126 ELBİSE

Burda - - Klasİk -

Beden 44, 46, 48, 50, 52 Belden itibaren etek boyu 60 cm

Kumaş önerisi:

Dökümlü elbise kumaşı. Orijinal kumaş: Polyester krep, elastanlı (I), kadife (II), astar. Malzeme: Tela. 10 düğme. Kadife kurdele, 2 cm ende: 1.70 m. Patronu paftadan aktarın. 126 numaralı modele ait çizgilere ve sayılara dikkat edin. 26 numaralı patrondaki ilik yerleri 44 bedene ait. Öteki bedenler için üst iliği 44 bedendeki gibi yaka kenarı açıklığına aynı mesafeden işaretleyin. Alt ilik her bedende aynı yerde. Diğer ilikleri ikisinin arasına eşit mesafeyle işaretleyin. Patronları biçki planına göre kumaşa iğneleyin. a ve b parçaları kumaşa çizin.

Dikiş ve baskı payı:

Dikişler, kenarlar ve baskı için 1.5 cm. a ve b parçalara pay dahil.

Biçilecek parçalar:

Kumaş I 21 Orta ön parça 2x 22 Yan ön parça 2x 23 Arka parça kumaş katında 1x 24 Ön etek 2x 25 Arka etek kumaş katında 1x 26 Ön pat 2x 27 Kol 2x 28 Yaka köprüsü kumaş katında 2x 29 Alt yaka kumaş katında 1x 30 Volan 2x Kumaş II 29 Üst yaka kumaş katında 1x a) Kol tasması 2x b) Yaka köprüsü 1x Astar 32 Ön astar etek 2x 33 Arka astar etek kumaş katında 1x Tela için bkz. biçki planı.

İşlem sırası:

Ön ek dikişleri çekin, dikiş 1. Paylara birlikte sürfile yapın, ortaya ütüleyin.

Volanların dış eğik kenar ve üst düz kenar payını 5 mm ende kesin, sürfile yapın ve kumaşın içine ütüleyin, 3 mm ende dikiş çekin. İç volan kenarını 1 cm ende kesin ve sürfile yapın. İç volan kenarını yüzü yüzünde orta ön parçaların ek dikişlerine dikin, ortaya döndürün, üst ve alt kenarlarda volanların dikiş payı boşta, volanları yana yatırın ve ek dikişin üstüne ütünün burnunu bastırın, volana pili katı ütülemeyin.

Omuz ve yan dikişleri kapatın, paylara birlikte sürfile yapın ve arkaya ütüleyin.

Etek dikişi: Kumaş ve astar eteklerin yan dikişlerini kapatın. Dikiş 4 ve 11. Payları arkaya ütüleyin. Dış eteğin baskı payını 5 mm ende kesin, içe ütüleyin ve dıştan makine çekin. Bel kenarına ok yönünde pili katlayın, ayrıca yıldız işaretlerinin arasında büzün. Astarın baskı payını içe ütüleyin, enden tekrar katlayın ve dikin. Kumaş ve astar etekleri tersi tersinde üst üste koyun, üst ve ön kenarları teyelleyin, yan dikişler üst üste gelsin. Astarın boyu elbiseden 1 cm kısa.

Eteği üst bedene dikin, dikiş 5, n yan dikişler üst üste olsun, payı yukarı yatırın.

Patları ön kenarlara dikin, dikiş 6. Dikiş payını pata ütüleyin, diğer uzun kenar pat payını içe ütüleyin. Alt pat uçlarını pervaz kat çizgisinden yüzü yüzünde katlayın ve dikin. Dikiş payını kesin. Patı döndürün, kenarı ütüleyin. Pat iç kenarını ek dikişine dikin.

Arka parçayı yıldızların arasınn dan büzün.

Yaka köprüsünü boydan katlan yın, kat kenarının 7 mm içinden dikin, döndürün, ütüleyin. Köprüyü bir yaka köprü parçasının üstünden arka ortaya iğneleyin, köprü uçlarını dikiş paylarına teyelleyin = dış yaka köprüsü.

Yaka ve köprüsü: Yaka parçalarını dış kenarlarından dikerek döndürün ve ütüleyin. Köprü parçalarını yüzü yüzünde üst üste koyun, araya yakayı alın, dikiş 9. Ön ve üst köprü kenarlarından dikin, dikiş payını kesin. Köprüyü döndürün. Dış köprüyü yaka açıklığına dikin, payı köprüye ütüleyin. İç köprüyü ek dikişin üstüne bastırın.

Kol dikişlerini kapatın. n

Tasmaları dar kenarlarından dikin, payı ütüleyerek açın. Kol ağızlarını tasmaların ölçüsünde büzün, tasmanın bir kenarını yüzü yüzünde kol ağzına dikin, dikiş payını tasmaya ütüleyin. Tasmayı yarısından içe katlayın,

tasma ek dikişinin sütüne elde dikin. Kolları takın.

Sağ ön pata ve sağ yaka köprüsüne ilikleri çalışın. Sol pata ve yaka n köprüsü ucuna düğmeleri dikin.

Kadife kurdelenin uçlarını bastırın, yaka köprüsünden geçirin. n

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.