101 BLUZ

Beden 36, 38, 40, 42, 44 Arka boy 70 cm

Burda - - Büyük Beden -

Kumaş önerisi:

Triko kumaş, polar, keçe. Orijinal kumaş: Moher örgü kumaş (I), suni süet (II), astar parçası.

Malzeme:

Tela. 8 büyük düğme. Patronu paftadan aktarın. Patronları biçki planına göre kumaşa iğneleyin. a – c parçaları kumaşa çizin. Dikiş ve baskı payı: Dikişler ve kenarlar için 1.5 cm, baskı için 4 cm. a – c parçalara pay dahil. Biçilecek parçalar: Kumaş I 1 Ön parça kumaş katından 1x 2 Arka parça kumaş katından 1x 3 Biye 2x 4 Cep torbası 2x Kumaş II a) Biye/yan kenarlar 2x b) Biye/yaka 1x c) İlmek ilik için şerit 1x Astar 4 Cep torbası astar çizgisine kadar 2x Tela için bkz. biçki planı. Ayrıca ön parçalardaki cep işaretlerine kumaşın tersinden 6 cm ende tela şerit ütüleyin. İşlem sırası:

Suni deri dikişi: İnce iğne ve iplik kullanın. Bitmiş dikişi sökmeyin, izi silinmez. Orta boy dikiş çe- kin, küçük dikiş materyali büzer. Teflon makine ayağı daha rahat kayar, ya da ince patron kağıdı üstünden dikiş çekin. Kuru bezin üstünden, buharsız ve orta ısıda ütüleyin. Önce bir parça üstünde ütü denemesi yapın.

Ön parçalara biyeli cepleri din kin: Biye ek çizgilerinin 4 cm yanından kumaşın yüzüne teyelle biye çakışma çizgisi işaretleyin. Biyeyi boydan katlayın, kumaşın yüzü dışta, ütüleyin. Çift kat biyeyi ön parçaya iğneleyin, kat kenarı çakışma çizgisinde. Biyeyi kat kenarının 4 cm yanından ek çizgisine dikin. Kumaş cep torbasını yüzü yüzünde cep torbası ek çizgisine dikin, torba yan dikişe baksın. Dikişlerin arasından kumaşı kesin, dikiş uçlarına doğru eğik keserken cep torbası ile biyeyi araya almayın. Biyeyi cep girişine yatırın ve ütüleyin. Kumaş cep torbasını içe çekin, ek dikiş payını yana ütüleyin. Kesik uçlarındaki küçük üçgenleri içe sokun, bir dikiş ucundan diğerine biye ile kumaş cep torbasının üstüne dikin. Astar torbayı biye ek dikişinin payına dikin. Önce üst ve alt cep torbası kenarlarını üst üste dikin. Sonra cep torbalarının ön orta dikişini kapatın, dikiş payını ütüleyerek açın.

Sol omuz dikişini çekin, dikiş n 1. yaka ve kol oyuklarında dikiş çizgisi işaretine kadar. Dikiş paylarına sürfile yapın ve ütüleyerek açın. Yaka açıklığında dikiş payını kesin.

Yaka biyesini yaka kenarına n yüzü yüzünde iğneleyin ve 1 cm ende dikin. Biyeyi dikiş payının üstünden yukarı kaldırın. Sağ omuz dikişini biyenin ucuna kadar kapatın, kol oyuğunda dikiş çizgisi işaretine kadar. Payları ütüleyerek açın. Biyeyi kenardan içe yatırın, iğneleyin. Dıştan ek dikişin işçinden makine çekin. İçten biyeyi dikişlin 2 mm önünden kesin. Yan kenarların dikiş payını kesin.

İlmek ilik biritini boydan katlan yın, tersi içte. Kat kenarının 1 cm yanından dikin. Kenar fazlasını kesin. Şeridi 8 parçaya kesin, ilmek gibi kıvırın, işaretlerin arasından arka parçanın yan kenarlarına teyelleyin, ilmekler arka ortaya baksın.

Yan ön ve arka parça kenarlan rına yakada anlatıldığı gibi biye (a) döndürün, baskı kenarında biye uçlarını içe katlayın.

İlmek ilikleri arka biyenin iç n tarafından yan kenara yatırın, biyenin kat kenarına dikin.

Yan ön ve arka parçaları yan n yana getirin, biyelerin kat kenarları yan yana olsun. Ön parçaya ilmek iliklerin karşısından düğmeleri dikerken alttan araya birer ufak suni deri parçası alın.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.