar içe yatırın ve baskı payına elde dikin.

Birer çıtçıt tepesini fırfır kapan ğın içe, altını robaya dikin. Etek B: A modeli gibi çalışın, kapakları birer düğme ile ereğe tutturun

Kumaş önerisi:

İnce, dökümlü kumaş. İki yüzü “güzel” kumaş. Orijinal kumaş: A: Ekose pamuklu (I), Garnitür kumaş kadife (II) B: Krep döş in (I), payetli kumaş (garnitür) (II).

Malzeme A, B:

Tela. 1 cm ende bant: 1.00 m her bedene. 3 küçük düğme. Patronu paftadan aktarın. Patronları biçki planına göre kumaşa iğneleyin. a ve b parçaları kumaşa çizin. Dikiş ve baskı payı: Dikişler, kenarlar ve baskı için 1.5 cm. a ve b parçalara pay dahil.

Biçilecek parçalar:

Bluz A Kumaş I 21 Ön parça kumaş katında 1x 22 Arka parça kumaş katında 1x 23 Omuz robası kumaş katında 2x

1x iç roba olarak 24 Volan kumaş katında 1x 25 Ön yaka açıklığı pervazı kumaş katında 1x 26 Kol 2x 27 Kol patı 4x 28 Yaka kumaş katında 1x a. Manşet 2x b. Biye/kol yırtmacı 2x Kumaş II 28 Yaka kumaş katında 1x a. Manşet 2x Bluz B Kumaş I 21 Ön parça kumaş katında 1x 22 Arka parça kumaş katında 1x 23 Omuz robası kumaş katında 2x

1x iç roba olarak 24 Volan kumaş katında 1x 25 Ön yaka açıklığı pervazı kumaş katında 1x 26 Kol 2x 27 Kol patı 4x 28 Yaka kumaş katında 1x a) Manşet 4x b) Biye/kol yırtmacı 2x Kumaş II 28 Yaka kumaş katında 1x Tela için bkz. Biçki planı.

İşlem sırası:

Bluz A, B

Ön parçadaki pensleri kapatın, n alta ütüleyin.

Ön açıklık: Ön yaka açıklığı n pervazını yüzü yüzünde ön parçaya iğneleyin. Ön parçadan başlayarak açıklık çizgilerine dikin, açıklığın ucuna iki dikiş çekin. Dikişlerin arasından kumaşı kesin. Önce bir pervaz kenarını ek dikişin üstünden açıklığın içine yatırın. Volanın dış, yuvarlak kenarına zikzak dikişle sürfile yapın. Volana ok yönünde pili katlayın, teyelleyin. Volan kenarını yıldız işaretlerinin arasından ön açıklık kenarı boyunca büzün. Payı 7 mm ende kesin. Önce bir büzgülü volan kenarını ütülenmiş pervaz kenarının üstünden yüzü yüzünde açıklık kenarına dikin. Sonra diğer kenar pervazını ek dikişin üstünden açıklığın içine ütüleyin. İkinci volan kenarını aynı şekilde öteki açıklık kenarına dikin. Üst volan kenarlarını kat çizgisine kadar ön parçanın yaka açıklığına teyelleyin. Üst volan kenarlarını

kat çizgisinden ve yüzü yüzünde arkaya katlayın, teyelleyin. Pervazı tekrar dışa katlayın ve yüzü yüzünde volanın üstünden yaka açıklığına iğneleyin, dikin. Pervazı içe döndürün, kenarı ütüleyin, pervaz uçlarını roba ek dikişlerinin payına teyelleyin. Ön açıklığı düğme ve iplik örgü ilikle kapatın.

Arka parçanın üst kenarına ok n yönünde pili katlayın ve teyelleyin. Dış robayı ön ve arka parçaların üst kenarına dikin, dikiş 2 ve 3. roba payı yaka açıklığında boşta kalacak. İç robayı yüzü yüzünde ilk dikilen robanın üstüne koyun, yaka açıklığı kenarından dikin. Yan roba kenarlarını üst üste teyelleyin.

Yan dikişleri kapatın, dikiş 4. n

Kol yırtmaçları için bkz. model n 104, sadece ön yırtmaç kenarlarında biyeyi içe katlayın, alttan teyelleyin. Kol dikişlerini çekin, dikiş 5. Telalı ve telasız birer kol patı parçasını yüzü yüzünde dar kenarlarından ve alt kenarından dikin, döndürün ve ütüleyin. Telalı dış manşetleri alt kol kenar- larına dikin, dikiş payını manşete ütüleyin. Açık kol patı kenarlarını manşetin alt kenarına teyelleyin, manşetin yan dikiş payı boşta. Telasız manşetin üst kenar payını 7 mm ende kesin ve içe ütüleyin. İç manşet parçalarını yüzü yüzünde dış manşetin yan ve alt kenarına dikerken kol patını araya alın. Dikiş payını kesin. Manşetleri döndürün, ütüleyin. İç kenarını ek dikişe dikin. Manşetin ön kenarının 1 cm içinden

118 BLAZER Beden 36, 38, 40, 42, 44 Arka boy 55 cm Kumaş önerisi:

Tok duran ceket kumaşı. Orijinal kumaş: Balıksırtı tüvit, astar.

Malzeme:

Tela. 7 düğme. Vatka. Patronu paftadan aktarın. 7 ve 8 numaralı parçalardaki pili okları ile 14 numaralı parçadaki düğme işaretleri 36 bedene ait. Öteki bedenlere okları ve işaretleri bedenle orantılı aktarın. Patronları biçki planına göre kumaşa iğneleyin.

Dikiş ve baskı payı:

Dikişler ve kenarlar için 1.5 cm, baskılar için 4 cm, pili tabanının da. Astarı 1.5 cm ende dikiş ve baskı payı ile biçin. ilik açın. Kolları takın. Baskı payını içe ütüleyin ve dikin.

Garnitür yaka A, B:

B modeli yakası için payetli kumaş dikiş bilgisine dikkat edin.

Bandı iki parçaya kesin. Birer n bant ucunu ön yaka köşesinin altından dış yakanın ön kenarına teyelleyin, bant yakada. Yaka parçalarını yüzü yüzünde üst üste koyun ve dikin, döndürün. Yakayı döndürün.

Biçilecek parçalar:

1. Orta ön parça 2x 2. Yan ön parça 2x 3. Orta arka parça 2x 4. Yan arka parça 2x 5. Ön bel patı 2x 6. Arka bel patı kumaş katında 1x 7. Ön etek 2x 8. Arka etek 2x 9. Arka pili tabanın kumaş katında 1x 10. Yaka kumaş katında 2x 11. Yaka köprüsü kumaş katında 2x 12. Ön pervaz 2x 13. Arka pervaz kumaş katında 1x 14. Üst kol 2x 15. Alt kol 2x Astar 16. Orta ön parça 2x 17. Ön bel patı 2x 18. Ön etek 2x 19. Arka parça 2x 20. Arka etek kumaş katında 1x Ve 2, 4 ve 6, 14, 15 numaralı parçalar (son parçalarda yırtmaç payı yok). Tela için bkz. biçki planı, üst ve alt yakaya tela ütüleyin. Ayrıca kol baskı paylarına ve kol yırtmaç pervazlarına tela ütüleyin. Kol oyuğu kenarları ile ön omuz kenarlarına 3 cm ende tela şerit ütüleyin.

İşlem sırası:

Orta ön parçaların alt penslen rini kapatın. Pens derinliklerini kesin ve ütüleyerek açın, sivri uca ütü bastırın.

Arka parçaların orta ve ek

dikişlerini (dikiş 2), ön parçaların ek dikişlerini (dikiş 1) çekin. Omuz (dikiş 3) ve yan dikişleri (dikiş 7) kapatın. Pervazın omuz dikişlerini çekin, payları ütüleyerek açın.

Etek parçalarının yan dikişlerini n (dikiş 10) kapatın. Ok yönünde pili katlayın ve eteğin üst kenarında teyelleyin. Arka eteklerin baskı payını içe yatırın, arka kenardan itibaren 15 cm ütüleyin. Arka kenarları orta çizgilerde içe katlayın, ütülemeyin. Pili tabanının baskısı payını içe ütüleyin. Arka etek kenarlarını ortası ortasında pili tabanının üstüne iğneleyin, pili iç dikişlerini baskı kenarına kadar çekin. Paylara birlikte sürfile yapın, baskı kenarı paylarını karşılıklı eğik kıvırın. Eteğin üst kenarında piliyi teyelleyin.

Bel patının yan dikişlerini çekin n (dikiş 8). Patı alt ön ve arka parça kenarına (dikiş 11) ve eteğin üst kenarına (dikiş 12) dikin. Dikiş payını pata ütüleyin.

Orta ön parçaları ortada üst n pens çizgileri arasından 10 cm kesin. Yaka köprüsü parçalarını yaka parçalarına dikin (dikiş 5). Payı 5 mm ende kesin ve ütüleyerek açın. Dikişlerin iki yanından ince dikiş çekin. Telasız yaka ve köprüsünü 6 numaralı dikişten itibaren orta ön parçalara dikin. Ön parça paylarını 6 numaralı dikişin yanından kesin, payı ütüleyerek açın. Sonra yakayı arka ortadan itibaren yaka açıklığına dikin, devamında ön pensleri kapatın. Dikiş payını birkaç yerden çıtlatın ve ütüleyerek açın, pens uçlarına ütü bastırın. Telalı ve köprülü yakayı yatay çizgiden itibaren pervazın yaka açıklığı kenarına dikin, bu sırada pervaz paylarını köşeye doğru eğik ve yatay çizgilerde kesin, payı ütüleyerek açın.

Yaka parçalarını yüzü yüzünde n üst üste koyun, ek dikişlerinden üst üste iğneleyin. Pervazları ön parçalara koyun, kat çizgisinden üst üste iğneleyin, bu sırada üst yaka ve rever köşelerinde pervazın bolluğunu yedirin. Dış yaka kenarlarını üst üste dikin. Alt ve ön parça kenarları ile pervaz kenarlarını dikin, alt ön parça kenarlarını pervaz iç kenarın 4 cm önünden açık bırakın. Dikiş payını kesin. Yakayı döndürün, pervazları içe çevirin. Rever kenarlarını bel bandının üstünden ön parça tarafından, yaka kenarlarını alt yaka tarafından ütüleyin. Kalan ön kenarları pervaz tarafından ütüleyin, devamında eteğin baskı payını içe ütüleyin. Baskıyı el dikişiyle yapın. Yaka ek dikiş kenarlarını üst üste iğneleyin. Arka pervazı yukarı kaldırın ve yaka ek dikiş payını dikişin yanından üst üste dikin. Pervazı tekrar alta döndürün.

2 dikişli ve yırtmaçlı kol: Ön n kol dikişlerini çekin, payı ütüleyerek açın. Üst kollarda yırtmaç pervazını ve baskı payını dışa yatırın ve köşede eğik bastırın (zarf köşesi). Eğik dikiş payını 5 mm ende kesin ve ütüleyerek açın. Alt kolda baskı payını yüzü yüzünde alta bindirme payının uzun kenarına dikin. Dikiş payını alta bindirme payından dikiş dibine kadar kesin. Baskı payını ve yırtmaç pervazlarını içe döndürün. Kenarları ütüleyin. Arka kol dikişlerini yırtmaç işaretine kadar çekin, dikiş payını ütüleyerek açın. Kolları el dikişiyle bastırın, alta bindirme payını da araya alarak düğmeleri dikin.

Kolları yedirerek atın, vatkaları n dikin.

Astar dikişi: Arka parçaları n yüzü yüzünde üst üste koyun, orta dikişi çekin ve rahatlık pilisi dikin. Payı ve piliyi bir yana ütüleyin. Eteklere pili katlayın ve teyelleyin. Astarın penslerini ve dikişlerini kapatın, astar kolları takın.

Ceketi astarlayın: Astarı yüzü n

119 A,B CEKET Beden 36, 38, 40, 42, 44 Arka boy 65 cm. Kumaş önerisi:

Tok duran ceket kumaşı. Orijinal kumaş: A: Jakar, astar. B: Yünlü, astar. Malzeme: Tela, 1 büyük dikişli çıtçıt. 4 düğme. 2 yassı iç düğme. Patronu paftadan aktarın. 33 numaralı patrondaki pili oku 36 bedende. Öteki bedenlere oku aktarın. Patronları biçki planına göre kumaşa iğneleyin. a parçasını kumaşa çizin. yüzünde pervaz iç kenarına dikin. Astarı ve kolları ceketin içine yerleştirin. Astarın baskı kenarını katlayın, ön parçalarda kat kenarını hafif ütüleyin ve açık bir yay şeklinde biraz yukarı itin, yan dikişlere kadar baskı payına iğneleyin. Pervazları ve astarı bastırın. Astarın boy fazlasını aşağı çekin, hafif ütüleyin, devamında arka astar eteğin alt kenarını ceketin alt kenarına aynı mesafeden içe ütüleyin. Payı katlayın ve dikin. Kol astarlarını baskı payına dikin, boy fazlasını aşağı çekin.

Sağ bel patına ilik açın, düğn meyi sol bel patına dikin. Dikiş ve baskı payı: Dikişler ve kenarlar için 1.5 cm, baskı için 4 cm. a parçasına pay dahil.

Biçilecek parçalar:

Kumaş A, B: 21 Ön roba 2x 22 Ön parça 2x 23 Arka roba kumaş katında 1x 24 Arka parça kumaş katında 1x 25 Kol patı 2x 26 Kol 2x 27 Ön pervaz 2x 28 Arka pervaz kumaş katında 1x 29 Birit 4x 30 Cep torbası 2x a. Cep patı 2x Astar A, B 31 Ön roba 2x 32 Ön parça 2x 33 Arka roba kumaş katında 1x Ve ayrıca patron 24, 25, 26 ve 30 (astar çizgisine kadar). Tela için bkz. biçki planı. Ayrıca cep çizgilerinin üstünden ön parçalara 6 cm ende tela şerit ütüleyin.

İşlem sırası:

Ceket A, B

Patlı cepleri ön parçalara çalın şın: Patları boydan katlayın, dar kenarlarından dikin ve döndürün, ütüleyin. Cep kesiği çizgilerinin 3.5 cm önünden pat çakışma çizgisini işaretleyin. Patları

ön parçalara iğneleyin, kat kenarı çakışma çizgisinde. Kat kenarının 3 cm yanından dikin. Pat payını öne yatırın ve iğneleyin. Bir cep torbasını patın karşısından yüzü yüzünde ön parçaya iğneleyin ve pat ek dikişin 1 cm yanından dikin. Dikişlerin arasından kumaşı kesin, cebi araya almadan. Torbaları içe çekin, patı cep girişinin üstüne ütüleyin. Astar cep torbasını içten pat ek dikişin payına dikin. Cep torbalarını üst üste koyun, kenarlarından dikerek birleştirin. Pat uçlarını el dikişiyle bastırın.

Robaların dikişlerini kapatın, n pens derinliklerini ortadan kesin ve ütüleyerek açın, sivri uçlara ütü bastırın.

Robaların omuz dikişlerini kan patın, dikiş 6. Pervazın omuz dikişlerini çekin, dikiş 8. Dikiş payını ütüleyerek açın.

Telalı ve telasız birit parçalan rını dikin, döndürün, ütüleyin. Birit uçlarındaki işaretlerden ilik açın. Düğmeleri diğer işaretlerden dikin, bu sırada sol biritin iç tarafından iç düğmeyi dikin. Açık birit uçlarını tersi yüzünde yatay çizgilerin arasından arka parçaların yan dikiş kenarlarına teyelleyin.

Üst kol kenarlarına ok yönünde n pili katlayın, teyelleyin. Kolları kol patlarına dikin, dikiş 2. Dikiş payını ütüleyerek açın. Kol dikişlerini çekin, dikiş 3. Kolların baskı payını içe ütüleyin, el dikişiyle bastırın.

Kolları takın, dikiş 4 ve 5. Paylan rın üst uçlarını kollara yatırın ve teyelleyin.

Robayı ön parçaların, kol patlan rının ve arka parçanın omuz kenarlarına dikin, dikiş 7, robadaki yatay çizgiler kol ek dikişlerinde, roba omuz dikişleri kol patı yatay çizgisinde olsun. Dikiş payını robaya ütüleyin.

Pervazı yüzü yüzünde cekete n iğneleyin. Ön kenarlara ve yaka açıklığı kenarına dikin, dikiş payını kesin. Pervazı dikiş payının üstünden yana yatırın ve paya dikin. Pervazı içe döndürün, kenarı ütüleyin. Pervazları alt ön parça kenarlarında tekrar açın. Baskı payını içe ütüleyin, el dikişiyle bastırın. Pervazları tekrar içe yatırın.

Astar dikişi: Arka astar robasın na ok yönünde pili katlayın, teyelleyin. Astar dikişlerini kumaş dikişi gibi kapatın.

Ceketi astarlayın: Astarı yüzü n yüzünde pervazın iç kenarına dikin, astarı ve kolları ceketin içine yerleştirin. Astarı baskı kenarında katlayın, hafif ütüleyin, açık bir yay şeklinde biraz yukarı itin ve baskı payına dikin, boy fazlasını aşağı ütüleyin. Kol astarlarını da aynı bastırın.

Çıtçıt tepesini sağ ön parçanın n iç tarafından pervazın üstüne dikin, alt parçasını sol ön parçaya dikin.

120 ELBİSE Beden 36, 38, 40, 42, 44 Belden itibaren etek boyu 65 cm Kumaş önerisi:

Hafif tok duran elbise kumaşı. Orijinal kumaş: Çizgili jakar tafta – enine çizgili. Malzeme: Tela. 1 gizli fermuar, 60 cm ve özel makine ayağı, grogren bant, 2.5 cm ende: 0.30 m her bedene. Patronu paftadan aktarın. Patronları biçki planına göre kumaşa iğneleyin. a ve b parçaları kumaşa çizin.

Biçilecek parçalar:

1 Ön parça kumaş katında 1x 2 Arka parça 2x 3 Ön etek kumaş katında 1x 4 Arka etek 2x 5 Ön yaka patı kumaş katında 2x 6 Arka yaka patı 4x a. Verev şerit /kol oyuğu için 2x b. Şerit fiyonk için 2x Tela için bkz. biçki planı. Dış patlara tela ütüleyin.

İşlem sırası:

Ön parça penslerini kapatın n ve yukarı ütüleyin. Arka parça penslerini kapatın ve ortaya ütüleyin.

Üst bedenin yan dikişlerini kan patın, paya sürfile yapın ve ütüleyerek açın.

Verev şeritleri boydan katlayın n ve ütüleyin. Çift kat verev şeridi kol kenarlarına dikin, kat kenarı 1 cm ende parçada kalsın. Dikiş payını kesin. Şeridi yukarı kaldırın ve ek dikişin yanından baskı payına dikin. Şeridi içe döndürün, kol oyuklarını ütüleyin. Pervaz şeridi el dikişiyle bastırın.

Etek parçalarının pililerini içn ten üst kenardan oka kadar dikin. Pilileri oka doğru ütüleyin, üst kenardan teyelleyin.

Eteklerin yan dikişlerini kapan tın. Dış patı yüzü yüzünde ön ve arka yaka açıklığı kenarına dikin, yatay çizgiler ön ve arka parçanın üst kol oyuğu kenarında buluşsun. Payı 7 mm kalacak kadar kesin, ön ve arka parçada pata ütüleyin, arada (omuz) içe ütüleyin. Arka açıklık ve pat kenarlarına gizli fermuarı dikin. Arka orta dikişi alttan fermuara kadar kapatın.

İç yaka açıklığı patını yüzü n yüzünde dış patın yaka açıklığı kenarına iğneleyin. Fermuar açıklığında pat uçlarını açıklık kenarının 5 mm önünden arkaya yatırın, üst kenara iğneleyin. Açıklık paylarını fermuar bantlarıyla birlikte dışa yatırın ve pat uçlarının üstünden açıklık kenarına iğneleyin, dikin. Açıklık paylarını içe döndürün. İç patı yukarı kaldırın ve dikişin yanından dikiş payına dikin. Patı içe döndürün, iç kenarını ek dikiş veya içe ütülenmiş omuz kenarı ile fermuar bantlarına el dikişiy-

le bastırın.

Fiyonk şeritlerini yarısından n katlayın, uzun kenarlarından dikin, döndürün ve ütüleyin. Şeritleri fiyonk yapın, bkz. çizim 22. Grogren bandı ikiye bölün,

121 RESİMLİ DİKİŞ KURSU 122 ELBİSE

ll Beden 34, 36, 38, 40, 42 Belden itibaren etek boyu 72 cm Kumaş önerisi:

Hafif tok duran elbise kumaşı, elastan katkılı kumaş ideal. Orijinal kumaş: Streç krep, çift yöne esnek. Malzeme: Tela. 1 metal fermuar, 60 cm. Astar parçası. Patronu paftadan aktarın. 1 ve 1A, 2 ve 2A ile 3 ve 3A patronları ek çizgisinden yapıştırın. 1 ve 2 numaralı patronlardaki pili okları 34 bedene ait. 36 – 42 bedene okları aktarın. Patronları biçki planına göre kumaşa iğneleyin.

Dikiş ve baskı payı:

Dikişler ve kenarlar için 1.5 cm, baskılar için 4 cm.

Biçilecek parçalar:

1 Orta ön parça kumaş katında 1x 2 Yan ön parça 2x 3 Arka parça 2x 4 Ön kol 2x 5 Arka kol 2x 6 Ön pervaz kumaş katında 1x 7 Arka pervaz 2x Tela için bkz. biçki planı. Sol arka parçanın açıklık pervazına 2 cm ende ve fermuar açıklık kenarlarına 2 cm ende tela şeridi açıklık işaretinin 2 cm altına kadar ütüleyin. fiyonkların altına koyun ve arkadan dikin. Fiyonkları arka patlara ortalarından dikin, fiyonk tarafı omuz dikişleriyle sonlansın.

Baskı payını içe ütüleyin ve el n dikişiyle bastırın.

İşlem sırası:

Ön parçanın ek dikişlerini (dikiş n 1) kapatın, paylara sürfile yapın ve ütüleyerek açın. Pili için ön parça yaka açıklığı kenarını katlayın, pili çizgileri üst üste gelsin ve dikiş pili iç katında kalsın. Piliyi yukarıdan oka kadar dikin, ok yönünde yatırın, omuz kenarına teyelleyin. Kol oyuğu kenarında pilileri oka doğru katlatın, omuz kenarına teyelleyin.

Ön ve arka parçaların penslerin ni dikin, ortaya ütüleyin.

Arka açıklık köşeleri (fermuar n köşesi): Astardan 3 x 3 cm 2 parça kesin. Parçaları açıklık işaretinde yüzü yüzünde arka kenarlara koyun, açıklık ucunda pay kenarından itibaren 2 cm kadar yatay dikin, sonra üst astar kenarına kadar dikiş çizgisi işaretinin 5 mm yanından dikin. Köşelere doğru eğik kesin. Astar parçaları içe döndürün ve ütüleyin, devamında arka açıklık kenarlarını 2 cm ende içe ütüleyin.

Arka orta dikişi döndürülmüş n yırtmaç köşesinden başlayarak alt yırtmaç işaretine kadar dikin, payı ütüleyerek açın, sol yırtmaç pervazını içe ütüleyin. Sağ yırtmaç alta bindirme payını sol arka parçaya yatırın ve kesmemek için sağ arka parça dikiş payını eğik katlayın, ütüleyin. Sağ yırtmaç alta bindirme payının dikiş payına sürfile yapın, içe ütüleyin ve dikin. Sol arka parçaya eğik dikiş çekerken alta bindirme payını araya alın.

Fermuarı açıklık kenarlarına iğn neleyin, dişleri görünürde olsun,

Kumaş önerisi:

Elastik elbise kumaşı. Sadece elastik kumaştan dikin. Orijinal kumaş: Elastik jarse. Malzeme: Tela. 1 metal fermuar, 50 cm. Astar parçası. Patronu paftadan aktarın. 21 numaralı patrondaki pili okları 44 bedene ait. 46 – 52 bedene okları aktarın. Patronları biçki planına göre kumaşa iğneleyin.

Dikiş ve baskı payı:

Dikişler ve kenarlar için 1.5 cm, baskılar için 4 cm.

Biçilecek parçalar:

21 Sağ üst ön parça 22 Ön parça 23 Ön etek fermuar yaka açıklığı çizgisinin 2 cm altından başlasın. Fermuarı dikin.

Omuz dikişlerini kapatın, pern vazın da.

Pervazı yüzü yüzünde yaka n açıklığı kenarına iğneleyin, dikin. Payı kesin, yuvarlak yerlerde çıtlatın. Pervazı yukarı kaldırın ve dikişin yanından dikiş payına dikin. Pervazı içe döndürün. Arka pervaz uçlarını fermuar bantlarına dikin. Pervaz iç kenarını dikişlere bastırın.

Yan dikişleri kapatın. n

Kol dikişlerini çekin, kolları n bastırın ve takın.

Sol yırtmaç pervazını tekrar n açın, baskı payını içe ütüleyin ve elde dikin. Yırtmaç pervazını kapatın, baskı payına dikin. 24 Sol yan etek 1x 25 Orta arka parça 2x 26 Yan arka parça 2x 27 Arka etek 2x 28 Kol 2x 29 Askı 4x 30 Ön pervaz kumaş katında 1x 31 Arka pervaz 2x

Tela için bkz. biçki planı. Ayrıca fermuar açıklığı kenarlarına 2 cm ende tela şeridi açıklık işaretinin 2 cm altına kadar ütüleyin.

İşlem sırası:

Uyarı: Esnek kumaşa elastik özel dikiş ya da dar ayarlı zikzak dikiş çekin.

Sağ üst ön parçada pilileri oka n doğru yatırın, kenara teyelleyin. Sağ üst ön parçayı ön parçaya iğneleyin (dikiş 1). Yan Dikiş kenarını ön ortaya kadar dikin, sağ üst ön parçanın yaka açıklığı pervazı boşta. Dikiş payını alta ütüleyin.

Ön parçada sol göğüs pensini n kapatın, derinliğini 1.5 cm ende kesin ve ütüleyerek açın, pens ucuna ütü bastırın.

Sol yan eteği eteğe dikin (dikiş n 3). Dikiş payını ütüleyerek açın. Eteğe içten, yan kenardan oka kadar pili katlayın ve dikin. Pilileri oka doğru ütüleyin, sol yan kenara teyelleyin. Ön eteği ön parçaya dikin (dikiş 2), dikiş payını ütüleyerek açın.

Arka parçaların ek dikişlerini n kapatın (dikiş 4) . Arka eteklerin dikişlerini kapatın, ortaya ütüleyin. Arka etekleri arka parçalara dikin (dikiş 5).

Arka yırtmaç köşelerini 122 nun maralı modeldeki açıklama gibi döndürün. Arka orta dikişi döndürdüğünüz yere kadar kapatın, payı ütüleyerek açın.

Fermuarı arka açıklık kenarların na alttan iğneleyin, dişleri görü- nürde olsun, fermuar yaka açıklığı çizgisinden başlasın. Açıklık kenarlarına fermuarı dikin.

Yan dikişleri kapatın (dikiş 6). n Kol dikişlerini çekin. (dikiş 7). Dikiş payını ütüleyerek açın. Kolları kol oyuklarına dikin (dikiş 8 ve 9). Payı 1 cm ende kesin, koltuk altına kadar ütüleyerek açın.

Telalı ve telasız birer askıyı n yüzü yüzünde üst üste koyun, uzun kenarlarından dikin, payı kesin, askıları döndürün ve ütüleyin. Arka askı uçlarını yatay çizgi ile kol ek dikişi arasından arka parçanın üst kenarına teyelleyin (dikiş 13), askılar arka parçada dursun.

Pervazların omuz dikişlerini n çekin (dikiş 12). Pervazı yüzü yüzünde elbisenin üst kenarına iğneleyin. Elbise tarafından üst fermuar uçlarından itibaren dikin, bu sırada arka askı uçlarını da araya alın. Ön ortada dikişe ara verin ve ön yaka açıklığı kenar payını tekrar yukarı kaldırın, ön kol ek dikişi ile yatay çizgi arasını ön askı uçları için açık bırakın. Dikiş payını kesin. Pervazı içe döndürün, üst kenarı ütüleyin.

Ön askı uçlarını yerlerine iğnen leyin. Elbiseyi prova yaptıktan sonra pervazı tekrar dışa yatırın ve askıları araya alarak açık dikişleri kapatın. Pervazı yukarı kaldırın ve dikişin yanından paya dikin. Pervazı içe döndürün, iç kenarını dikişlerin üstüne dikin, arka pervaz uçlarını fermuar bantlarının üstüne bastırın.

Etek ucunun ve kolların baskı n paylarını içe ütüleyin, el dikişiyle bastırın.

124 BLUZ Beden 44, 46, 48, 50, 52 Arka boy 82 cm Kumaş önerisi:

Yumuşak ve dökümlü jarse. Esnek jarseden dikin. Orijinal kumaş: Jarse. Malzeme: Çift iğne, ütülenebilir tela parçası. Patronu paftadan aktarın. Patronları biçki planına göre kumaşa iğneleyin. a parçasını kumaşa çizin.

Dikiş ve baskı payı:

Dikişler ve kenarlar için 1.5 cm, baskı için 4 cm. a parçasına pay dahil.

Biçilecek parçalar:

1 Ön roba kumaş katında 1x 2 Arka roba kumaş katında 1x 3 Ön parça kumaş katında 1x 4 Arka aprça kumaş katında 1x 5 Kol 2x 6 Kol patı 2x a. Yaka 1x Tela: Üst ön ve arka parça kenarlarına yatay çizgilerden (dikiş 5 ve 6) 3x3 cm tela parçası ütüleyin.

İşlem sırası:

Uyarı: Esnek kumaşa elastik özel dikiş ya da dar ayarlı zikzak dikiş çekin. Baskıyı çift iğne ile makine çekerek yapın.

Üst arka parça kenarına ok yön nünde pili katlayın, teyelleyin.

Robaların omuz dikişlerini çen kin, dikiş 1. Yan dikişleri kapatın, dikiş 2. Paylara birlikte sürfile yapın ve öne ütüleyin.

Alt ön roba kenarını yüzü yün zünde üst ön parça kenarına dikin, dikiş 5. Dikmeye yatay çizgilerden başlayın ve bitirin. Payı ütüleyerek açın.

Alt arka roba kenarını aynı şen kilde arka parçanın üst kenarına dikin, dikiş 6. Ütüleyin.

Kol dikişlerini kapatın, dikiş 4. n

Kol patlarını dar kenarlarınn dan dikerek birleştirin. Patları kat çizgisinden tersi tersinde katlayın ve ütüleyin. Pat kenarlarını birlikte alt kol kenarlarına dikin, pat dikişi kol dikişinde. Patlara birlikte sürfile yapın ve kola ütüleyin.

Kolları önce yatay çizgilerin n arasından 5 ve 6 numaralı dikişlerin yanından yüzü yüzünde alt

roba kenarına dikin. Sonra kalan kol dikişlerini çekin, kol dikişi yan dikişte.

Yakayı dar kenarlarından dikin n (= arka orta dikiş). Payı ütüleyerek açın. Yakayı yarısından katlayın ve ütüleyin, tersi içte. Yakayı tekrar açın. Dış yaka yarısını

125 ELBİSE Beden 44, 46, 48, 50, 52 Belden itibaren etek boyu 65 cm Kumaş önerisi:

Yumuşak dökümlü kumaş. Orijinal kumaş: Polyester krep (I), payetli kumaş (II), astar. Malzeme: Tela bant. 1 gizli fermuar, 60 cm ve özel makine ayağı. Tela parçası. Patronu paftadan aktarın. 125 numaralı modelin baskı çizgisine dikkat edin. 21 numaralı patrondaki pili oku 44 bedene ait. Öteki bedenlere oku aktarın. Patronları biçki planına göre kumaşa iğneleyin.

Dikiş ve baskı payı:

Dikişler ve kenarlar için 1.5 cm, baskı için 4 cm.

Biçilecek parçalar:

Kumaş I 21 Ön parça kumaş katında 1x 24 Arka parça 2x 27 Kol 2x 28 Kol volanı 2x Kumaş II 22 Orta ön roba kumaş katında 1x 23 Yan ön roba 2x 25 Orta arka roba 2x 26 Yan arka roba 2x Astar: Patron 22, 23, 25 ve 26. Tela bandı ön parça, arka parça ve kolların üst kenarına ütüleyin, zincir dikişi kumaşın tersinden dikiş çizgisinde olsun. hafif esneterek yaka açıklığına dikin, yaka dikişi arka ortada. İç yaka yarısını tekrar içe yatırın, payını kıvırın ve yaka ek dikişin üstüne dikin.

Baskı payını içe ütüleyin, çift n iğne ile dıştan 3.8 cm ende makine çekin.

İşlem sırası:

Ön parçanın penslerini kapan tın, yukarı ütüleyin. Piliyi ok yönünde katlayın, dikiş payına teyelleyin. Yan dikişleri çekin, dikiş 4. Dikiş payına sürfile yapın ve ütüleyerek açın.

Kol volanlarının alt kenar payın nı 5 mm enden kesin, sürfile yapın, içe ütüleyin ve 3 mm enden dikin. Volanların dar kenarlarını kapalı dikiş (Fransız dikişi ) ile kapatın:

Fransız dikişi: Kumaş katların nı tersi tersinde üst üste koyun ve 1.5 cm endeki dikiş payında 7 mm en üstünden dikin, payı ütüleyerek açın. Sonra parçaları yüzü yüzünde üst üste koyun, dikiş kat arasına gelsin. Şimdi kat kenarının 8 mm yanından dikiş çizgisi boyunca dikin, payı bir yana ütüleyin.

Kol dikişlerini çekin, dikiş 5. n

Kol volanlarını yüzü yüzünn de kol kenarlarına dikin, paya birlikte sürfile yapın ve yukarı ütüleyin. Kolları kol oyuklarına dikin, dikiş 8.

Kumaş ve astar ön ve arka ron baların önce ek dikişlerini kapatın, dikiş 1 ve 2. 103 numaralı modelde payetli kumaş dikiş bilgisini okuyun. Sonra omuz dikişlerini çekin, dikiş 3, payı ütü- leyerek açın.

Ön yaka açıklığı köşesine tela n parçası ütüleyin, dikiş payını kesin. Dış robayı elbisenin üst kenarına dikin, dikiş 9, ön ve arka ek dikişler kol takma dikişlerinde, roba omuz dikişleri kollardaki yatay çizgide. Payı 1 cm enden kesin ve robaya ütüleyin.

Gizli fermuarı arka açıklık ken narlarına dikin, yaka çizgisi işa- retinden başlasın. Arka orta dikişi tamamlayın.

Astar robayı yüzü yüzünde eln bisenin yaka kenarına iğneleyin. Fermuar açıklığında astarı açıklık kenarının 5 mm önünden arkaya yatırın, yaka kenarına iğneleyin. Elbisenin açıklık paylarını dışa yatırın, astarın üstünden yaka kenarına iğneleyin, dikin. Açıklık payını içe döndürün. Astarı yukarı kaldırın ve dikişin yanından paya dikin. Astarı içe döndürün, fermuar bantları ile roba ek dikişinin üstüne bastırın. Baskı payına sürfile yapın, el dikişiyle bastırın.

126 TUNİK Beden 44, 46, 48, 50, 52 Arka boy 80 cm Kumaş önerisi:

Yumuşak dökümlü kumaş. Orijinal kumaş: Krep döş in petrol rengi (I) ve açık mavi (II). Malzeme: Tela bant. 1 gizli fermuar, 40 cm ve özel makine ayağı. 70 adet dekoratif irili ufaklı ve farklı renklerde taş (dikişli). rondaki pili oku 44 bedene ait. Patronu paftadan aktarın. 126 Öteki bedenlere oku aktarın. numaralı modelin baskı çizgisine Patronları biçki planına göre dikkat edin. 21 numaralı patkumaşa iğneleyin.

KAT YERİ Kumaş I 140 cm enden

KUMAŞ KENARI

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.