103 CEKET

Beden 36, 38, 40, 42, 44 Arka boy 53 cm

Burda - - Büyük Beden -

ek kenarını açık bırakın. Dikiş payını kesin. Kapakları döndürün ve ütüleyin. Cep kesiği çizgisinin 1.5 cm üstünden ve altından kumaşın ön yüzünde biye çakışma çizgisi işaretleyin (teyel ya da sabunla). Biyeyi enden ikiye katlayın ve ütüleyin, yüzü dışta. Biyeyi iğnelediğinizde kat kenarı çakışma çizgisine gelsin, açık kenarları kesik çizgisinde yan yana gelsin. Cep uçlarını biyeye aktarın. Biye kat kenarının iki yanından 7 mm mesafeden dikiş çekin. Ön ve yan parçaları dikişlerin arasından dikiş uçlarının 7 mm önüne kadar kesin, dikiş uçlarını eğik kesin, keserken biyeyi araya almayın. Biyeyi cep girişinin içine ütüleyin. Kesik uçlarındaki küçük üçgenleri içe katlayın ve dikişin bir ucundan diğerine yatay şekilde biyenin üstüne dikin, alta ütüleyin. Kapak ek kenarlarını üst biyenin altına sokun, içten dikiş payına iğneleyin. Kumaş cep torbasını üst biye dikişine dikerken kapağı araya alın. Cep torbalarını aynı boyda kesin ve üst üste dikin.

Arka orta dikişi çekin. Yan parn çaları arka parçalara (dikiş 3) dikin, payı ütüleyerek açın. Robaları ön ve arka parçalara (dikiş 1 ve 2) dikin, payı robaya ütüleyin.

Yekpare biçilen ön parça pervazlarını kat çizgisinden dışa katlayın, arka pervaza dikin (dikiş 5). Pervazı yüzü yüzünde yaka açıklığına dikin, payı kesin. Pervazı yukarı kaldırın ve dikişin yanından paya dikin. Pervazı içe döndürün. Ön kenarları ve yaka açıklığı kenarını ütüleyin.

Etek ucunda pervazları açın, baskı payını içe ütüleyin, sonra tekrar açın.

Kol dikişlerini kapatın. Kol uçlarını bastırın (el dikişi). Kolları takın.

Boncuklu banttan 2x 16 cm parça kesin, ön parçalara iğneleyin, bandın üst kenarı üst biye ek dikişinde, alt kenarı kapakta. Bantları el dikişiyle dikin. Kalan bandı 2 parçaya kesin, kol uçlarına dikin.

Astar: Arka astar parçaları yüzü n yüzünde üst üste koyun, arka orta dikişi çekin, rahatlık pilisini katlayın. Pili derinliğini bir yana ütüleyin. Astarın pens ve dikişlerini kapatın. Astar kolları takın.

Mantoyu astarlayın: Astarı ve kolları yüzü yüzünde iç içe sokun, astarı pervaz iç kenarına dikin. Baskı payını katlayın, hafif ütüleyin. Açık bir yay şeklinde yukarı itin, baskı payına iğneleyin. Pervazın alt kenarını ve astarı baskı payına dikin. Astarın boy fazlasını alta çekin, hafif ütüleyin. Astar kol ağızlarını kolların baskı payına dikin.

Sağ ön parçaya iliği yatay çalışın, sol ön parçaya düğmeyi dikin. Çıtçıt tepelerini astarla kaplayın, sağ ön parça pervazına dikin. Alt çıtçıtları sol ön parçaya dikin.

Kumaş önerisi:

İnce ve tok duran ceket kumaşı. Orijinal kumaş: Tüvit, astar. Malzeme: Tela. 5 büyük dikişli çıtçıt. Grogren bant, 2.5 cm ende: 0.55 m her beden için. Pilili gorgren bant, 2.5 cm ende: Bd 36, 38: 1.15 m, Bd 40, 42: 1.20 m, Bd 44: 1.25 m. Patronu paftadan aktarın. 103 numaralı modele ait çizgilere ve sayılara dikkat edin. 21 numaralı patrondaki çıtçıt işaretleri 36 bedene ait. 38 – 44 bedende ilik işaretlerini yaka açıklığına göre yukarı kaydırın, alt çıtçıt işareti her bedende aynı yerde. Diğerlerini eşit arayla gösterin. Patronları biçki planına göre kumaşa iğneleyin. a ve b parçaları kumaşa çizin.

Dikiş ve baskı payı:

Dikişler ve kenarlar için 1.5 cm, baskılar için 4 cm. a ve b parçalara pay dahil. Astarı 1.5 cm ende dikiş ve baskı payı ile biçin.

Biçilecek parçalar:

Kumaş: 21 Ön parça 22 Omuz robası 23 Arka parça 24 Yan parça 25 Üst kol 26 Alt kol 27 Arka pervaz kumaş katında 28 Kapak a) Biye şeridi b) Cep torbası Astar: 29 Ön parça 2x 30 Arka parça 2x Ayrıca patron 24, 25, 26 ve parça b. Tela için bkz. biçki planı. Ön parça pervazları ile etek ucu ve kol baskı paylarına tela ütüleyin, kol oyuğu kenarlarına 3 cm ende tela şerit ütüleyin.

İşlem sırası:

Arka kol dikişlerini (dikiş 6) kan patın, payları ütüleyerek açın.

Grogren bantlar: Düz grogren bandı pervaz-kat çizgisinin yanından sol ön parçaya teyelleyin. Pilili grogren bandı aynı şekilde sağ ön parçaya ve baskı

kenarının üstünden alt kol kenarlarına teyelleyin, bant uçlarını içe kıvırın.

Ceketi 102 numaralı model gibi n dikin, boncuklu bant yok. Asta- rı diktikten sonra grogren bant kenarlarını makine çekerek dikin, teyeli sökün. İlik ve düğme yerine üst işarete de çıtçıt dikin.

2x

Göğüs penslerini kapatın, aşağı ütüleyin. Arka parçaya oka doğru pili katlayın, üst kenardan teyelleyin. Roba için bkz. model 104. Yan dikişleri kapatın (dikiş 7). Paylara birlikte sürfile yapın ve arkaya ütüleyin. Baskı payına sürfile yapın, içe ütüleyin ve 1 cm ende dikin.

Patları ön kenarlara dikin (dikiş 2). Payı kesin ve pata ütüleyin. Diğer uzun kenar payını pata ütüleyin. Patları kat çizgisinden yüzü yüzünde katlayın, alt uçlarından dikin ve döndürün. İç kenarını ek dikişin üstüne dikin.

Fırfırlı dik yaka için ve kol yırtmaçları için bkz. model 104.

Manşetler için bkz. model 104. n

Omuz başlarını yıldız işaretlerinin arasından büzün, kolları takın.

Sağ ön pata dikey ilik, sağ yaka n ucuna yatay 1 ilik çalışın, ön manşet uçlarına birer ilik açın.

İstiyorsanız 2 cm ende grogren n bandı fiyonk bağlayıp, yakaya takabilirsiniz.

Malzeme:

Tela. 1 gizli fermuar, 22 cm ve özel makine ayağı. 2 düğme. Patronu paftadan aktarın. Patronları biçki planına göre kumaşa iğneleyin. a parçasını kumaşa çizin.

Dikiş ve baskı payı:

Dikişler ve kenarlar için 1.5 cm, baskı payı için 4 cm. a parçasına pay dahil.

Biçilecek parçalar:

Pantolon A, B 21 Ön pantolon 22 Cep torbası 23 Kalça robası 24 Arka pantolon 25 Ön bel bandı kumaş katında 26 Ön kemer 27 Arka bel bandı kumaş katında a) İlmek ilik için birit Tela için bkz. biçki planı. 2x 2x 2x 2x

2x 2x

2x 1x

İşlem sırası: Pantolon A, B

Arka pensleri dikin, ortaya ütüleyin. Ön pantolonlara ok yönünde pili katlayın ve teyelleyin.

Kalça robası cepleri: Cep torbasını yüzü yüzünde ön pantolondaki cep girişi kenarlarına dikin (dikiş 1). Torbaları yukarı kaldırın ve dikişin yanından dikiş payına dikin. Torbaları içe döndürün. Cep girişlerini çakışma çizgisine göre yan kalça robalarına iğneleyin. İçten cep torbalarını dikerek birleştirin. Cep torbalarını ve kalça robası kenarlarını ön pantolonlara alttan teyelleyin.

Sağ yan dikişi ve bacak arası dikişini çekin (dikiş 2 ve 3). Dikiş payını ütüleyerek açın.

Paçaları iç içe sokun, ön ve arka orta dikişi bir kerede çekin. Dikiş payını bacak arasına kadar ütüleyerek açın, bacak arasında dik bırakın.

İlmek ilik şeridini (a) boydan ikiye katlayın, kat kenarının 5 mm yanından dikin, payı kesin, ütüleyin. Parçayı ikiye kesin.

Bir kemer parçasına önden dar n kenarlarına kemer kenarının 1 cm altından ve üstünden birer ilmek ilik teyelleyin, ilmek ilik uçları kemer dikiş payı ile örtüşecek. Kemer parçalarını yüzü yüzünde üst üste koyun, uzun kenarlarından ve ön dar kenardan dikerken ilmek ilikleri araya alın. Dikiş payını 7 mm ende kesin, kemeri döndürün ve ütüleyin, ilmek ilikler boşta kalacak. Yan kemer kenarlarını üst üste teyelleyin. Kemeri tersi yüzünde bir ön bel bandı parçasının üstüne koyun, sağ yan dikiş kenarı boyunca bel bandı parçasına teyelleyin. Bel bandı dikiş payı üstte ve altta boşta = dış ön bel bandı süs kemerle birlikte.

İç ve dış bel bantlarının sağ yan n dikişini (dikiş 4) kapatın (iç bel bandı ile karşılıklı aynı). Dikiş payını ütüleyerek açın.

Dış bel bandını pantolonun üst kenarına dikin (dikiş 5), yan

1x 2x 1x n

n n

1x 2x 2x 2x 2x n

n

Kumaş önerisi:

Bluz kumaşı. Orijinal kumaş: Desenli saten.

Malzeme:

Tela. Boncuklu bant 0.70 m. Lastik iplik. 2 küçük düğme. Patronu paftadan aktarın. 114 numaralı modele ait baskı çizgisine dikkat edin. Patronları biçki planına göre kumaşa iğneleyin. a – c parçaları kumaşa çizin.

Dikiş ve baskı payı:

Dikişler ve kenarlar için 1.5 cm, baskı için 4 cm. a – c parçalara pay dahil. n

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.