CEO’NUN YEŞİL GÜNDEMİ

Capital (Turkey) - Green Business - - Liderlik - Nilüfer Gözütok Ünal ngozutok@capital.com.tr

Sadece şirketler değil onlara liderlik eden yöneticiler de artık bireysel olarak çevre konusuna daha hassas yaklaşıyor. Bugün iş dünyasında birçok üst düzey yönetici özel hayatında tükettiği her türlü ürünün çevreye vereceği olası zararı göz önünde bulundurarak satın alma tercihinde bulunuyor. Geri dönüşüm konusunda örnek yaklaşımlar sergiliyor. Her CEO’nun çevre söz konusu olduğunda hassasiyet gösterdiği husus da değişiyor. Örneğin Arcelor Mittal CEO’su Adnan Öztürk, ormanların yok olması karşısında önemli bir duyarlılık ortaya koyuyor ve her yıl 10 bin ağaç dikmeye çalışıyor. Socar Türkiye Başkanı Yavuz Erkut, hem denizlerin kirlenmesinin hem yaşadığı bölgedeki betonlaşmasının önüne geçecek aktivitelerde yer alıyor.

Arcelor Mittal CEO’su Adnan Öztürk, çocukluğundan itibaren ormanlar konusunda önemli bir hassasiyete sahip. Bu nedenle Türkiye için öncelikli riskin ormanların ve topraklarımızın yok olması olduğunu düşünüyor. “Kıraç bir coğrafyada yaşadığımızın ve su fakiri olduğumuzun ne yazık ki farkında değiliz. Konya Ovası’nı bile kurutmayı başarmak bir ders olmadı. Bu mantıkla gidersek bu coğrafyanın çöl olacağını dünya alem söylüyor ama yönetenlerin umursamazlığı gerçekten sinir bozucu olmaya başladı” diyen Öztürk, bireysel olarak her fırsatta ağaç dikiyor. “2014 yılında diktirdiğim ağaç sayısı 10 bini buldu ve bu beni çok mutlu etti” diye konuşuyor.

Öztürk, sadece ormanlara değil çevre kirliliğine de büyük bir duyarlılıkla yaklaşıyor. Çöplerin ve ambalaj malzemelerinin yeniden değerlendirilmesi için çaba sarf ediyor. Tamamı elektrikle çalışan yerli malı bir aracı makam arabası olarak kullanıyor. Her fırsatta bütün yöneticilere hediye olarak Lester Brown’ın çevre konusuna dikkat çeken “Plan B 3.0” kitabını vermeyi tercih ediyor.

Öztürk’ün kendisine koyduğu çevreci hedefler de var. Bu hedefleri de şöyle paylaşıyor: “Her yıl 10 bin ağaç dikilmesini sağlamaya çalışacağım. TV’lerde veya konferanslarda muhakkak önceliği çevreci konulara veriyorum. İnsanların da artık ilgiyle dinlemelerini umut verici buluyorum.”

Adnan Öztürk, iş dünyasında çevresel duyarlılığı üst noktadaki CEO’lara güçlü bir örnek. Ancak tek değil. Bugün iş dünyasında birçok kişi sadece şirketteki uygulamalarıyla değil kendi yaşamlarında da çevreyi düşünerek hareket ediyor. Hatta tıpkı Öztürk gibi bu konuda kendisine hedef belirleyenler de var… İşte iş dünyasının çevreci yöneticileri ve onların çevreye özel kişisel yaklaşımları…

YE L DUYARLILI I

Tarman Group CEO’su Murat Tarman, kendisini çevre konusunda kişisel anlamda ve iş yaşamımda çok özenli birisi olarak tanımlıyor. “Tercihlerimde ürünlerin geri dönüşümüne, çevre dostu olmasına dikkat ediyorum. Çevreyle ilgili yürütülen her türlü projeye katkı sağlamayı önemsiyor, bu konuda da özel çalışmalar yapan şirketleri, markaları, kişileri destekliyorum” diyor. Tarman’a göre çevreye dair, doğanın korunmasından ozon tabakasındaki hasara, deniz kirliliğinden ormanların yok oluşura kadar her konuda bir bütün olarak dikkat çekilmesi ve bu konularda önlemler alınması gerekiyor. “Ülkelerin bunu sahiplenmesi, insanların da bu dünyada yaşayanlar olarak bu konuda yapılacak her türlü katkıyı görev edinmesi oldukça önemli bir misyon” diyen Tarman, elinden geldiğince var olduğu alanları yeşillendirmek için özel çalışmalar gerçekleştirdiğini söylüyor.

DuPont Türkiye Ülke Müdürü Halide Aydınlık, elektrik kullanımı konusunda çok hassas. Evde ve bulunduğu ortamlarda gereksiz elektrik kullanımını azaltmaya dikkat ettiğini belirtiyor. Aydınlık, yeşil alanların azalması karşısında da oldukça üzgün. “Birçok yapının yeşil alanı katlederek yerini alması beni gerçekten hüzünlendiriyor. Daha çok yeşil alanımızın olması gerektiğini düşünüyorum.

Oturduğumuz sitede her yıl ağaç bayramını kutluyoruz ve bu bayramda her yıl kendi bahçemize bir ağaç dikiyoruz. Çocuklarımın da çevre konusunda duyarlı ve bilinçli insanlar olmaları için sürekli onlarla bu konularda sohbet ediyor ve onlara örnek olmaya çalışıyorum” diyor.

HASSAS TERC HLER

Marmarabirlik Genel Müdürü İbrahim Minareci, doğal kaynak tüketimini azaltmak için yenilenebilir kaynaklardan faydalanıyor. Alışverişlerinde geri dönüşümlü ambalajlı ürünler kullanıyor. Bez çantayla alışveriş yapmaya ve atıkların kaynağında ayrı olarak biriktirilmesine önem veriyor. “Örneğin mavi kapakları biriktirerek çevreci sosyal projeye destek sağlıyor, az elektrik tüketimli aydınlatmaları tercih ediyorum. Ayrıca ısı yalıtımına da dikkat ediyorum. Gelecek kuşaklara sürdürülebilir doğal yaşam ve doğal kaynakları bırakmak her insanın görevi olmalı” diyor.

Çevre söz konusu olduğunda Big Chefs Kurucusu Gamze Cizreli’nin aklına ilk olarak geri dönüşüm geliyor. Çevreyi korumanın kendisi için önemli bir öncelik olduğunu dile getiren Cizreli, hayatının her aşamasında da çevreyi koruyan markaları tercih etmeye özen gösterdiğini dile getiriyor. “En önemlisi, çevreye duyarlılık çocuklukta edinilen bir bilinç olduğu için öncelikle çevreye duyarlı evlatlar yetiştirmeye çalışıyorum. Bu konuda bütün annelere çok büyük görev düşüyor; gereksiz yere yanan lambayı kapatmak bile önemsiz gibi görünse de çocukların bu bilinci kazanmasında çok etkili. Ben doğal annelerdenim. Deterjanlarda doğa dostu alternatifleri tercih ediyorum. Bulaşık ve çamaşırda kendime göre seçtiğim ve uyguladığım yöntemlerim var. 3 - 5 parça için çamaşır ya da bulaşık makinesini çalıştırmıyorum. Yıkama sıklığını azaltarak, tercih ettiğim suda çabuk çözünen organik deterjan - organik parlatıcılar sayesinde hem sudan hem enerjiden tasarruf sağlıyorum” diye konuşuyor.

STK’LARDA DA AKT FLER

Bürotime Yönetim Kurulu Üyesi Mevlüt Tosunoğlu, Sürdürülebilir Çevre Derneği’nin (SÜÇEV) de yönetim kurulu üyesi. Ekolojik farkındalık ve duyarlılığın topluma yayılması konusundaki çalışmalara yoğunluk verdiğini belirten Tosunoğlu, “İşadamı olmam nedeniyle sanayi atıklarının neden olduğu çevre kirliliği konusunda daha duyarlıyım. Hepimizin ortak geleceği olan çevremizi, gelecek nesillere temiz ve yaşanabilir şekilde bırakmalıyız. Dernek kapsamında verdiğimiz konferanslarla bu farkındalığı oluşturmaya

ZARAR VERMEYEN ÜRÜNLER Bizlerin bugün yaptığı ya da yapmadığı her şeyin yarınları şekillendirdiği bilinciyle hareket etmeliyiz. Bu yaklaşımımı hem özel hem tüm iş yaşamıma dahil etmeye özen gösteriyorum. Doğaya zarar vermeyen, doğal ürünler kullanmaya dikkat ediyorum.

KONAKLAMALARDA TERC H M Deterjan, şampuan gibi ürünlerde ilk dikkat ettiğim konu bu oluyor. Plastik ve pet şişe kullanmıyorum, evde arıtılmış su içiyoruz. Konaklamalarımda ve gittiğim mekanlarda çevre bilinci olan kuruluşları tercih ediyorum. Henüz kişisel aracım elektrikli değil ama şirket araçlarında maksimum özeni gösteriyoruz. Bu benim çevre için en önem verdiğim konulardan biri.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.