133 BEBEK BEZİ ÇANTASI

Burda - - Büyük Beden -

27 x 39 x 13 cm

Kumaş önerisi: İnce naylon ya da pamuklu kumaş. Orijinal kumaş: Naylon kumaş, astar. Malzeme: Dokuma tela. 1 metal fermuar, 55 cm. Lastik, 1 cm ende: 0.80 m. 2 metal yarım halka, 2 cm. 2 küçük gemici kancası. Yapışkanlı bant, 2 cm ende: 0.10 cm. 1 arma (dikmek için). Pamuklu kumaş parçası. Terzi sabunu. Patron: a – i parçaları kumaşa çizin. Dikiş ve baskı: Tüm parçalara 1 cm dikiş payı dahil.

Biçilecek parçalar:

Kumaş a) Ön ve arka çanta parçası 2x b) Yan çanta * 2x yan cep olarak 4x c) Ön ve arka çanta * 2x d) Üst çanta * 2x e) Çanta tabanı * 1x

f) Omuz kemeri * 1x g) Sap * 2x h) Dil 2x Astar i) İç çanta 2x Ve a, b, c, d, e Dokuma tela: * işaretli, parçaları dokuma teladan da biçin, telayı kumaş parçalarının altına teyelleyin, tek kat kumaş gibi çalışın.

İşlem sırası:

Yan ceplere (b), ön ve arka n çantalara (c) kumaşın yüzünden cetvel ve sabunla kapitone dikiş çizgilerini çizin. Karo büyüklüğü 4x4 cm.

Astarları yüzü yüzünde kapiton ne dikişli parçaların üstüne koyun. Dış parçaları birer uzun kenardan, yan parçaları birer kısa kenardan üst üste dikin = üst çanta kenarları. Astar parçaları yukarı kaldırın ve ek dikişlerin yanından dikiş payına dikin. Cırt bandı 3 parçaya kesin. 2 tanesini iç çanta için kenara koyun. 1 cırt bant parçalarını ön çantaya astarın ortasından dikin. Çanta astarını içe yatırın, kenarları ütüleyin. Astarı geri kalan çanta kenarlarına alttan teyelleyin.

Ön ve arka cepleri ön ve arka n çantalara teyelleyin, alt ve yan kenarlar üst üste.

Ön çantaya cırt bant ikilisini n dikin. Armayı üst kenarın ortasına dikin. Arka çantanın ortasına dikey işaret koyun. Arka çantaya bu işaret boyunca dikiş çekin.

Üst çanta parçalarının birer n uzun kenar payını içe döndürün. Kenarlara fermuarı iğneleyin, dişleri görünecek şekilde, dar ve 7 mm enden dikin.

Dil parçalarını (h) yüzü yüzünn de yarısından katlayın, uzun kenarlardan dikin, döndürün, ütüleyin ve kenarlara dıştan makine çekin. Dili ikiye katlayın, birer yarım halka geçirin, açık kenarlarından fermuar uçlarının üstünden iğneleyin, yarım halkalar yukarı baksın. Yan çanta parçalarını üst çanta parçasının dar kenarlarına dikerken araya dilleri alın. Dikiş payını alta ütüleyin, yan parçalara ek dikiş boyunca makine çekin. Yan cepleri yan çanta parçalarının üstüne koyun, açık kenarları üst üste teyelleyin.

Ön çantanın bir yan kenarını n yüzü yüzünde yan ve devamında üst çantanın yan kenarına koyun, dikmeye ön parçanın 1 cm yanından başlatın/bitirin. Üst çantanın üst dikiş ucunu kesin. Ön çantanın üst kenarını kesikten yan kenarın 1 cm önüne kadar üst parçanın yan kenarına dikin. Üst parça payını kesin. Ön çantayı kesikten, alt kenarın 1 cm önüne kadar üst veya yan çantaya dikin. Arka çantayı da aynı şekilde yan veya üst çantaya dikin.

Sapı boydan katlayın, yüzü n içte. Uzun kenarlarından dikin, döndürün ve ütüleyin. Uzun kenarlarına dar ve 7 mm ende dikiş çekin. Sap uçlarını içe katlayın, üst çanta dikişinin 6 cm ve yan dikişlerin 9 cm yanından çanta parçalarına kare ve içine çapraz dikişle dikin.

Çanta tabanını dikin. n

Astar dikişi: İç çantaların (i) bin rer uzun kenarını 2 cm ende içe kıvırın ve ütüleyin, 1.3 cm ende katlayın ve dikin. Lastiği ikiye bölün, tünellerden geçirin, uçlarını dik paylarına teyelleyin. İç çantaları yan ve alt kenarlardan astar çantalara (a) teyelleyin. Cırt bant parçalarını içten iç çanta parçalarının ortalarına ve karşıt parçalarını çanta parçalarına dikin. Üst çanta parçalarının paylarını birer uzun kenardan içe ütüleyin. Astarı dış çanta parçaları gibi birleştirin.

Çantayı astarlayın: astarı tersi n tersinde çantanın içine koyun, fermuar bantlarına el dikişiyle dikin. Birkaç gizli dikişle üst köşelere sabitleyin.

Omuz askısını boydan katlan yın, dikin, döndürün ve ütüleyin. Uzun kenarlara ince ve 7 mm enden dikiş çekin, uçlarına kancaları takın, dikin. Kancaları ayrı halkalardan geçirin.

Kumaş parçasından 20 x 4 cm n boyda şerit kesin, boydan katlayın, dikin, döndürün ve ütüleyin. Bandı fermuar tokasının deliğinden geçirin, düğüm atın. Uçlarına sürfile yapın.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.