133 KÖPEK MANTOSU

Beden S, M, L Sırt uzunluğu S: 28 cm, M: 43 cm, L: 59 cm

Burda - - Büyük Beden -

Pervazın baskı payını içe ütüleyin. Pervazı yüzü yüzünde ön parça kenarlarına ve yaka açıklığı kenarına dikin, dikerken yaka köprüsü araya alın. Dikiş payını kesin. Pervazı içe döndürün, kenarları ütüleyin. Ön kenarlara ve devamında yaka açıklığı ve köprü ek kenarına, olabildiğince robanın altına kadar 5 mm ende dikiş çekin (ön robaları yukarı kaldırarak).

Omuz apoletlerini yüzü yüzünn de üst üste dikin, bir dar kenarını açık bırakın, diğer kenarı sivri kesin, dikin. Dikiş paylarını 7 mm ende kalacak kadar kesin, apoletleri döndürün, ütüleyin, omuz dikişlerinin ortalarından teyelleyin, açık dar kenarları omuz dikişi payında. Apoletleri sivri uçlarından birer küçük düğme ile omuz dikişine dikin.

Kol biriti parçalarını yüzü yüzünde üst üste dikin, bir dar kenarı açık bırakın, diğer dar ucu sivriltin, dikin, dikiş payını 7 mm ende bırakın, döndürün ve ütüleyin. Biritleri açık uçları yatay çizgilerin arasına gelecek şekilde üst kollara teyelleyin. Kol dikişlerini çekin (dikiş 8 ve 9). Kolların baskı payını içe ütüleyin ve el dikişiyle bastırın. Biritleri birer küçük düğme ile sivri ucundan kollara dikin.

Kolları takın (dikiş 10). n

Vatkaları dikin. n

Astar: Arka orta dikişi yırtmaca n kadar kapatın. Omuz dikişlerini çekin (dikiş 11). Ön ve arka ek dikişleri kapatın (dikiş 6 ve 7). Pili tabanını yırtmaç pervazlarına dikin. Kol dikişlerini kapatın (dikiş 8 ve 9). Kolları takın. Baskı paylarını içe ütüleyin, makine çekin, astar trençkottan 2 cm kısa.

Mantoyu astarlayın. Astarı yüzü yüzünde pervaz iç kenarına dikin (dikiş 12). Astarı ve kolları tersi tersinde mantonun içine yerleştirin. Kol astarlarını baskı payına dikin, boy fazlasını alta çekin.

Ön roba köşelerine birer çapraz ilik açın. Arka robanın ortasına, sivri ucundan bir dikey ilik açın. Robaları küçük düğmelerle ön ve arka parçalara tutturun. Sağ ön parça kenarına 4 yatay ilik açın, üst ilik sol ön parçada olacak sadece (iç düğme için). Büyük düğmeleri iki ön parçaya, iç düğmeyi sağ pervaza içten dikin.

Arka ortadan elinizi kumaşla, astarın arasına sokun, kumaş ve astar paylarını pilinin üstünden birkaç dikişle üst üste tutturun.

Kuşağı boydan katlayın, dikin, döndürün ve ütüleyin. Kenarlarına 5 mm içten dikiş çekin. Bir ucunu 5 cm kadar tokanın ortasına sarın, arkadan dikin.

Yan parçalara örgü iplikten yapacağınız kemer köprülerini dikin.

Kumaş önerisi:

Yünlü, pamuklu, kapitone astar. Orijinal kumaş: Pamuklu kumaş, kapitone astar. Malzeme: Verev bant, 2 cm ende (bitmiş eni 1 cm), Beden S: 2.40 m, Beden M: 3.10 m, Beden L: 4.00 m. Cırt bant, 2 cm ende: 0.25 m. 3 dikişsiz çıtçıt. Patronu paftadan aktarın. Patronları biçki planına göre kumaşa iğneleyin. a ve b parçaları kumaşa çizin.

Dikiş ve baskı payı:

Dikişler ve kenarlar için 1.5 cm. a ve b parçalara pay dahil.

Biçilecek parçalar:

Kumaş: 21 Ön parça 22 Yaka kumaş katında a) Karın biriti b) Köprü Astar: 21 Ön parça 22 Yaka kumaş katında a) Karın biriti

İşlem sırası:

Kumaş ve astarın penslerini kan patın, arkaya ütüleyin. Kumaş ve astar mantonun arka orta dikişini çekin, payı ütüleyerek açın.

Kumaş ve astar yakaların dar kenar ve uzun dış kenar dikiş paylarını kesin, kumaş ve astarı tersi tersinde üst üste koyun, kenarları teyelleyin. Verev bandı ön ve üst kenarlara koyun, köşelerde katlayın ve dikin.

Yakayı ters, yüzünde yaka açıklığına teyelleyin, (dikiş 1). Ön kenarlar ön ortada yan yana gelecek.

Mantoyu astarlayın: Astarı yüzü yüzünde mantoya iğneleyin, ön ve yaka açıklığından teyelleyin, dikin, bu sırada yakayı araya alın. Payı kesin. Astarı içe döndürün. Kenarları ütüleyin. Açık kenarları dikiş çizgisinin yanından üst üste teyelleyin. Dikiş payını kesin ve kenara yakada anlatıldığı gibi verev bant döndürün, uçlarını içe katlayın. Köprüyü (b) boydan katlayın, uzun kenarlarından dikin, döndürün ve ütüleyin. Köprüyü yatay çizgiden itibaren manto ucunun altından iğneleyin ve biye dikiş çizgisinden dikin.

Kumaş ve astar karın biriti parn çalarını tersi tersinde üst üste teyelleyin, çevresine yakada anlatıldığı gibi verev bant döndürün. Uçlarına dört cırt bant parçası dikin. Bandın karşı parçalarını içten mantoya dikin.

11x7 cm Uyarı: Bu papyon hem büyüklere, hem küçüklere olur. Değişik kumaş kombinasyonlarıyla da dikilebilir. Bu model tek renk kumaştan dikilmiş, ölçüsü ona göre verilmiştir.

Kumaş önerisi:

Tok duran kumaş. Orijinal kumaş: Kareli kumaş, kot kumaşı 2 cm cırt bant. a-c parçaları kumaşa çizin.

Malzeme: Biçki: Dikiş ve baskı payı:

A–c parçalara pay (1.5 cm) dahil.

Biçilecek parçalar:

a) Papyon b) Papyon düğümü c) Papyon bandı

İşlem sırası:

n

Yaka: Arka pervazı yüzü yüzünde üst yakanın yaka açıklığı kenarına iğneleyin ve köşelerin arasından dikin. Dikiş uçlarını sağlamlaştırın. Dikiş paylarını kesin. Üst yakayı köşelerde dikişin dibine kadar kesin (ok) (8). Pervaz ve üst yaka omuz kenarlarını üst üste dikin, payları ütüleyerek açın (9). Alt yakayı yüzü yüzünde ve ortası ortasında arka yaka açıklığına iğneleyin, köşeler omuz dikişlerinde buluşacak. Alt yakayı köşelerin arasından dikin. Dikiş payını kesin, alt yakada köşelerde dikiş çizgisi ucuna kadar kesin (ok) (10). Payı ütüleyerek açın. Üst yakayı yüzü yüzünde alt yakanın üstüne iğneleyin, bu sırada üst yakanın boy fazlasını dıştan itin. Yaka parçalarını çizimdeki gibi üst üste dikin.(11). Dikiş payını kesin, yuvarlak yerlerde çıtlatın. Yakayı döndürün, kenarları teyelleyin, ütüleyin. Açık yaka kenarlarını omuz dikişinden itibaren üst üste iğneleyin ve çakışma çizgisine kadar iç pervaz kenarına teyelleyin. Kenarları üst üste dikin (12). Omuz ve yaka erk dikişlerini üst üste iğneleyin. Omuz ve devamında yaka ek dikişlerini dikiş oluğundan dikin, dikiş iç pervaz kenarının 2 cm önünde bitecek (ok). Dikiş uçlarını sağlamlaştırın (13).

Yan ve alt kol dikişleri: Ön parçaları arka parçanın üstüne koyun, kolları boydan kat- layın, yüzü içte. Yan ve alt kol dikişlerini iğneleyin, dikin, kol takma dikişlerinin uçları üst üste gelsin. Dikiş payını ütüleyerek açın. lasız kapağın üstüne koyun. Kenarları çizimdeki gibi iğneleyin ve dikin. Payları kesin, yuvarlak yerlerde çıtlatın (16). Kapakları döndürün. Kenarları ütüleyin. Açık kenarların dikiş payını 7 mm kalacak kadar kesin ve birlikte sürfile yapın. İLİKLERİ x işaretinden itibaren yukarıya doğru çalışın, ilik boyu düğme boyuna göre olacak. Kapakları üstü alta bakacak şekilde ceplerin 1.5 cm üstünden ön parçalara dikin. Dikiş uçlarını sağlamlaştırın (17). Kapakları aşağı ütüleyin. Ek kenarına üstten 7 mm ende dikiş çekin.

Baskı: Baskı payını içe ütüleyin, el dikişiyle dikin (18).

Biritli kol kapağı: Kol patlarını katlayın, yüzü içte, dar kenarlarından dikerek birleştirin (19). Dikiş payını ütüleyerek açın. Patları yüzü yüzünde alt kol kenarlarına iğneleyin (dikiş 9), dikiş alt kol dikişine gelsin. Patları

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.