Rönesans, geleceği tasarlayacak

Capital (Turkey) - Green Business - - Eko-Lider -

Rönesans Holding’in sürdürebilirlik vizyonu, tam anlamıyla lider tarafından sahiplenilmiş durumda. Bu misyonu üstlenen lider ise holdingin yönetim kurulu başkanlığını yürüten genç iş kadını İpek Ilıcak Kayaalp. Holdingin çevre ve sürdürülebilirlik politikalarını birkaç cümleyle özetleyen Kayaalp, “Hayata geçirdiğimiz bütün projelerde insanın yaşadığı ortama dokunduğumuz bilinciyle adım atıyoruz. Rönesans olarak vizyonumuz, yaşadığımız topluma ve kamusal alanlara değer katmak” diye konuşuyor.

Genç yöneticiyi en fazla heyecanlandıran proje ise önümüzdeki yıllarda gelenekselleşecek olan “Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” yarışması. Henüz ilk yılında olmasına rağmen Türkiye çapında yoğun ilgi gören yarışmaya, 78 üniversiteden 1.100’ün üzerinde öğrenci katılmış. “Bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz proje yarışmasıyla amacımız, yeşil sistemler ve sürdürülebilirlik kavramı konusunda farkındalık yaratarak ve geleceği şekillendirecek genç nesillerde bu bilincin oluşmasında katkı sağlayabilmek” diyen Kayaalp, yarışmaya dair şu bilgileri veriyor:

“Sürdürülebilir Geleceği Tasarla proje yarışmasıyla üniversitelerin mimarlık ve mühendislik bölümü öğrencilerine sürdürülebilirlik ve çevre dostu sistemler konularındaki yenilikçi fikirlerini projeye dönüştürme, yaratıcı bir proje hazırlama ve kendi geleceklerini tasarlama fırsatını sunmak istedik. Yarışmaya, Türkiye genelindeki tüm üniversitelerin 3. ve 4. sınıf mimarlık ve mühendislik fakültesi öğrencileri katılabildi. Öğrenciler, takımlar halinde çevre dostu, kalıcı değerler taşıyan, yenilikçi, özgün ve sürdürülebilir projelerini geliştirdi. Türkiye’nin 78 üniversitesinden 437 proje grubuyla 1.100’ü aşkın öğrenci katıldı.”

HEDEF, 10 B N GENÇ

Yarışma kapsamında 27 farklı kampüste düzenlenen ‘Mavide Yeşil Fikir’ seminerleriyle de 2 bin 500’ün üzerinde öğrenciye ulaşıldı. “Sürdürülebilir ve çevre dostu çözümlerimizi ve deneyimlerimizi örneklerle gençlere aktardık. Sürdürülebilirlik kavramının bir bilinç ve kültür olduğunu vurguladık” diyen İpek Ilıcak Kayaalp, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Bu süreçte değerli öğrencilerimizin de Rönesans’ı da biraz daha tanımış olduğunu umuyorum. Hedefimiz, sosyal sorumluluk bilincimizle yarışmayı geleneksel hale getirmek ve gençlerde sürdürülebilirlik kavramını en üst düzeye çıkarmak. 5 yıl sonra en az 10 bin gence ulaşmayı ve onların zihinlerinde sürdürülebilirlik ve yalın mimari hakkında farkındalık oluşturmayı istiyoruz. Yeşil sistemler ve sürdürülebilirlik kavramı konusunda farkındalık yaratarak ve geleceği şekillendirecek genç nesillerde bu bilincin oluşmasında katkı sağlayabilmek istiyoruz. Yeni projelerimizle değer katmaya, kamuoyunu ve gençleri sahip olduğumuz kaynakların verimli kullanılması ve sağlıklı bir çevre yaratılması konusunda bilinçlendirmeye devam edeceğiz.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.