Çocukluktan çevreci bir lider

Capital (Turkey) - Green Business - - EDiTÖR~~ - AK T ÖZKURAL DEN ZTEM Z - TURMEPA GENEL MÜDÜRÜ

Deniz Temiz / TURMEPA Derneği, Türkiye’nin en köklü sivil toplum kuruluşlarından. 1994 yılında, iş adamı Rahmi Koç tarafından kuruldu. Amacı, tüm su kaynaklarının temiz kalmasını sağlamak olan ve bu uğurda uzun soluklu çalışmalar yapan dernek, 21 yılda çok yol aldı. Yeri geldi denizlerden çöp topladı, yeri geldi binlerce öğrenciye çevre eğitimi verdi. Bugün, bine yakın bağışçı üyenin yanı sıra adeta karınca gibi çalışan tam 1003 gönüllüsü var. Bu büyük geminin kaptanlığını ise Akşit Özkural yapıyor.

Eski bir bankacı olan Akşit Özkural’ın TURMEPA ile yolu 4 yıl önce kesişmiş. En son yabancı kökenli bir bankanın genel müdürlüğünden emekli olan Özkural, TURMEPA hikayesinin nasıl başladığını şöyle anlatıyor:

“Uzun yıllar bankacılık yaptım. 28 yıl İş Bankası’nda çalıştım. Bunun 14 yılı Londra’da geçti. Emeklilikten sonra fazla dinlenmeye vaktim olmadan buraya geçtim. Çok da mutluyum. TURMEPA sadece bir sivil toplum kuruluşu değil. Aynı zamanda iktisadi bir işletme. Ana gelir kaynaklarımız bağışçılarımızdan geliyor. Ayrıca temizlik ürünleri satışımızdan gelir elde ediyoruz. Eskiden Koç Holding en büyük bağışçımızdı ama artık ilk sırada değil. Zaten bize verilen hedef de buydu. Yani TURMEPA’yı topluma mal etmek. Bunu başardığımızı düşünüyorum.”

NELER YAPIYOR?

Yıllık geliri 4 milyon TL civarında olan dernek, maddi kaynaklarını çevreye ve topluma faydalı projelerde kullanıyor. Derneğin bireysel yıllık üyelik bedeli İstanbul’da 250, Anadolu’da ise yıllık 50 TL. Üye sayısının giderek arttığını ve bunun çok sevindirici olduğunu söyleyen Özkural, hedeflerini şöyle özetliyor:

“İlk amacımız, toplumun bu mücadeleden haberdar olmasını sağlamak. 6 teknelik filomuzla seyir halindeki teknelerden sıvı ve katı atıkları topluyoruz. Çöpçü değiliz ama bu işi yaparak denizlerden neler çıktığını ve bu kirliliğin sonuçlarının ne kadar vahim olacağını öğretmek istiyoruz. Ayrıca derneğe gelir için ürettiğimiz TURMEPA markalı, çevreye duyarlı temizlik ürünleri var. Onların satışı sürüyor. Orta vadeli hedefimiz, çocukları ve genç kuşakları eğitmek. Uzun vadeli amacımız da çevre konularını ders haline getirmek. MEB ile bir protokol imzaladık ve ilkokul 1’den lise son sınıfa kadar, 16 milyon öğrenci ve 86 bin öğretmene ulaşma şansı bulduk. Toplumu bilinçlendirmeye dönük çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.