102 MANTO

Burda - - Büyük Beden -

Beden 36, 38, 40, 42, 44 Arka boy 115 cm Kumaş önerisi: Yünlü ya da sentetik karışımlı manto kumaşı. Orijinal kumaş: Yünlü/sentetik karışımı kumaş. Malzeme: Tela. Verev saten bant, 2 cm ende (bitmiş eni 1 cm): 6.20 m. Cep torbası için astar parçası, 30 x 45 cm. Patronu paftadan aktarın. 21 ve 21A, 22 ve 22A ile 24 ve 24A patronları ek çizgisinden yapıştırın. Patronları biçki planına göre kumaşa iğneleyin. Dikiş ve baskı payı: Dikişler ve kenarlar için 1.5 cm, arka parça ile kolların baskısı için 4 cm. Biçilecek parçalar: Kumaş 21 Ön parça 2x 22 Arka parça 2x 23 Kol 2x 24 Ön pervaz 2x 25 Arka pervaz 2x 26 Cep patı 2x 27 Cep torbası 2x 28 Kuşak 2x Astar parçası 27 Cep torbası 2x Tela için bkz. biçki planı. Ayrıca cep – kesiği çizgisine 3 cm ende tela şerit ütüleyin, arka parça ile kolların baskı payına tela ütüleyin (kumaşın tersinden).

İşlem sırası:

Arka parçaların orta dikiş payın na verev saten bant döndürün: Saten bandı boydan katlayın ve ütüleyin, bandın alt yarısı üst yarısından 2 mm enli olsun. Verev bandı dikiş payı kenarına sarın ve iğneleyin, üst taraftan

dikin. Arka orta dikişi kapatın, dikiş payını ütüleyerek açın.

Astar cep torbasını yüzü yüzünn de ön parçaların üstüne iğneleyin, düz kenarı cep – kesik çizgisinin 3 cm yanında. Ön parçanın tersinden çizginin etrafına dikiş çekin, yatay çizgilere 3 – 4 yatay dikiş çekin. Dikişlerin arasından kumaşı kesin, köşelere doğru eğik kesin. Cep torbalarını içe çekin, cep girişlerini ütüleyin. Kumaş torbaları içten astar torbaların üstüne iğneleyin. Torbaları dikerek birleştirin, yan cep girişi kenarlarında var olan astar torba dikişinin içinden de dikin. Cep patlarını kat çizgisinden yüzü yüzünde katlayın, kenarlarından dikin, uzun kenarda döndürmek için dikişi 5cm açık bırakın. Dikiş payını 5 mm ende kesin, köşeleri eğik kesin, patları döndürün ve ütüleyin. Patların yuvarlatılmış kenarına üstten 1.2 cm ende dikiş çekin, hemen 1 cm yanından yanında 3x dikiş daha çekin. Patları ön parçalara iğneleyin, yuvarlak kenarın üstünden dikiş çekerken cep torbasını araya almayın. Patların üst uçlarını el dikişiyle ön parçalara dikin. Ön cep girişi kenarlarını gizli el dikişiyle patların iç tarafına dikin

Omuz dikişlerini kapatın. Pern vazların arka orta dikişini ve omuz dikişlerini çekin, payı ütüleyerek açın, yuvarlak kenarlarda payı biraz inceltin.

Pervazın iç kenar payını kesin. n Pervazın iç kenarına ve arka parçanın baskı kenarına verev saten bant döndürün.

Pervazı yüzü yüzünde mantoya n iğneleyin, ön parçalarda baskı kenarı, ön kenarlar ve yaka açıklığı kenarı boyunca; arka parça- da yaka kenarı boyunca dikin. Dikiş payını kesin. Pervazı dikişin yanından dikiş payına dikin.

Kolları kol oyuklarına dikin n (dikiş 3), payı mantoya ütüleyin. Kol dikişlerini çekin (dikiş 4), devamında yan dikişleri kapatın, bu sırada yan ön parça kenarlarında pervazları alta yatırın. Dikiş payını ütüleyerek açın. Pervazları içe yatırın, manto kenarlarını pervaz tarafından ütüleyin, devamında arka parça baskı payını içe yatırın ve ütüleyin. Mantonun alt kenarında pervaz iç kenarlarını ve arka baskı kenarını el dikişiyle dikin, dikişe yan dikişlerin 15 cm önünden başlayın veya bitirin. Pervaz iç kenarını omuz dikişlerinin payına ve arka orta dikişle, cep torbası kenarlarına dikin.

Kolların baskı payını içe ütülen yin ve dikin.

Kemer parçalarının orta dikişin ni kapatın, dikiş payını ütüleyerek açın. Kemeri kat çizgisinden yüzü yüzünde katlayın, dikin, döndürün ve ütüleyin. Kemerin yuvarlak kenarına 1 cm ende dikiş çekin, bunun 1 cm yanından ve 1 cm arayla 5x dikiş daha çekin. Yan dikişlerin üstünden iplik örfü kemer biriti çalışın.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.