““TTÜÜKKEETTİİCCİİLLEERR EEKKOO FFAARRKKIINNDDAALLIIĞĞAA SSAAHHİİPP””

Capital (Turkey) - Green Business - - Bilinçli tüketim -

P&G’nin sürdürülebilirlik yaklaşımı ana akım tüketicileri hedef alarak anlamlı iyileştirmeler sağlamak yönünde. P&G’nin globalde yaptırdığı bir araştırmaya göre ana akım tüketicilerin yüzde 75’i eko-farkındalığa sahip. Ancak fiyat ve performanstan taviz vermek istemiyor. Araştırmaya göre tüketicilerin yüzde 15’i ise inovasyon ve sürdürülebilirlikle o kadar ilgili ki fiyat ve performanstan taviz vermeyi kabul ediyorlar.

P&G olarak sürdürülebilir yenilikçi ürünler geliştirme hedefiyle çalışmalar yapıyoruz. Bu ürünlerden bazıları da şöyle: Pantene Nature Fusion, ambalajında bitki bazlı plastik kullanımı pilot uygulaması yapılıyor. Şeker kamışından elde edilen bu yenilikçi malzemede, geleneksel petrol bazlı plastiğe göre yüzde 70 daha az fosil yakıt kullanılıyor ve geleneksel geri dönüşüm tesislerinde geri dönüştürülebiliyor. Gilette Fusion ProGlide Batı Avrupa'da, bambu, şeker kamışı ve hasır sazından elde edilen, çığır açan bir ambalaj kullanıyor.

Tasarımından PVC çıkarıldı ve standart Fusion dış ambalajı ve jilet kabıyla karşılaştırıldığında plastik miktarı yüzde 57 azaltıldı. Tide Coldwater ve Ariel Cool Clean mükemmel temizlik sunmasının yanında, çamaşır yıkama sırasında suyun ısıtılmasına gerek olmadığından, tüketicilerin tasarruf etmesine imkan veriyor ve daha az enerji kullanımı gerektiriyor. Bazı Pampers ürünleri de SIP unvanı kazanmış durumda. Bunun anlamı, ürünün önceki ya da alternatif bir versiyonuyla karşılaştırıldığında çevresel ayak izinin kayda değer ölçüde azalmış olması.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.