Uçan kalfa

Capital (Turkey) - Gelecek Trendler - - DIJITAL DÖNÜŞÜM - Nils Ehrenberg

O, Avrupa’daki en büyük ve en inovasyoncu kentsel gelişim

projelerinden biri. Aspern Viyana Kentsel Göl Kenarı projesi, Avusturya’nın başkentinin kuzeydoğu banliyölerinde 240 hektarlık bir alana kurulu sıfırdan yaratılmış yepyeni bir ilçe. Bu ilçenin enerji verimliliğinde ve çevresel dengede yeni standartlar belirlemesi bekleniyor.

Viyana şehri, bu şehrin altyapı hizmetleri şirketi (Wien Energie), bu şehrin şebeke tedarikçisi (Wiener Netze) ve Siemens tarafından kurulmuş ortak bir girişim de Aspern’den teknolojik inovasyonlar için canlı bir laboratuvar olarak faydalananlar arasında. Bu amaçla Siemens son model 3D dijitalleştirme teknolojisini gökyüzüne çıkarıyor.

Siemens Kurumsal Teknolojiler’de video analitikleri araştırma grubunun başkanı olan Claudia Windisch, “Yaklaşık üç yıldan beri CONSTRUCT (İnşaat Sahası Gözlemleme araştırma projesi) çerçeve çalışması kapsamında sivil insansız hava araçlarıyla çalışıyoruz. İnşaat sahalarındaki koşulları filme alan ve analiz eden bu insansız hava araçları aslında tepelerinde 8 küçük pervanesi olan ve 5 kilogramdan hafif birer uçak olan oktokopterler” diyor. İnşaat sahalarındaki ilerlemeleri izlemekte faydalanılan bu dijital havai teknoloji Aspern Viyana ve diğer şantiyelerde test ediliyor. Windisch, “Biz uçulacak rotaları belirlemek için GPS’den faydalanıyoruz. İşletmenler bir sorun olduğunda anında müdahale edebilmek için bu insansız hava araçlarıyla sürekli olarak görsel temas kuruyor. Ancak bazen bir binanın dış cephesinin kaydedilmesi gibi durumlarda işletmenler, bu insansız hava uçaklarının kontrolünü üstlenmek zorunda kalabiliyor” diyor. Binaların yoğun bir şekilde üst üste bindirilmiş bu havai görüntülerinden ise genel manzaranın üç boyutlu bir modelinin çıkarılmasında faydalanılıyor.

Araştırmacılar, şu sıralar sorunlu alanlarda sürekli olarak 3D modeli güncellemesi ve renk kodlaması yapılan uçuşlar esnasında insansız hava aracı operatörlerini destekleyecek bir sistem üzerinde çalışıyor. Burada hatasız bir model üretmek için gerekli üst üste geçme derecesini saptayabilmek amacıyla ekstra görüntü kayıtlarına ihtiyaç duyuluyor.

Windisch, “Bugünlerde bina planlarının çoğu 3D yapıldıkları için reel ve planlanan verileri de 3D’de kıyaslamak çok mantıklı. Ancak zaman eksenini de dikkate alırsanız bizim aslında bir 4D ortamda çalıştığımızı düşünebilirsiniz. Biz kendi teknolojimiz sayesinde inşaatta kaydedilen ilerlemeleri ve plandan sapmaları anında görebiliyoruz. Ancak şu anda şantiye yöneticilerinin sahada sadece iki boyutlu planlara erişimleri olduğundan biz Aspern Viyana’da 3D modellerden gerçek durumu birebir yansıtan 2D modeller çıkarmak için faydalanıyoruz. Konvansiyonel 2D CAD planlarını 2D görüntüler üstünde çakıştırabilir ve sonra onları karşılaştırabilirsiniz” diyor.

Gelecekte bu süreç otomatik kıyaslamaların ve planlanan ile gerçekleşen sonuçlar arasındaki sapmaların sanal 3D modellerindeki grafik tasvirlerinin yapılmasını mümkün kılacak şekilde optimumlaştırılacak. Örneğin buradaki sapmaların içinde gözden kaçan pencereler veya düzgün yapılmamış hizalanması gereken duvarlar olabilir. Windisch, “Bu sapmalar ardından büyük ölçekli tasvirlerde gösterilebilir ve tüm bunlar tamamlanmamış çatılar gibi potansiyel anlamda tehlikeli yerlere denetçi göndermeye gerek kalmaksızın yapılabilir” diyor. Ancak inşaat sahaları, bu teknolojinin çok sayıda potansiyel uygulamalarından sadece birini temsil ediyor. Örneğin Windisch’in ekibi daha şimdiden yenileme ve modernizasyon önlemleri yüzünden gerçek durumları sıklıkla orjinal inşaat planlarından sapma gösteren fabrika üretim alanlarında sayısız insansız hava aracı uçuşu gerçekleştirdi bile.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.