114 A,B TULUM

Beden 36, 38, 40, 42, 44 Pantolon boyu 100 cm Paça bolluğu 35 cm

Burda - - Klasİk -

Kumaş önerisi:

Düz ya da esnek ince kumaş. Orijinal kumaş: A: Poplin: Bordo (I) ve mavi (II) B: Streç kumaş. Malzeme A, B: Tela. 1 metal fermuar Bd 36 – 42: 50 cm, Bd 44: 55 cm. 1.5 cm ende lastik: Bd 36: 0.65 m, Bd 38: 0.70 m, Bd 40: 0.75 m, Bd 42, 44: 0.80 m. 2 dikişli çıtçıt. A modeli için: Grogren bant, 2 cm ende: Bd 36 – 40: 1.40 m, Bd 42, 44: 1.50 m. Patronu paftadan aktarın. Patronları biçki planına göre kumaşa iğneleyin. A – c parçaları kumaşa çizin.

Dikiş ve baskı payı:

Dikişler ve kenarlar için 1.5 cm, baskılar için 2 cm. a – c parçalara pay dahil.

Biçilecek parçalar:

Tulum A Kumaş I 21 Ön parça 2x 22 Ön roba 2x 23 Arka parça kumaş katında 1x 24 Arka roba kumaş katında 1x 25 Ön kol 2x 26 Arka kol 2x 28 Cep kumaş katında 2x 29 Cep kapağı 4x 30 Ön pervaz 2x 31 Arka pervaz kumaş katında1x 32 Ön pantolon 2x 33 Cep torbası 2x 34 Kalça robası cep torbası ile 2x 35 Arka pantolon 2x a) Pervaz/tünel 1x b) Kemer köprüsü 1x c) Kuşak 2x Kumaş II 27 Kol patı 2x Tulum B 21 Ön parça 2x 22 Ön roba 2x 23 Arka parça kumaş katında 1x 24 Arka roba kumaş katında 1x 25 Ön kol 2x 26 Arka kol 2x 27 Kol patı 2x 28 Cep kumaş katında 2x 29 Cep kapağı 4x 30 Ön pervaz 2x 31 Arka pervaz kumaş katında1x 32 Ön pantolon 2x 33 Cep torbası 2x 34 Kalça robası cep torbası ile 2x 35 Arka pantolon 2x a) Pervaz/tünel 1x b) Kemer köprüsü 1x c) Kuşak 2x Tela için bkz. gri parçalar. İşlem sırası: Teyel ve dikiş sırasında kumaş katlarının ön yüzleri üst üste olacak. Dikişin başını ve sonunu makinede ileri geri yaparak sağlamlaştırın. Dikiş paylarına overlok ya da zikzak dikişle sürfile yapın.

Tulum A, B

Kolları robalara dikin Ön robaları yüzü yüzünde ön kollara iğneleyin (dikiş 1) ve dikin (1). Dikiş paylarına birlikte sürfile yapın ve robalara ütüleyin. Arka robayı aynı şekilde arka kollara dikin (dikiş 2).

Kol patları: Patı yüzü yüzünde kollu arka robaya iğneleyin (dikiş 3), dikin. Patı aynı şekilde kollu ön robaya dikin (dikiş 4) (2). Paylara birlikte sürfile yapın ve pata ütüleyin. A modelinde grogren bandı dıştan patın ortasına iğneleyin, kenarlarından dikin.

Kol dikişleri: Kolları boydan katlayın, yüzü içte. Kenarları iğneleyin (dikiş 6) ve dikin (3). Paylara sürfile yapın, ütüleyerek açın.

Ceplerin orta çizgisini (kumaş katı) teyelle kumaşın yüzüne aktarın. Cepleri ortadan katlayın, tersi içte, pili için dikiş çiz-

gisi işaretlerini üst üste iğneleyin ve dikin (4). Dikiş ortaya gelecek şekilde piliyi ütüleyin (4a). Ceplerin kenarlarına sürfile yapın. Üst kenar payını içe ütüleyin ve dikin. Yan ve alt kenar paylarını içe teyelleyin, ütüleyin. Cepleri ön parçalara teyelleyin ve dikin (5).

Kapaklar: Telalı kapakları, telan sız kapakların üstüne koyun. Kenarları çizimde görüldüğü gibi dikin. Payları kesin, köşeleri eğik kesin (6). Kapakları döndürün. Kenarları teyelleyin, ütüleyin ve incecik dikiş çekin. Kapakları alt yüzü ön parça kumaşının ön yüzüne gelecek şekilde ön parçalara koyun ve yatay çizgilerin arasından üst kenara teyelleyin (7).

Arka parça, pili: Arka parçada piliyi dıştan ok yönünde katlayın, üst kenara teyelleyin (8).

Yan dikişler: Ön parçaları yüzü n yüzünde arka parçanın üstüne koyun, yan dikiş kenarlarını iğneleyin (dikiş 5) ve dikin. Paylara sürfile yapın ve ütüleyerek açın.

Roba dikişi: Arka robayı yüzü yüzünde ve ortası ortasında arka parçanın üstüne iğneleyin, kol takma dikişi yatay çizginin üstünde. Dikin. Dikiş uçlarını makinede ileri geri yaparak sağlamlaştırın (9). Ön robaları ön parçalara dikerken kapakları araya alın. Kolların dikiş payını dikiş çizgisi ucuna kadar kesin (ok).

Kolları takın: Kolları kesik işaretlerinin arasından yüzü yüzünde kol oyuklarına iğneleyin. Kol ve yan dikişler üst üste gelsin. Kol ve ön parçadaki yatay çizgi 7 üst üste gelsin. Kolları kol tarafından dikin (10). Dikiş uçlarını sağlamlaştırın. Robalardaki payları yukarı ütüleyin, kol ek dikiş paylarını ütülemeyin.

Arka pantolon/pensler Arka pantolondaki pensleri dikin, iplik uçlarını düğümleyin. Pensleri arka ortaya ütüleyin.

Ön pantolon/pensler Piliyi dıştan ok yönünde katlayın, pantolonun üst kenarına teyelleyin (11).

Kalça robası cepleri Cep torbasını ön pantolonun üstüne koyun, cep girişi kenarlarını üst üste iğneleyin (dikiş 8) ve dikin. Payları kesin (12). Cep torbasını içe kıvırın ve teyelleyin. Kenarı ütüleyin ve incecik dikin. Ön pantolonu kalça robasına iğneleyin, cep girişi ÇAKIŞMA ÇİZGİSİ işaretinde olsun, cep torbası ile kalça robası kumaş katlarının ön yüzleri üst üste gelsin (13). Cep torbasını kalça robasına te- yellerken ön pantolonu araya almayın. Dikin. Paylara birlikte sürfile yapın. Kalça robası parçasının yan, üst ve ön kenarlarını ön pantolona teyelleyin (14).

Yan dikişler / bacak arası n dikişleri: Ön pantolonları yüzü yüzünde arka pantolonların üstüne koyun, yan ve bacak arası kenarlarını (dikiş 9 ve 10) iğneleyin ve dikin. Paylara birlikte sürfile yapın ve ütüleyerek açın (15).

ÖNERİ İnce pat ve benzeri parçalar tela ile güçlendirilecekse, biçkiden önce telayı yeterince büyük bir kumaş parçasına ütüleyin, patları sonra tam ölçüsünde biçin.

Orta dikiş: Bir pantolon paçasını döndürün. Bacakları iç içe sokun. Orta dikişi iğneleyin, iç bacak dikişleri üst üste gelsin. Arka orta dikişi ve devamında ön orta dikişi açıklık işaretine kadar dikin (ok). Dikiş uçlarını sağlamlaştırın (16). Paylara, açıklık kenar paylarına da sürfile yapın. Arkada yukarıdan bacak arasına kadar ütüleyerek açın.

Pervaz/tünel: Tünel pervazının n bir uzun kenarına sürfile yapın. Pervaz şeridini yüzü tersinde pantolonun üst kenarına teyelleyin, sürfilesiz kenar payın üstünde. Uçlarını ön ortanın 4.5 cm yanından katlayın (17).

Üst bedeni dikin Üst bedeni yüzü yüzünde ve ortası ortasında pantolona iğneleyin, yan dikişler üst üste gelsin, pervazı araya alın. Üst bedeni dikin (18).

Bel/lastik tüneli: Payı ve pervan zı yukarı ütüleyin ve yatay çizgi işaretine kadar dikin (19). Lastiği bel ölçüsünde tünele geçirin. Uçlarından dikin (20).

Ön kenar/yaka açıklığı/pervaz Ön pervazları yüzü yüzünde arka pervazın üstüne koyun, omuz dikişlerini kapatın (21). Payları ütüleyerek açın. İç pervaz kenarına sürfile yapın. Ön kenar payını, tulumun da, içe ütüleyin. Pervazı yüzü yüzünde yaka açıklığına iğneleyin. Omuz kenarları üst üste. Pervazı dikin. Dikiş uçlarını sağlamlaştırın. Dikiş paylarını kesin, yuvarlak yerlerde çıtlatın (22). Pervazı yaka açıklığına koyun ve ek dikişin yanından payın üstüne dikin (23). Pervazı içe döndürün. Kenarı ütüleyin.

Ön orta/fermuar Gerekiyorsa fermuarı kısaltın. Fermuarı açıklık kenarlarının altına iğneleyin, dişler görünmesin. Pervazı aynı şekilde içten iğneleyin ve teyelleyin. Fermuarı dikerken pervazı da araya alın. Makinede fermuar ayağını kullanın (24). Pervaz kenarını açıklık işaretinin altından el dikişiyle yan yana dikerek birleştirin. Dış pervaz kenarlarını dikişlerin payına dikin.

Paça ve kol baskıları Baskı paylarını içe ütüleyin, incecik dikin (25).

Kemer köprüsü Köprü şeridinin uzun kenarlarını şeridin ortasına kadar katlayın ve ütüleyin. Şeridi ortasından ütüleyin, tersi içte. Kenarı dikin. Kat kenarına incecik dikiş çekin (26). Şeridi iki parçaya kesin, uçlarına sürfile yapın. Köprüleri yukarıya bakacak şekilde cep girişlerinin dibinden tünel dikiş çizgisinin üstüne dikin. Köprüleri alta yatırın ve ön pantolon parçalarına dikin, bitmiş köprü uzunluğu 6 cm (26a).

Kuşak parçalarını birbirine ekn leyin, payları ütüleyerek açın. Şeridi boydan katlayın, kat kenarının 5 cm yanından dikin, devamında dar uçları dikerek kapatın. Uzun kenarındaki dikiş açıklığından döndürün (27). Ütüleyin ve kenarlarına dikiş çekerken, dikiş açıklığını da kapatın.

Çıtçıt tepelerini içten kapaklara, alt parçalarını cebe dikin.

Biçki planları Biçkiyi çift kattan yapın, kumaşın yüzü içte.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.