Yeni bir başlangıç sunan demiryolu

Mozambik’in el değmemiş kömür rezervleri, dünyanın en büyükleri arasında sayılır. Ancak bu ülke yıllarca süren iç savaş yüzünden bir hayli yıprandı ve halen hammaddelerin yeryüzüne çıkarılabilmesi için gerekli ekonomik ve güvenilir bir altyapıdan yoksun.

Capital (Turkey) - Gelecek Trendler - - EKONOMIK ALTYAPıLAR -

mens’in başkanı Rui Marques, “Mozambik’te kömür endüstrisi ekonomik kalkınmanın kritik motorlarından biridir” diyor. Büyük ölçüde bu hammadde sayesinde bu Güneydoğu Afrika ülkesinin ekonomisinde bir patlama yaşanıyor. Buradaki gayri safi yurtiçi hasıla, 2013 yılında yüzde 7 oranında arttı ve hem 2014 hem de 2015 yılları için yüzde 8,5’lik büyüme öngörülüyor.

Siemens, 2006 yılından bu yana mevcut altyapıların genişletilmesi işinde aktif olarak yer alıyor. Aldığı en son proje ise Nacala’dan Moatize’ye giden demiryolunun sinyalizasyon ve kontrol sistemlerini kurmak. 912 kilometrelik uzunluğuyla bu proje Doğu Afrika’nın kargo trafiğine adanmış en uzun de- miryolu olma unvanına sahip. Bu hat Mozambik’te başlıyor ve Mozambik’te bitiyor. Ancak bu iki uç arasında Malawi’ye giden 200 kilometreden uzun bir demiryolu şebekesi var. 2015 yılından itibaren bu hattın Moatize’deki maden ocaklarındaki kömürü, Nacala’daki nakliye merkezine taşıması planlanıyor. Siemens burada kömür nakliyatının maksimum verimlilik ve güvenlikle organize edilebilmesini sağlayacak çeşitli kontrol ve sinyalizasyon sistemlerini planlayıp kuruyor. Bu sistemin merkezinde ise Siemens’in trafik izleme ve trafik kontrolü için geliştirdiği Pozitif Tren Kontrol (PTC) sistemi yatıyor. Guzman, “PTC çok verimli bir sinyalizasyon çözümü” diyor. Burada her bir trende Naca- la’daki kontrol merkezine mikrodalga bir radyo ağı ile güvenli bir şekilde bağlı bir konsol olacak. Tek tek trenler, yolculuk verileri ve hattaki konumlarıyla ilgili bütün veriler, bu kontrol merkezinde gerçek zamanlı olarak toplanacak ve onlardan hattaki tüm bölümlerin profillerinin sürekli güncellenmesinde yararlanılacak. Guzman, “Bu kontrol merkezi aslında bütün bu demiryolu hattının beyni olacak” diyor.

Tren işletmenlerine bir ekran paneli aracılığıyla bilgiler verilecek ve demiryolu hattının bir profili ile kavşaklar ve rampalarla ilgili genel bir bilgi sunulacak. Animasyonlu bir grafik ile trenin gerçek konumunun görüntüsü, anlık olarak sunulacak ve bu sayede iş-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.